CV Sprzedawca - Wzór CV dla Sprzedawcy / Kasjera [Przykład]

CV Sprzedawcy - Jak napisać CV dla Sprzedawcy Chcesz wiedzieć, jak przekonać do siebie Pracodawcę? Zobacz wzór CV Sprzedawcy, który pomoże Ci dostać pracę.
cv sprzedawca
Share
Stanowisko sprzedawca/kasjer, można zaliczyć do kluczowych w firmie handlowej. Jeśli szukasz właśnie takiej pracy, dowiedz się, jak zainteresować swoją kandydaturą potencjalnego pracodawcę tworząc idealne CV dla Sprzedawcy.

OBOWIĄZKI W CV SPRZEDAWCY/KASJERA 
– CZY NAPRAWDĘ WIESZ O NICH WSZYSTKO?

Wydawać by się mogło, że zakres obowiązków na stanowisku sprzedawcy obsługującego kasę fiskalną jest oczywisty i wszystkim znany:
Warto jednak pamiętać o tym, że najczęściej właśnie sprzedawca dba o prawidłową ekspozycję towarów, porządek na półkach, często – zwłaszcza w małych sklepach – również za składanie zamówień i przyjmowanie dostaw. 


Stanowisko to wymaga więc również pewnego stopnia sprawności fizycznej. Tym bardziej, że praca wymusza czasem długotrwałą pozycję stojącą, co może stanowić obciążenie dla kręgosłupa. 


Przeczytaj także: Social media w CV - dlaczego warto dodać linki do swojego CV? 


CEL ZAWODOWY W CV SPRZEDAWCY – JAK JE NAPISAĆ?

Cel zawodowy, czy inaczej – podsumowanie, odpowiada na 3 podstawowe pytania pracodawcy:
W tym punkcie Twojego CV, masz szansę zaprezentować się pracodawcy „w pigułce”, czyli maksymalnie w 4-5 zdaniach. Jak mogą one brzmieć w przypadku kandydata doświadczonego, a jak w przypadku osoby, która będzie stawiać w tym zawodzie pierwsze kroki?

Przeczytaj: Jakie dane personalne w CV są istotne dla pracodawcy w 2024 roku? W artykule podpowiemy Ci, jakie dane personalne w CV umieścić, a jakie lepiej z niego wyrzucić. 

CEL ZAWODOWY W CV SPRZEDAWCY

Przykład #1
Mam pięcioletnie doświadczenie w pracy na stanowisku kasjerki w handlu detalicznym. Praca z ludźmi i obsługa klientów daje mi wiele satysfakcji, dlatego szukam możliwości pogłębienia mojego doświadczenia. Możliwość tę zyskam dzięki pracy w firmie, która ceni profesjonalizm personelu i wysoki standard obsługi klienta.

Przykład #2
Jestem absolwentem kursu profesjonalnej sprzedaży i szkolenia z obsługi kas fiskalnych. Mimo dotychczasowego braku doświadczenia, pragnę spróbować swoich sił w zawodzie sprzedawcy/kasjera, ponieważ jestem osobą komunikatywną i lubię pracę z ludźmi. Wierzę, że cenne doświadczenie potwierdzające moją wiedzę teoretyczną z zakresu obsługi klienta, zdobędę właśnie w Państwa firmie.

Przykład #3
Sprzedawca z kilkuletnim doświadczeniem w branży oferuje swoje usługi firmie, pragnąc nieustannego rozwoju i zdobywania doświadczenia. Kreatywna osoba z umiejętnością szybkiego nawiązywania kontaktów interpersonalnych oraz chęcią nabywania nowych umiejętności jest gotowa na pracę mającą na celu podniesienie wyników sprzedaży.

Pamiętaj, aby omawiane podsumowanie, było jak najbardziej adekwatne do treści ogłoszenia. Możesz użyć nazwy firmy, do które aplikujesz, bądź przytoczyć znany Ci fakt z jej historii który sprawia, że właśnie tam chcesz pracować.

Dowiedz się więcej: Jak napisać przekonujące podsumowanie zawodowe - wszystko co musisz wiedzieć, aby napisać skuteczny cel zawodowy w CV (czytaj)


WZÓR CV DLA SPRZEDAWCY


Zobacz przykładowe CV dla Sprzedawcy. Gotowy szablon Curriculum Vitae pochodzi z Kreatora CraftCv. 

cv dla sprzedawcy


JAKIEGO WYKSZTAŁCENIA OCZEKUJE SIĘ OD PRZYSZŁEGO SPRZEDAWCY/KASJERA?

