Jak napisać CV? Przepis na Dobre CV do Pracy [2024]

Jak napisać CV, dzięki któremu odniesiesz sukces? Stwórz CV, które zainteresuje nie rekrutera! Wszystko co musisz wiedzieć, aby napisać dobre CV.
dobre cv
Share
Jak napisać CV, dzięki któremu odniesiesz sukces? Przeczytaj nasz przewodnik, a stworzysz CV, które zainteresuje nie jednego rekrutera! 

Przepis na dobre CV można porównać do przepisu na pyszne ciasto – jeśli pominiesz jeden ze składników, ciasto się nie uda i wyjdzie zakalec. Podobnie jest ze skutecznym CV – jeśli ma dotrzeć do największej liczby pracodawców i zapewnić ci pracę, musisz wiedzieć, jakie elementy warto w nim zamieścić.

DOBRE CV TO SKUTECZNE CV 

Czy zastanawiałeś się kiedyś ile czasu zajmuje rekruterom ocena twojej aplikacji? Może 2 lub 3 minuty?

Otóż nie – pracodawca poświęca średnio 6 sekund na ocenę twojego życiorysu! To bardzo niewiele, prawda? 

Dlatego pisząc CV, nie używaj ogólników. Nie warto podawać informacji niezwiązanych ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Najlepiej, gdy Twój życiorys będzie odpowiadał na wymagania stawiane w ogłoszeniu. Rynek pracy stale się zmienia i staje się coraz bardziej konkurencyjny, 
dlatego stworzenie dobrego CV jest takie ważne.W Kreatorze CraftCv w łatwy i szybki sposób dodasz wymagane sekcje do CV. Kreator krok po kroku będzie Cię prosił o potrzebne informacje, dzięki czemu na pewno o niczym nie zapomnisz. Swoje CV zrobisz w kilka minut - łatwo i wygodnie - bez żadnej wiedzy graficznej.

jak napisac cv


JAK NAPISAĆ CV? OD CZEGO ZACZĄĆ? 

Na początku tworzenia CV można mieć mętlik w głowie. Uporządkowanie swojego życiorysu może wydawać się szczególnie trudne, jeśli od wielu lat pracowałeś w jednej firmie i nie było konieczności szukania nowej pracy. 

Pisanie CV zacznij od zebrania wszystkich informacji dotyczących twojej ścieżki zawodowej – przypomnij sobie wszystkie daty, szkolenia, kursy, które mogą mieć znaczenie dla pracodawcy. Następnie przygotuj informacje dotyczące twojego wykształcenia. 

Pamiętaj, aby dane dotyczące wykształcenia, doświadczenia i szkoleń wpisywać na zasadzie odwróconej chronologii. Na górze dokumentu oprócz twoich danych i nagłówka powinno znaleźć się podsumowanie zawodowe.


JAKIE DANE OSOBOWE ZAMIESZCZA SIĘ W CV?

Jednym z elementów struktury, a zarazem pierwszym punktem, który musi zostać zachowany w CV to dane personalne. 

Tutaj powinno się stosować typową regułę: Imię i nazwisko, dane kontaktowe (telefon/ e-mail), data urodzenia i adres (opcjonalnie)

Przykład:
Imię i nazwisko: Tomasz Kowalski
Adres: Dworcowa 231/543, Olsztyn
E-mail: imie.nazwisko@gmail.com

Telefon: +48 65445000
Data urodzenia: 23.03.1983

dane personalne w cv

Przeczytaj: Jakie dane personalne w CV są istotne dla pracodawcy w 2024 roku? W artykule podpowiemy Ci, jakie dane personalne w CV umieścić, a jakie lepiej z niego wyrzucić. 

Chcesz, aby Twoje dane kontaktowe zwiększyły szansę na telefon od pracodawcy? Dodaj:
  • link do profesjonalnego profilu na LinkedIn i/lub Goldenline
  • adres swojej strony internetowej, jeśli ją posiadasz

JAK NAPISAĆ CEL ZAWODOWY ABY 
ZAINTERESOWAĆ PRACODAWCĘ?

