Wykształcenie w CV - Jak je opisać? [Porady i Przykłady]

Jak wyeksponować wykształcenie w CV? Co jest ważniejsze - wykształcenie czy doświadczenie? Zobacz co wpisać w sekcję edukacja aby Twoje CV było skuteczne.
wykształcenie w cv
Share
Jak wyeksponować wykształcenie w CV? Co jest ważniejsze - wykształcenie czy doświadczenie? 
Zobacz co wpisać w sekcję edukacja aby Twoje CV było skuteczne. 

Wykształcenie w CV jest jedną z ważniejszych sekcji, zwłaszcza w przypadku kiedy dopiero wkraczasz na rynek pracy i szukasz pierwszego doświadczenia zawodowego czy stażu.  To właśnie ta sekcja w CV może najwięcej powiedzieć o Tobie przyszłemu pracodawcy.

Niestety sekcja z edukacją w CV niejednokrotnie przysparza wielu trudności kandydatom.  My pomożemy Ci z opisaniem tej sekcji tak, aby zwróciła uwagę przyszłego pracodawcy.


1. RODZAJE WYKSZTAŁCENIA W POLSCE

Zobacz, jakie rodzaje wykształcenia mamy w Polsce. Dzięki tej wiedzy będziesz mógł poprawnie opisać swój poziom edukacji.

Rodzaje wykształcenia:Badania pokazują, że na jedno oferowane stanowisko, odpowiada ok. 50 zainteresowanych. Co prawda rekruter poświęca średnio 4 minuty na przeczytanie CV, ale to pierwsze 6 sekund decyduje o tym, czy aplikacja zostanie odrzucona, czy czytana dalej.

wykształcenie w cv


Przeczytaj Także: 
CV Online - Stwórz CV za pomocą prostego Kreatora CV


2. JAK WPISAĆ WYKSZTAŁCENIE W CV?

Nasza rada to zadbaj o chronologię.

Ważne, żeby Twoje wykształcenie w CV zostało umieszczone od najnowszego czyli najbardziej aktualnego do najstarszego. Dotyczy to także całego Twojego CV.

Najświeższe informacje umieść na początku. Twojego przyszłego pracodawcę najbardziej interesuje czym aktualnie się zajmujesz bądź jaki tytuł finalnie uzyskałeś/aś.


Przykład:
2014 – 2017 Olsztyńska Szkoła Wyższa – Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna; specjalizacja: dziennikarstwo radiowe; studia dzienne ukończone dyplomem z wyróżnieniem, tytuł: licencjat

wyksztalcenie w cv


Nasza rada: Jeśli nie uczęszczasz do najbardziej znanych uczelni nie używaj skrótu, a wpisz pełną nazwę uczelni. Najlepiej w ogóle nie używaj skrótów podczas wpisywania nazw własnych.


Podsumowując, zapis wykształcenia w CV powinien wyglądać następująco:

edukacja w cv


W Kreatorze CraftCv w łatwy i szybki sposób dodasz wymagane sekcje do CV. Kreator krok po kroku będzie Cię prosił o potrzebne informacje, dzięki czemu na pewno o niczym nie zapomnisz. Swoje CV zrobisz w kilka minut - łatwo i wygodnie - bez żadnej wiedzy graficznej. 


kreator craftcv


3. KTÓRE SZKOŁY WARTO UWZGLĘDNIĆ I WPISAĆ W CV?

Pomiń nieistotne etapy edukacji.

W CV najlepiej zostaw wyłącznie ostatnią ukończoną szkołę.

Jeśli nadal się uczysz umieść obecny etap edukacji, który masz w trakcie oraz ostatni ukończony. Czyli jeśli jesteś na początku studiów możesz dodać szkołę średnią, jednak będąc już kilka lat po studiach to daruj sobie dodawanie wcześniejszych etapów edukacji niż studia do wykształcenia w CV.