Aby zostać sprzedawcą, często w zupełności wystarczy ukończenie szkoły branżowej. Mile widziane jest ukończenie liceum bądź technikum o profilu „sprzedawca”, ale zwykle nie jest to warunek konieczny. Zwłaszcza, jeśli kandydatka lub kandydat ma już doświadczenie zawodowe.

Dobrze wyglądają w CV wpisy o posiadaniu certyfikatów z ukończonych kursów profesjonalnej obsługi klienta, obsługi kasy fiskalnej i tym podobne. Zwykle jednak – zwłaszcza w przypadku obsługi kasy – kandydat może liczyć na szkolenie w miejscu, gdzie będzie pracować. Szkolenia takie uwzględniają specyfikę działania konkretnej firmy, a także konkretne modele urządzeń fiskalnych, które są w tej firmie używane.

Jakie zatem kursy lub szkolenia warto opisać w CV sprzedawcy / kasjera?
Gdy opisujesz kursy w cv sprzedawcy, podaj następujące informacje:

Jak wyeksponować wykształcenie w CV  sprzedawcy? Co jest ważniejsze - wykształcenie czy doświadczenie? Zobacz co wpisać w sekcję edukacja aby Twoje CV było skuteczne. Wykształcenie w CV - Jak je opisać? [Porady i Przykłady] 


DOŚWIADCZENIE W CV SPRZEDAWCY/KASJERA

Doświadczenie w każdym zawodzie jest mile widziane. Jeśli jednak aplikując na stanowisko sprzedawcy/kasjera nie możesz pochwalić się stażem na tym konkretnym stanowisku, podkreśl wszystko, cokolwiek robiłeś, a co miało związek z obsługą klienta, obrotem gotówką, czy ekspozycją towarów. Pamiętaj, że liczą się również praktyki szkolne – w przypadku szkoły o odpowiednim profilu, z pewnością masz je zaliczone.


Ważne! Przede wszystkim odnoś się do umiejętności wymienionych w ogłoszeniu. To na nich się skup. Jeśli np. dokonywałeś inwentaryzacji i skutecznie wspierałeś dział zakupów w zakresie przygotowywania list zapotrzebowania – będzie brzmiało to lepiej, niż proste wyrecytowanie miejsc pracy.


Zawód nie stawia praktycznie barier wiekowych, jak i dotyczących płci, toteż pracować mogą osoby bardzo młode jak i starsze.

Przeczytaj ten artykuł, aby uzyskać dodatkowe wskazówki i przykłady, jak dobrze opisać swoje doświadczenie w CV: Doświadczenie w CV - jak je skutecznie opisać?Dopełnieniem dobrego CV sprzedawcy powinien być spersonalizowany list motywacyjny (jeśli wymaga tego potencjalny pracodawca). W naszym Kreatorze stworzysz CV i LIst motywacyjny pasujący do siebie graficznie.

cv dla sprzedawcy


CV SPRZEDAWCY - JAKIE CECHY POWINNA POSIADAĆ OSOBA 
ZATRUDNIONA NA TYM STANOWISKU? 

Obsługa kasy fiskalnej – jak wspomnieliśmy, po uzyskaniu zatrudnienia, najprawdopodobniej i tak przejdziesz szkolenie na odpowiednim modelu. Jeśli jednak masz doświadczenie w obsłudze kasy, lub drukarki fiskalnej, wymień urządzenia które znasz. Jeśli znajomość obsługi poświadczona jest ukończeniem kursu – napisz o tym.

Obsługa komputera – aplikując na stanowisko sprzedawcy/kasjera, dobrze jest móc pochwalić się choćby podstawami obsługi komputera. Po pierwsze – często urządzenia fiskalne używane w sklepach są obsługiwane właśnie przez komputer, po drugie – czasem w zakresie obowiązków leży sporządzanie i wysyłanie zamówień droga mailową.

Oprogramowanie – znajomość pakietu Microsoft Office będzie z pewnością atutem. Jeśli aplikujesz na stanowisko sprzedawcy/kasjera w hurtowni, dowiedz się, jakie oprogramowanie jest w niej używane. Często dostępne są w sieci wersje DEMO i samouczki, które pomagają „oswoić się” z danym programem. Wprawdzie nie da się po tak powierzchownym zapoznaniu napisać o „biegłej znajomości”, ale o podstawach czasem już tak. Rekruter zapyta o szczegóły, a fakt, że kandydat zapoznał się z programem specjalnie z myślą o pracy w tej konkretnej firmie, na pewno zrobi dobre wrażenie.