Jeśli chcesz wyróżnić się na tle pozostałych kandydatów, przygotuj swój cel zawodowy. Jak się okazuje ten element jest często pomijany przez osoby szukające pracy. Jest to podstawowy błąd, ponieważ dzięki umieszczeniu ciekawego podsumowania zawodowego pracodawca ma możliwość szybszego zapoznania się z twoją kandydaturą. 


CEL ZAWODOWY, KTÓRY DZIAŁA!

Jak wspomnieliśmy, masz średnio zaledwie 6 sekund, żeby zainteresować pracodawcę i przekazać mu najważniejsze informacje o sobie. Dlatego cel zawodowy powinien być możliwie jak najbardziej zwięzły. Oznacza to, że musisz w kilku zdaniach opowiedzieć rekruterom, jakie masz wykształcenie, doświadczenie, jakie są twoje kluczowe umiejętności i sukcesy zawodowe oraz gdzie obecnie szukasz pracy.

Stworzenie ciekawego celu zawodowego to doskonały sposób na personalizację swojego CV!

Dla ułatwienia prezentujemy przykładowy cel zawodowy na stanowisko kosmetyczki:

Od pięciu lat pracuję jako kosmetyczka w salonie piękności XYZ. Wykonuję większość zabiegów pielęgnujących zarówno skórę twarzy, jak i ciała. Obecnie uczestniczę w szkoleniu dotyczącym nowoczesnych metod masażu liftingującego oraz masażu gorącymi kamieniami. Poszukuję pracy w ośrodku SPA, gdzie mogłabym rozwijać swoje umiejętności i zdobywać nowe, cenne doświadczenie.

jak napisać w cv cel zawodowy

Zapamiętaj: Podsumowanie zawodowe powinno być odpowiedzią na oczekiwania zamieszczone w ogłoszeniu i ma na celu zaciekawienie pracodawcy.


Szukasz podsumowania zawodowego dla innego zawodu? 
Zobacz przewodnik jak napisać CV dla:

WYKSZTAŁCENIE – CZY DOBRE CV GO POTRZEBUJE? 


Nasza rada: Sekcja wykształcenie jest najważniejsza dla osób z krótkim doświadczeniem. Im dłuższy jest Twój staż pracy, tym mniej informacji powinno znaleźć się w sekcji "edukacja". Nie dodawaj niepotrzebnych informacji, żeby zająć więcej miejsca w CV. To może jedynie zniechęcić Twojego przyszłego pracodawcę. 


To jaką szkołę podstawową ukończyłeś/aś 10 lat temu nie ma znaczenia. Wyjątkiem jest jeśli był to Twój ostatni etap edukacji.


Zapis wykształcenia w CV powinien wyglądać następująco:

Przykład:
2014 – 2017 Olsztyńska Szkoła Wyższa – Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna; specjalizacja: dziennikarstwo radiowe; studia dzienne ukończone dyplomem z wyróżnieniem, tytuł: licencjat

Dopełnieniem dobrego CV powinien być spersonalizowany list motywacyjny (jeśli wymaga tego potencjalny pracodawca). W naszym Kreatorze stworzysz CV i List motywacyjny pasujący do siebie graficznie.

cv-jak-napisac


Jak napisać skuteczny list motywacyjny, który da Ci przewagę nad innymi? 
Zobacz wzory listów motywacyjnych na poszczególne zawody:

Skuteczny list motywacyjny powinien być krótki — wystarczy 1 strona A4. Podobnie jak w CV, w liście motywacyjnym unikaj ogólników, o których może wspomnieć każdy kandydat, np. pozytywne nastawienie do pracy.


JAK SKUTECZNIE OPISAĆ DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE?

Dobre CV pokazuje kandydata od najlepszej strony – jako profesjonalistę i eksperta w swojej dziedzinie. Doświadczenie zawodowe to podstawowy element twojego CV. Dlatego po podsumowaniu zawodowym powinieneś zamieścić opis swojego doświadczenia i najważniejszych umiejętności. 

Pracodawcy zazwyczaj zwracają uwagę na dwa ostatnio zajmowane stanowiska. 

