Dopasuj CV do oferty pracy - 5 porad

Wysyłasz swoje CV do dziesiątek, a nawet setek firm, ale nikt się nie odzywa? Dopasuj CV do oferty pracy i zyskaj nawet 5 razy więcej zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne.
dopasuj cv
Share
Wysyłasz swoje CV do dziesiątek, a nawet setek firm, ale nikt się nie odzywa? 
Telefon od tygodni milczy choć sądziłeś, że jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko?

 A czy każdorazowo dopasowałeś swój życiorys do konkretnej oferty pracy? 
Nie?! Lepiej to zmień!

Rekruterzy codziennie dostają dziesiątki, a nawet setki CV. Kiedy wysyłasz im swój życiorys musisz zadbać nie tylko o to, aby się wyróżnić, ale także pokazać, że posiadasz wszelkie niezbędne kompetencje do pracy na danym stanowisku. To właśnie dlatego tak ważne jest każdorazowe dopasowanie CV do danego ogłoszenia.

Umieszczanie nierelewantnych punktów w Twoim CV może zostać odebrane jako próba zapełnienia wolnego miejsca na kartce. Inną możliwością odczytania takiego zachowania może być myśl, że nie potrafisz selekcjonować informacji, co w wielu zawodach jest dużym minusem.


Chcesz stworzyć Kreatywne CV lecz nie wiesz jak to zrobić? Poznaj Kreator CV w którym stworzysz nowoczesne CV w kilka minut - bez znajomości programów graficznych. Zyskaj nawet 3 razy więcej ofert pracy.

 kreator cv

JAK DOPASOWAĆ CV DO OFERTY PRACY?

W Twoim życiorysie powinny jasno znaleźć się najważniejsze elementy z ogłoszenia pracodawcy. Będzie to oznaczać, że spełniamy wymagane oczekiwania i warto nas zatrudnić. 
Jak to zrobić? 
Stosuj pogrubienia, podkreślenia, wypunktowania, korzystaj z różnych kolorów. Takie elementy przykują uwagę. To właśnie na nich będzie się skupiał wzrok odbiorcy.

W ogłoszeniu widnieje informacja o umiejętności pracy w zespole? Umieść informacje o wykonywanym grupowym projekcie. Wyszczególni czy w danym projekcie zarządzałeś nim czy byłeś jego członkiem. Umieść informację ile osób musiało wspólnie działać.

Przykład: Byłem członkiem około 20 osobowego interdyscyplinarnego zespołu składającego się z pracowników działu IT, marketingu oraz obsługi klienta. Dzięki wspólnej pracy ukończyliśmy projekt przed zakładanym czasem realizacji.

Jak wyszukać najważniejsze umiejętności dla danego stanowiska?

Przeczytaj także:  Zdjęcie do CV - jakie powinno być?
 

ZRÓB LISTĘ SWOICH UMIEJĘTNOŚCI

Sprawdź które pasują do ogłoszenia. Następnie spróbuj wpasować je w poprzednie stanowiska pracy, staże, wolontariat czy inne wykonywane działania zarobkowo czy też hobbystycznie. Możesz dodać te informacje w wykonywanych obowiązkach na danym stanowisku bądź osiągnięciach.

Podawaj jedynie prawdziwe informacje. Nie warto dodawać umiejętności, których nie masz. Prędzej czy później wyjdzie to na jaw. Zwłaszcza jeśli były to na tyle ważne elementy, żeby umieścić je w wymaganiach w ogłoszeniu o pracę.

Co wpisać w umiejętnościach, aby otrzymać szybciej pracę? Sprawdź nasz poradnik. Gdy wpiszesz te umiejętności do CV - zapunktujesz u pracodawcy.

NAPISZ SWÓJ CEL ZAWODOWY 

Cel zawodowy w CV umieszczany jest na samej górze dokumentu, dlatego nie ma możliwości, że pracodawca czy rekruter go przeoczy. Już na starcie pokażesz się jako osoba, która nie aplikuje z przypadku, a ma jasno określony cel zawodowy. 
Jest to punkt, w którym możesz jasno powiedzieć jak możesz się przydać w danej firmie czy zespole. Pokaże to Twojemu potencjalnemu pracodawcy, że zadałeś sobie trud i zapoznałeś się nie tylko z ogłoszeniem, ale także zdobyłeś kilka informacji o samej firmie.
 

ZACZNIJ OD PORZĄDKÓW

Najpierw wyeliminuj niepotrzebne i stare elementy w CV. 7 lat temu pracowałeś przez 3 miesiące przy zbieraniu owoców? Nie musisz informować o tym pracodawcy z branży meblowej u którego będziesz pracować w biurze. Zwłaszcza jeśli masz już jakieś doświadczenie za sobą.

Pracodawca może nie chcieć tracić czasu na czytanie informacji nie związanych i nie przydatnych na danym stanowisku i od razu odrzuci Twoją kandydaturę. Dlatego tak ważne jest przemyślenie czym warto na start podzielić się z potencjalnym pracodawcą. Selekcja informacji jest niezwykle cenną umiejętnością w wielu zawodach.
 

ZADBAJ O KOLEJNOŚĆ INFORMACJI 

Jeśli w ogłoszeniu widnieje informacja, że firma poszukuje absolwenta danego kierunku warto dodać sekcję w wykształceniem na górze CV. Oczywiście nigdy nie zaburzaj odwrotnej chronologii, która jest standardem w życiorysie.

Na czym to polega? Umieszczasz informacje od tych, które wydarzyły się ostatnio do tych najstarszych. Ten układ nigdy nie powinien zostać zaburzony.
 
W liście motywacyjnym skup się na dotychczasowych sukcesach, używając wyliczeń, cyfr i pogrubień. Staraj się nie kopiować informacji z CV, ale rozbudować je o najistotniejsze kwestie. Zobacz ogólny wzór listu motywacyjnego i nasze porady. List Motywacyjny - wzór 2024
 

Badania pokazują, że na jedno oferowane stanowisko, odpowiada ok. 50 zainteresowanych. Co prawda rekruter poświęca średnio 4 minuty na przeczytanie CV, ale to pierwsze 6 sekund decyduje o tym, czy aplikacja zostanie odrzucona, czy czytana dalej.
Wypróbuj Kreator CraftCv i zdobądź więcej zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne. 

wzór cv przykład


WYSTRZEGAJ SIĘ OGÓLNIKÓW

To, że w ogłoszeniu widzisz w oczekiwaniach hasła jak komunikatywność, praca zespołowa, organizacja pracy itp. nie oznacza, że możesz posługiwać się tymi sloganami. Ty musisz dopasować do nich konkretną sytuację czy osiągnięcie, z Twojego życiorysu, które poświadczy, że posiadasz dane umiejętności. Zamiast pisać Posiadam umiejętność budowania relacji z klientem przedstaw konkret, który to potwierdzi.


Przykład: W trakcie 2 lat pracy w firmie Y na stanowisku doradcy klienta pozyskałem 27 stałych klientów, którzy rozpoczęli regularne korzystanie z usług przedsiębiorstwa. Ponadto moja średnia z ocen jakie mogli mi wystawić klienci po kontakcie wyniosła 4.7/5.


Dopasowanie CV do konkretnej oferty pracy może być czasochłonne. Jednak może przynieść znaczącą przewagę w staraniu się o pracę dlatego warto każdorazowo to robić. 

Wysłanie kilku dopasowanych CV może przynieść Ci lepsze efekty niż umieszczanie zawsze tego samego dokumentu, który nie powie pracodawcy jak świetnie poradzisz sobie właśnie w jego firmie.
 
Pamiętaj, że nie ma jednego idealnego CV. Będzie ono ciągle ewoluowało w zależności od Twojej pozycji zawodowej, lat pracy czy stale poszerzanych umiejętności i kompetencji. Im więcej doświadczenia zdobędziesz tym więcej zalet odnajdziesz w dopasowywaniu swojego CV do konkretnej oferty pracy.
 
dopasowanie cv

Sprawdź listę kilkunastu serwisów z ofertami pracy i znajdź pracę szybciej. Sprawdź czy znasz je wszystkie: Jak szybko znaleźć pracę? Wskazówki i porady

Jeśli aplikujesz do pracodawców w Europie pamiętaj o dodaniu aktualnej klauzuli na potrzeby rekrutacji. RODO obowiązuje w całej Unii Europejskiej, stąd Klauzula w CV jest wymogiem formalnym. Nie musisz jej eksponować (w przeciwieństwie do swojego doświadczenia i umiejętności). Ważne, aby zachować wymóg i po prostu pamiętać, że w stopce ta klauzula musi się znaleźć.

skuteczny cv kreator

Magdalena Światłowska
Współtwórczyni CraftCv. Z wykształcenia Grafik Komputerowy. Odpowiada za identyfikacje wizualną CraftCv oraz projekty szablonów. Uwielbia testować, analizować różne rozwiązania i strategie marketingowe. Jest zwolenniczką sumiennego budżetowania, organizacji i planowania :)

W przerwach od CraftCv aktywnie spędza czas na siłowni, biega i jeździ na rowerze. Ostatnio jej pasją stał się taniec (bachata) i to tej aktywności poświęca najwięcej czasu. Wielka miłośniczka kotów!