Takie informacje nie są potrzebne Twojemu przyszłemu pracodawcy.

Jeśli jesteś w trakcie studiów magisterskich możesz usunąć szkołę średnią i zostawić jedynie licencjat, chyba że szkoła średnia miała jakąś specjalizację np. uczęszczałeś/aś do klasy graficznej, a obecnie aplikujesz na stanowisko Graphic Designer.Nasza rada: Sekcja wykształcenie jest najważniejsza dla osób z krótkim doświadczeniem. Im dłuższy jest Twój staż pracy, tym mniej informacji powinno znaleźć się w sekcji "edukacja". Nie dodawaj niepotrzebnych informacji, żeby zająć więcej miejsca w CV. To może jedynie zniechęcić Twojego przyszłego pracodawcę. To jaką szkołę podstawową ukończyłeś/aś 10 lat temu nie ma znaczenia. Wyjątkiem jest jeśli był to Twój ostatni etap edukacji.4. CZY WPISAĆ ŚREDNIĄ DO CV? CO W PRZYPADKU JEŚLI MAM MAŁE DOŚWIADCZENIE?

CV powinno być proste. Dlatego nie dodawaj do CV średniej ze studiów, chyba że szukasz pierwszej pracy i nie masz jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego, praktyk ani staży.

Jeśli masz małe doświadczenie zawodowe bądź niespójne ze stanowiskiem na jakie aplikujesz, wykształcenie w CV dodaj na samej górze.

W takiej sytuacji edukacja jest mocnym punkt twojego CV.

Możesz dodać także jego dokładniejszy opis. To na tej podstawie przyszły pracodawca może się dowiedzieć czegoś więcej o Tobie.

Zobacz jak napisać pierwsze bez doświadczenia: CV Studenta - Jak napisać swoje pierwsze CV? [6 Porad + Przykład]


5. CO WPISAĆ W WYKSZTAŁCENIU W CV, GDY JESTEŚ W TRAKCIE STUDIÓW?

Nie skończyłeś jeszcze studiów? To nie problem.

Umieść datę rozpoczęcia oraz dodaj zapis w trakcie lub obecnie.

Przykład:
2019 – obecnie Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania – Zarządzanie; Specjalizacja: Zarządzanie w biznesie; studia licencjackie w trybie dziennym

wykształcenie w cv

Dobrą praktyką jest dodanie notki czy studiujesz stacjonarne czy zaocznie. To pokaże pracodawcy, że potrafisz łączyć wiele zadań i wywiązywać się ze swoich obowiązków. Niejednokrotnie w ofertach pracy jest umieszczona informacja, że poszukują wyłącznie studentów zaocznych. W takiej sytuacji również warto umieścić taką informację.Wskazówka: Twoja praca dyplomowa jest powiązana z branżą firmy do której aplikujesz? Dodaj temat swojej pracy do CV. Warto umieścić taką informację w CV i pokazać, że interesujesz się danym tematem czy zagadnieniem.6. JAK OPISAĆ WYKSZTAŁCENIE W CV, ABY ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRACODAWCY?

Dopisz osiągnięcia oraz aktywność podczas edukacji jak koła naukowe, organizacje studenckie czy samorząd. Pokaże to Twoje zaangażowanie. Ponadto podczas działalności w takich organizacjach niejednokrotnie możesz nabyć istotne dla pracodawcy doświadczenie. Warto się tym pochwalić.

Podczas studiów brałeś/aś udział w programach wymiany studentów jak Erasmus?

Świetnie!

Dodaj to do wykształcenia w CV. Programy wymiany zagranicznej pokazują Twojemu pracodawcy, że znasz język obcy co najmniej komunikatywnie, dodatkowo masz ciekawość świata, potrafisz adaptować się do nowych warunków oraz masz wiele innych potrzebnych w pracy cech. To może być Twój ogromny plus w CV.

Jeśli zdarzył Ci się wyjazd w ramach programu MOST bądź innym to również o tym napisz.