Przy opisywaniu doświadczenia pamiętaj o tym, aby:

- możliwie, jak najbardziej dopasować swoje doświadczenie do oczekiwań pracodawcy;
- opisując swoje obowiązki nie używać ogólników, jak np. sprzedaż produktów firmy. Taki zwrot niewiele daje. Pracodawcę znacznie bardziej zainteresuje informacja podana w taki sposób: w ostatnim roku zwiększyłem sprzedaż firmy o 15%
- wpisać tylko te obowiązki, które są ważne dla pracodawcy i odpowiadają na jego oczekiwania. To samo dotyczy umiejętności.

Przykład:
10.2011 - obecnie
Lidl Polska
Stanowisko: Junior Buyer

Najważniejsze obowiązki:

Zatem… Jak napisać CV aby otrzymać więcej ofert pracy?


Podsumowując:
  • dane liczbowe i procentowe przykuwają uwagę pracodawców. Jeśli jest taka możliwość, to warto stosować je w opisie swoich umiejętności i obowiązków;
  • pisz o konkretach, dopasuj swój życiorys do oferty;
  • pamiętaj, żeby sprawdzić wszystkie daty dotyczące zatrudnienia i nazwy poszczególnych stanowisk.


Poniżej przykład sekcji doświadczenie w CV dla Handlowca:

jak opisac doswiadczenie w cv


DOBRE CV PRZYCIĄGA UWAGĘ I WYRÓŻNIA SIĘ WYGLĄDEM

Jak cię widzą, tak cię piszą. Ta zasada nie dotyczy jedynie bezpośredniego kontaktu. Dobre CV powinno mieć schludny i przede wszystkim przejrzysty wygląd. Dlatego warto zadbać o odpowiednią szatę graficzną. 

Pisząc CV używaj odstępów, pogrubień, kolorów. Oczywiście z zachowaniem umiaru. Chodzi po prostu o to, aby skupić uwagę pracodawcy na ważnych informacjach.


jak napisać cv


Sprawdź listę kilkunastu serwisów z ofertami pracy i znajdź pracę szybciej. Sprawdź czy znasz je wszystkie: Jak szybko znaleźć pracę?


JAKIE ZDJĘCIE DO CV? JAK I GDZIE JE WSTAWIĆ? 

Chociaż zamieszczanie w CV zdjęcia nie jest konieczne, to jednak odpowiednie, profesjonalne zdjęcie może znacząco zwiększyć twoje szanse na otrzymanie pracy. 

Rekruterzy najczęściej chcą wiedzieć do kogo należy CV. 

jak napisac cv zdjecie

Pamiętaj przy tym, żeby fotografia w CV w odpowiedni sposób budowała twój wizerunek. Nie umieszczaj zdjęć z wakacji, czy popularnych selfie. Takie fotografie zachowaj dla bliskich i znajomych. Zdjęcie do CV powinno być dobrze naświetlone, wysokiej jakości, gładkim tle i odpowiednio wykadrowane. 


Wskazówka: Jeśli masz problem z wyglądem swojego CV, skorzystaj z naszego Kreatora! Pozwoli ci to na znaczne zaoszczędzenie czasu. Oferujemy ci wiele szablonów CV (klasyczne i kreatywne) więc na pewno znajdziesz odpowiedni dla siebie.

jak napisać dobre cv


JAK NAPISAĆ CV DO PRACY? 
KTÓRE UMIEJĘTNOŚCI WPISAĆ DO CV? 

To, które z kompetencji warto podać w CV, zależy od:
1. Branży – pomyśl, jakie cechy przydatne są w twoim zawodzie, czego potrzeba na twoim stanowisku.
2. Stanowiska – czy będziesz pracować w zespole czy samodzielnie; a jeśli w zespole – to czy jako jego członek czy lider.
3. Treści ogłoszenia – w wielu ofertach pracy podane jest, jakich cech oczekuje się od kandydata – te warto wpisać.


Nasza porada: Wpisując umiejętności do CV, pomyśl nie tylko o tym, co faktycznie umiesz, ale przede wszystkim o tym, jak te kompetencje czynią cię potencjalnie lepszym pracownikiem od innych kandydatów.


Każdą kompetencję opisz w 3-6 słowach (korzystanie z Kreatora CraftCv ułatwia odpowiednie opisywanie kompetencji – jeśli zobaczysz, że jeden myślnik zajmuje ci już więcej niż 1 wiersz, to wiesz, że musisz być zwięźlejszy.)