Języki obce – znajomość języków obcych nie zawsze jest konieczna, choć czasem trudno wyobrazić sobie bez niej pracy w sprzedaży. Wiele zależy od regionu oraz od specyfiki danej firmy handlowej.

Z pewnością inne oczekiwania będzie mieć niewielki, osiedlowy sklep spożywczy w małym mieście, a inne butik z luksusową odzieżą, czy sklep z pamiątkami w miejscowości turystycznej.

Dodatkowo przydatne umiejętności:

Umiejętności to jedna z najważniejszych sekcji w CV! Co wpisać w "umiejętnościach", aby dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Przeczytaj ten artykuł: Umiejętności w CV - co wpisać aby otrzymać pracę? 

Czego nie warto umieszczać w CV sprzedawcy?
Z pewnością informacji o ukończeniu wyższej uczelni, zwłaszcza gdy masz dyplom z „rynkowego” kierunku. Potencjalny pracodawca nie odbierze tego jako chęci zmiany ścieżki zawodowej, lecz raczej jako chęć zdobycia pracy na chwilę, dopóki nie trafi Ci się coś bardziej odpowiedniego.


CV SPRZEDAWCY – JAKIE CECHY POWINNA POSIADAĆ OSOBA 
ZATRUDNIONA NA TYM STANOWISKU?


Bez względu na to, czy masz doświadczenie, czy stawiasz na ścieżce zawodowej pierwsze kroki, potencjalny pracodawca poszukuje u Ciebie kilku konkretnych cech. Oto one:

1. Uczciwość
Uczciwość to bez wątpienia najważniejsza cecha, bez której nie można sobie wyobrazić pracy w sprzedaży. Jak udowodnić, że ją posiadasz? Zacznij od rzetelnego sporządzenia CV. Dobry kreator poprowadzi Cię przez proces jego tworzenia krok po kroku. Za każdym razem dobrze zastanów się, czy nie przesadzasz przedstawiając swoje umiejętności i doświadczenie. Treść CV to pierwszy test Twojej uczciwości…

2. Komunikatywność
Praca sprzedawcy, to ciągły kontakt z ludźmi. Sprzedawca nie powinien być więc człowiekiem przesadnie nieśmiałym, lecz z łatwością i z uśmiechem nawiązywać kontakt z każdym klientem właśnie obsługiwanym, ale też potencjalnie zainteresowanym zakupem oferowanych towarów.

3. Intuicja i zmysł obserwatora
Niestety – nie wszyscy klienci odwiedzający sklepy są uczciwi i mają dobre zamiary. Dobrze więc, jeśli sprzedawca jest dobrym obserwatorem i potrafi analizować zachowania klientów. Cechy te pomagają zresztą nie tylko w ograniczeniu liczby ewentualnych kradzieży, ale też w poszerzeniu oferty o to, czego klienci szukają i oczekują.

4. Umiejętność szybkiego liczenia
Wprawdzie mówi się, że kasa „liczy sama”, jednak umiejętność szybkiego wykonywania w pamięci podstawowych działań arytmetycznych czasem bardzo się przydaje. Na przykład w sytuacji, kiedy klient życzy sobie szynki w plasterkach za okrągłe 15 złotych. Warto też pamiętać, że kasa to tylko maszyna i potrafi się mylić – na przykład nabijając jeden towar 2 razy. Dodawanie do siebie choćby mocno zaokrąglonych kwot z paragonu pozwala wychwycić błąd wcześniej.

5. Elastyczność i gotowość do nauki
Jeśli aplikujesz o dożywotnie stanowisko w składzie węgla, ta cecha prawdopodobnie nie będzie Ci zbyt często potrzebna. Jednak w każdej innej firmie handlowej asortyment się zmienia – czasem nawet dość często. Wprowadzane są też nowe promocje, czasem zmienia się wręcz cała strategia sprzedaży. Dobry sprzedawca/kasjer po prostu musi za tym nadążać. 