Zobacz także: Jak napisać CV aby zostać zatrudnionym? 


7. KURSY I SZKOLENIA W CV – KTÓRE Z NICH WARTO UMIEŚCIĆ?

Istotne dla pracodawcy wykształcenie w CV to także różnego rodzaju kursy i szkolenia. Pamiętaj, żeby były one relewantne do stanowiska, na które aplikujesz.

Ważne, aby przyszły pracodawca jak najszybciej zwrócił uwagę na Twoje mocne strony zbieżne z jego oczekiwaniami podanymi w ogłoszeniu o pracę.

Warto dla szkoleń wydzielić w CV osobną sekcję. Szablony przygotowane przez nas z CraftCV, z których śmiało możesz skorzystać, mają opcję dodania 5 dodatkowych sekcji i jedną z nich może być właśnie pole na kursy/szkolenia/certyfikaty.

Wybierz certyfikaty lub kursy, które:
Żeby pokazać, że stale się kształcisz i twoja wiedza jest aktualna
Jeśli składasz podanie o posadę np. copywritera, to lepiej, żebyś dał czy dała jedno więcej szkolenie pisarskie niż graficzne
Jeżeli wybierasz spośród kilku szkoleń tych kilka, które chcesz wpisać, zwróć też uwagę na to, kto je organizował. Trudno ocenić, jak jakościowy był kurs prowadzony przez małą firmę. Co do znanego organizatora rekruter nie będzie wątpliwości.
Dyplom, certyfikat. Pewnie rekruter nie będzie o nie prosił, ale samo to, że takie potwierdzenie zostało przygotowane dla uczestników, pokazuje profesjonalizm organizatorów.
Idąc przykładem copywritera: wiadomo, że podane przez ciebie szkolenia powinny być związane ze stanowiskiem – pośrednio również! Dobrze, jeśli uczyłeś się pisać przekonująco, kreatywnie, poprawie i jeszcze inaczej, to się przyda.

A na przykład umiejętności liderskie? Zarządzania sobą w czasie? Też przydatne, jeszcze jak! Jeżeli masz za sobą szkolenie z tego typu umiejętności, śmiało wpisz je o CV. Wyróżnią cię na tle konkurencji, bo pokażą, że dbasz nie tylko o kompetencje twarde, ale i miękkie – tak potrzebne na rynku TU artykuł o umiejętnościach, jakich potrzeba dzisiejszemu pracownikowi.

kreator cv


8. A CO JEŚLI SKŁAMIĘ?

Podanie nieprawdziwych informacji w dokumentach aplikacyjnych może mieć poważne konsekwencje.Ważne: Jeśli kandydat zostanie przyłapany na kłamstwie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, od razu jego szanse na zatrudnienie znikają. Poza tym jeżeli posunął się na przykład do fałszowania dokumentów ( np przykład dyplom ukończenia studiów, szkoleń), może mieć to nawet konsekwencje prawne, bo w takim przypadku popełnia przestępstwo.Osoba, która dopuściła się tego czynu, może ponieść odpowiedzialność z art. 270 Kodeksu karnego:

§ 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Jeśli z kolei skłamie się co do swojego wykształcenia czy np. odbytych kursów, ale nie załączy sfałszowanych dokumentów, ten czyn uznawany jest za wykroczenie z art. 61 Kodeksu wykroczeń:

Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój lub mundur, do których nie ma prawa, podlega karze grzywny do 1 tys. zł albo karze nagany.

Oszukany pracodawca może domagać się rekompensaty od osoby, która celowo wprowadziła go w błąd.

Nawet jeśli kłamstwa w CV wydają się kuszące, nie warto próbować. Jak wiadomo, kłamstwo ma krótkie nogi i ich weryfikacja często jest bardzo szybka – konsekwencje natomiast mogą ciągnąć się latami.

Artykuły, które mogą okazać się przydatne dla Ciebie: