Dane Personalne w CV - Podawać Datę Urodzenia? Adres?

Dane personalne w CV to rubryka, która najbardziej zmieniła swój kształt w ciągu ostatnich lat. W artykule podpowiemy Ci, jakie dane personalne w CV umieścić, a jakie lepiej z niego wyrzucić.
dane personalne w cv
Share
Jakie dane personalne w CV są istotne dla pracodawcy w 2024 roku? W artykule podpowiemy Ci, jakie dane personalne w CV umieścić, a jakie lepiej z niego wyrzucić. 

Jednym z elementów struktury, a zarazem pierwszym punktem, który musi zostać zachowany w CV to dane personalne. Sekcja z danymi osobowymi jest niezbędnym elementem formalnym, który musi znaleźć się w każdym życiorysie zawodowym. Dane personalne w CV to rubryka, która najbardziej zmieniła swój kształt w ciągu ostatnich lat. Szczególnie ostatnio, po wprowadzeniu przepisów dot. RODO.


W artykule przede wszystkim odpowiedź na pytania:
  • Jakie dane personalne w CV są istotne dla pracodawcy w 2024 roku
  • Adres w CV — wpisać dokładny adres, miasto czy wcale?
  • Czy w CV musi być data urodzenia?
  • Czego nie powinniśmy zawierać w sekcji dane osobowe w CV
  • Dodatkowe dane osobowe w CV — Co można umieścić, ale nie trzeba


GDZIE WPISAĆ SWOJE DANE OSOBOWE W CV?Dane personalne w CV należy umieścić w widocznym miejscu. Tak aby rekruter nie musiał ich długo szukać. Możesz ją umieścić w prawym lub lewym rogu dokumentu — albo ją wyśrodkować. Wszystko zależy od tego, jaki układ graficzny wybierzesz w swoim CV.


Przykłady jak może wyglądać Twoja sekcja z danymi personalnymi na CV 


Przykład 1: 
dane personalne w cv wygląd


Przykład 2: 
dane personalne w cv


Chcesz, żeby Twoje imię i nazwisko wyglądały profesjonalnie na CV? Pod imieniem i nazwiskiem wpisz nazwę stanowiska z ogłoszenia o pracę. Ta prosta informacja sprawi, że pracodawca lepiej Cię zapamięta.

jak wyglada sekcja dane personalne w cvSekcję dane personalne oraz inne treści na CV szybko wypełnisz w Kreatorze CV. Wybierz profesjonalny szablon Curriculum Vitae i stwórz nowoczesne CV 

cv dane osobowe

JAKIE DANE OSOBOWE W CV SĄ WYMAGANE PRZEZ PRACODAWCĘ?


Dane kontaktowe takie jak adres email oraz numer telefonu. Obie informacje są niezwykle ważne ponieważ to dzięki nim rekruter będzie mógł nawiązać z Tobą kontakt.


Pamiętaj, żeby podać adres mailowy, który regularnie sprawdzasz. Nie wypada mieć niecodziennych i śmiesznych adresów mailowych. Najlepiej jeśli Twoim mailem będzie kombinacja imienia i nazwiska czy inicjałów. Będzie to wyglądać profesjonalnie.Imię i nazwisko to najważniejsza rzecz, która pozwoli Cię zidentyfikować. Powinno się ono znaleźć na samej górze CV.

Dane kontaktowe oraz imię i nazwisko to najważniejsze informacje, bez których rekruter nie będzie w stanie się z Tobą skontaktować.

Kodeks pracy jasno reguluje jakich informacji może wymagać od Ciebie pracodawca kiedy aplikujesz na dane stanowisko. Od 05.06.2019 roku Art. 221. § 1. mówi, że informacje o jakie pracodawca może prosić kandydata to:

1) imię (imiona) i nazwisko;
2) datę urodzenia;
3) dane kontaktowe wskazane przez taką osobę;
4) wykształcenie;
5) kwalifikacje zawodowe;
6) przebieg dotychczasowego zatrudnieniaBadania pokazują, że na jedno oferowane stanowisko, odpowiada ok. 50 zainteresowanych. Co prawda rekruter poświęca średnio 4 minuty na przeczytanie CV, ale to pierwsze 6 sekund decyduje o tym, czy aplikacja zostanie odrzucona, czy czytana dalej.

dane personalne cv


Jak napisać CV, dzięki któremu odniesiesz sukces? Przeczytaj nasz przewodnik, a stworzysz CV, które zainteresuje nie jednego rekrutera! Jak napisać dobre CV w 2024 roku?  

ADRES W CV - WPISAĆ DOKŁADNY ADRES, MIASTO CZY WCALE?

Obecnie kontakt z kandydatami odbywa się głównie telefonicznie oraz mailowo. Dokładny adres będzie wymagany już po przyjęciu do pracy ze względu na różnego rodzaju kwestie formalne. Dlatego nie musisz podawać pełnego adresu.
W CV wystarczy samo miasto zamieszkania. Możesz także nie umieszczać tej informacji. Wyjątkiem jest, kiedy pracodawca w ogłoszeniu prosi o zawarcie takiej informacji — ma do tego prawo.

Jednak takie dane personalne w CV mogą być korzystne, jeśli chcesz podkreślić, że mieszkasz blisko miejsca, do którego aplikujesz. Jednak to od Ciebie zależy czy podasz takie dane osobowe w CV. Do zapamiętania: W CV podaj adres zamieszkania, niezameldowania.

DATA URODZENIA W CV - CZY MUSIMY JĄ PODAWAĆ?

Nie. Data urodzenie nie jest wymagana w CV. Umieszczenie jej zależy wyłącznie od Ciebie. Jednak Twój przyszły pracodawca może Cię o to zapytać. Warto umieścić takie dane osobowe w CV, ponieważ ich brak może zostać uznany za próbę ukrycia niewygodnych informacji z życiorysu.

CZEGO NIE POWINNIŚMY ZAWIERAĆ W SEKCJI DANE OSOBOWE W CV?


Dane personalne w CV, które nigdy nie należy umieszczać to:
Tego typu informacje nie powinny interesować przyszłego pracodawcy bądź wpływać na jego decyzję o Twoim zatrudnieniu. Nie warto ich umieszczać również dlatego, że zajmują miejsce w CV, które możesz wykorzystać na dodanie ważniejszych informacji. Umieszczenie tego typu danych osobowych w CV może zostać uznane za nieprofesjonalne.


Sprawdź listę kilkunastu serwisów z ofertami pracy i znajdź pracę szybciej. Sprawdź czy znasz je wszystkie: Jak szybko znaleźć pracę? Wskazówki i porady


JAKIE DODATKOWE DANE MOŻNA DODAĆ DO NASZEGO CV?

Dodatkowe informacje, które umieszczasz w CV mogą pozytywnie wpłynąć na Twój odbiór oraz potwierdzić informacje w nim zawarte. Poniżej podamy kilka naszych sugestii na to, co możecie umieścić w sekcji z danymi osobowymi w CV.

Może to być mocnym punktem Twojego CV także w sytuacji, kiedy prowadzisz media społecznościowe dotyczące swojej pracy np. jesteś sprzedawcą i udostępniasz informacje dotyczące swojej specjalizacji. Pokaże to, że praca jest Twoją pasją.

Przeczytaj nasz poradnik: Social Media w CV - Gdzie dodać linki aby Twój życiorys był skuteczny? Czy są portale do których nie warto dodać linków? 


Nasza rada: Linki do mediów społecznościowych dodaj wyłącznie w sytuacji kiedy prowadzisz social media związane z pracą. Nie podawaj swoich prywatnych kont na Facebooku czy Instagramie, na których imprezujesz. To negatywnie wpłynie na odbiór Twojej osoby.Nie zapomnij o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych w CV. Bez tego Twoje CV nawet nie zostanie wzięte pod uwagę. Treść aktualnej klauzuli do przetwarzania danych osobowych w 2024 znajdziesz tutaj: Klauzula w CV. Odkąd weszło w życie RODO, nasze dane osobowe są bezpieczniejsze niż kiedyś. Korzystać z nich mogą tylko te podmioty, które mają na to nasze przyzwolenie.

Uwaga! Czasami pracodawca może oczekiwać innej klauzuli. W takim wypadku jest to podkreślone w ogłoszeniu.


kreator cv


Magdalena Światłowska
Współtwórczyni CraftCv. Z wykształcenia Grafik Komputerowy. Odpowiada za identyfikacje wizualną CraftCv oraz projekty szablonów. Uwielbia testować, analizować różne rozwiązania i strategie marketingowe. Jest zwolenniczką sumiennego budżetowania, organizacji i planowania :)

W przerwach od CraftCv aktywnie spędza czas na siłowni, biega i jeździ na rowerze. Ostatnio jej pasją stał się taniec (bachata) i to tej aktywności poświęca najwięcej czasu. Wielka miłośniczka kotów!