Poniżej przykład sekcji umiejętności w CV dla magazyniera

umiejetnosci w cv jak napisac

Jak napisać CV, które spełni wymagania pracodawców? Zajrzyj do naszego poradnika: Jak długie powinno być Twoje CV?


JĘZYKI I PROGRAMY W TWOIM ŻYCIORYSIE

Znajomość języków obcych – Które języki warto wpisać? Wszystkie, które znasz. Nawet jeśli masz tylko podstawy albo w ogłoszeniu o pracę nie wymieli któregoś z tych, którym władasz, to śmiało go wpisz. Dlaczego? Pomyśl - „nigdy nic nie wiadomo”, „a nuż się przyda”.

Dobrze to też świadczy o twojej chęci rozwoju i innych atutach (takich jak pracowitość, otwartość na ludzi i doświadczenia itd.).

programy w cv

Obsługa programów komputerowych – wymieniamy wyłącznie oprogramowanie, które może przydać się w pracy. Najlepiej podać nazwę aplikacji i w nawiasie stopień jej znajomości.

Przykład:
Microsoft Word - biegła znajomość np. tworzenie skomplikowanych dokumentów, efektów graficznych i makr
Microsoft Excel - biegła znajomość — znajomość tabel przestawnych, tworzenie i zarządzanie makrami

Prawo jazdy – tu wpisujemy odpowiednią kategorię i rok uzyskania uprawnień.W naszym kreatorze możesz określić poziom znajomości języka/ programu pisemnie albo graficznie. Dane przedstawione w ten sposób wyglądają nowocześnie
- Twoje CV będzie się wyróżniać na tle innych życiorysów.  

dobre cv w 2020


JAK UMIEJĘTNIE OPISAĆ ZAINTERESOWANIA? 

Wielu kandydatom wydaje się, że sekcja dotycząca zainteresowań jest zbędna i przez to jest bardzo często pomijana. To błąd, ponieważ rekruterzy cenią pracowników, którzy potrafią oddzielić pracę od życia prywatnego, a posiadanie hobby często na to pozwala. 

Poza tym ludzie, którzy maja zainteresowania często wydają się bardziej interesujący i z większym entuzjazmem podchodzą do swoich zadań. Może też okazać się, że przyszły pracodawca podziela twoją pasję i rozmowa o zainteresowaniach będzie ciekawym wstępem do dalszych negocjacji, dotyczących twojego stanowiska.

Jak zatem pisać o zainteresowaniach w swoim CV?


AKTUALNA KLAUZULA CV

Na dole CV dla dopełnienia formalności należy zamieścić zgodę na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby rekrutacji.

Aktualna klauzula CV na 2024 rok:
"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko."

Jeżeli chcesz, żeby Twoje dane osobowe były przetwarzanie również na potrzeby przyszłych rekrutacji, do CV dodaj następującą formułkę:
"Wyrażam również zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu prowadzenia przyszłych rekrutacji przez wyżej wskazaną firmę."


WAŻNE: Jak napisać CV zgodne ze standardami? Pamiętaj, że twój wysiłek włożony w przygotowanie CV pójdzie na marne, jeśli pominiesz klauzulę poufności. Każde CV powinno mieć zamieszczoną aktualną klauzulę dotyczącą przetwarzania danych przez pracodawcę. Bez zamieszczenia tej informacji możesz nie wziąć udziału w procesie rekrutacji.JAK NAPISAĆ CV – KRÓTKIE PODSUMOWANIE

CZĘŚĆ MERYTORYCZNA


dobre cv skuteczne


CZĘŚĆ WIZUALNA

Magdalena Światłowska
Współtwórczyni CraftCv. Z wykształcenia Grafik Komputerowy. Odpowiada za identyfikacje wizualną CraftCv oraz projekty szablonów. Uwielbia testować, analizować różne rozwiązania i strategie marketingowe. Jest zwolenniczką sumiennego budżetowania, organizacji i planowania :)

W przerwach od CraftCv aktywnie spędza czas na siłowni, biega i jeździ na rowerze. Ostatnio jej pasją stał się taniec (bachata) i to tej aktywności poświęca najwięcej czasu. Wielka miłośniczka kotów!