6. Pracowitość i systematyczność
Praca sprzedawcy/kasjera nie polega na siedzeniu w jednym miejscu i czekaniu na klienta. Stanowisko to wymaga systematycznego dbania o ekspozycję towaru, utrzymywania porządku na sklepie i pilnowania, by towary były właściwie oznaczone. Sprzedawca poświęca zwykle na to chwile pomiędzy wizytami klientów, nie ma więc zbyt wiele czasu na odpoczynek poza regulaminowymi przerwami w pracy.Sprzedawca musi posiadać wewnętrzne przekonanie o tym, że jego oferta jest najlepsza dla klienta (jego nastawienie do produktu udziela się także klientowi i uwiarygadnia ofertę)


Czy wiesz, że format CV może mieć wpływ na to, czy otrzymasz pracę? Przeczytaj porady jak wysłać swoje CV, żeby zostało poprawnie odczytane: W jakim formacie wysłać CV?


ZAINTERESOWANIA W CV DLA SPRZEDAWCY 
– CZYM WARTO SIĘ POCHWALIĆ?

Dla wielu osób hobby stanowi okazjonalny handel w sieci. Sprzedaż używanych książek, ubrań, rękodzieła i innych przedmiotów, wiąże się z uczestnictwem w grupach tematycznych mediów społecznościowych, serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych oraz innych miejscach w sieci gdzie nie tylko się kupuje i sprzedaje, ale też sporo o tym rozmawia. 

Czy można sobie wymarzyć bardziej odpowiednie hobby dla przyszłego sprzedawcy?

Jeśli lubisz sudoku, koniecznie napisz o tym w swoim CV. Zamiłowanie do łamigłówek świadczy o tym, że jesteś osobą cierpliwą, systematyczną i… lubisz liczyć.
Pomocne też może okazać się zamiłowanie do sztuki – pomoże Ci w interesującym komponowaniu sklepowej ekspozycji. 

Jeśli interesujesz się modą, koniecznie wspomnij o tym aplikując na stanowisko sprzedawcy w sklepie odzieżowym. Jeśli o sklep z zabawkami – pochwal się, jeśli interesujesz się modelarstwem.

Może Ci pomóc każde hobby związane tematycznie z asortymentem, jaki będziesz sprzedawać.

Jak zatem pisać o zainteresowaniach w swoim CV?

Ważne: wpisz do CV tylko rzeczy, o których chcesz i lubisz rozmawiać – aby to lekkie pytanie nie zamieniło się w kolejny powód do zdenerwowania.


Chcesz wpisać zainteresowania w swoje CV? Sprawdź jak zrobić to dobrze. Przeczytaj ten artykuł: Jak skutecznie opisać zainteresowania w CV? 


CV SPRZEDAWCY – Z NASZYM KREATOREM PÓJDZIE JAK Z PŁATKA!

Kreator nowoczesnego CV poprowadzi Cię krok po kroku przez proces tworzenia tego dokumentu. Pamiętaj, by korzystając z niego wziąć pod uwagę nasze rady. Praca sprzedawcy w wybranej firmie jest w Twoim zasięgu!

cv sprzedawcy


KLAUZULA O OCHRONIE DANYCH OSOBOWYCH 
W CV DLA SPRZEDAWCY

Na dole CV dla dopełnienia formalności należy zamieścić zgodę na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby rekrutacji. 

Przeczytaj także:
Klauzula w CV - wszystko, co powinieneś wiedzieć 
[CV a RODO 2024]

Aktualna klauzula CV na 2024 rok:

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko."

Jeżeli chcesz, żeby Twoje dane osobowe były przetwarzanie również na potrzeby przyszłych rekrutacji, do CV dodaj następującą formułkę:

"Wyrażam również zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu prowadzenia przyszłych rekrutacji przez wyżej wskazaną firmę."


Pamiętaj: RODO obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Dlatego klauzulę powinieneś dodać również do CV, które wysyłasz do zagranicznych pracodawców.


Klauzula CV jest wymogiem formalnym i nie musisz jej eksponować (w przeciwieństwie do swojego doświadczenia i umiejętności). Ważne, aby zachować wymóg i po prostu pamiętać, że w stopce w CV ta klauzula musi się znaleźć.

Porady z tekstu można również wykorzystać w przypadku pisania:
kreator cv


Przeczytaj także inne artykuły:
Magdalena Światłowska
Współtwórczyni CraftCv. Z wykształcenia Grafik Komputerowy. Odpowiada za identyfikacje wizualną CraftCv oraz projekty szablonów. Uwielbia testować, analizować różne rozwiązania i strategie marketingowe. Jest zwolenniczką sumiennego budżetowania, organizacji i planowania :)

W przerwach od CraftCv aktywnie spędza czas na siłowni, biega i jeździ na rowerze. Ostatnio jej pasją stał się taniec (bachata) i to tej aktywności poświęca najwięcej czasu. Wielka miłośniczka kotów!