CV Księgowej / Księgowego - Jak napisać CV + Wzór

CV Księgowej / Księgowego - Zobacz poniższy wzór i porady jak napisać skuteczne CV do biura rachunkowego.
cv ksiegowej
Share

KSIĘGOWA – CZY TO ZAWÓD DLA KAŻDEGO?

Chcesz pracować jako księgowa/księgowy?
Zanim zdecydujesz się aplikować na takie stanowisko przeczytaj poniższy artykuł.

Jest to dość nietypowy zawód, w którym najlepiej odnajdą się osoby skrupulatne, lubiące analizować wiele danych liczbowych i chcące stale podnosić swoje umiejętności.

Jeśli lubisz pracę biurową i jesteś osobą dobrze zorganizowaną, ten zawód jest stworzony dla ciebie. Na początku pomożemy Ci zaprezentować swoją sylwetkę potencjalnemu pracodawcy. Jak dobrze wiesz zaledwie kilkoma zdaniami musisz przykuć uwagę osoby rekrutującej. 

Od czego więc zacząć? 

Najpierw opisz swoje doświadczenie, jest ono bardzo istotne na tym stanowisku. Jeśli nie posiadasz bogatego doświadczenia zawodowego, napisz na przykład o praktykach zawodowych, które odbyłaś lub opisz swoje wykształcenie. Następnie napisz, jakie było Twoje największe, dotychczasowe osiągnięcie zawodowe, a na koniec dodaj, jakie masz oczekiwania, co do dalszego rozwoju i przyszłego stanowiska. 

Warto w opisie używać konkretnych liczb i faktów. 


CV KSIĘGOWA - PODSUMOWANIE ZAWODOWE

Podsumowanie zawodowe to w dzisiejszych czasach prawdopodobnie najważniejsza część CV. Jest jak dobre chwytliwe hasło marketingowe.

CV jest najpierw jedynie skanowane wzrokiem przez Rekrutera. Dopiero potem jest czytane uważniej – do biur rachunkowych/podatkowych wpływają ich setki!

Przykładowe podsumowanie zawodowe w cv księgowej może brzmieć następująco:

1. Jestem samodzielną księgową z ponad pięcioletnim doświadczeniem. Pracowałam w biurze rachunkowym, o ugruntowanej pozycji na rynku. Obsługiwałam kluczowych klientów firmy, a dzięki mojej sumienności zwiększyłam przychody biura o 20 %. Aktualnie poszukuję pracy jako główna księgowa.

2. Moje sześcioletnie doświadczenie na stanowisku samodzielnej księgowej pozwoliło mi na zdobycie cennej wiedzy i niezbędnych umiejętności, aby obsługiwać klientów na najwyższym poziomie. Potrafię zwiększyć dochody firmy, co potwierdzają uzyskane przeze mnie referencje. Obecnie jestem zainteresowana dalszym rozwojem zawodowym na stanowisku kontrolera finansowego.

Jeśli nie masz pożądanego doświadczenia skup się na wiedzy, którą posiadasz i wspomnij na przykład o praktykach zawodowych, jakie odbyłaś.

3. Jako absolwentka kierunku finanse i rachunkowość na Uniwersytecie Wrocławskim zdobyłam wiedzę umożliwiającą mi pracę na stanowisku asystenta działu księgowości. Podczas studiów ukończyłam praktyki w Narodowym Banku Polskim. Obecnie stale podnoszę swoje kwalifikacje i uczęszczam na kurs pn. „Samodzielny księgowy”. 

Przeczytaj: Jakie dane personalne w CV są istotne dla pracodawcy w 2024 roku? W artykule podpowiemy Ci, jakie dane personalne w CV umieścić, a jakie lepiej z niego wyrzucić.  

cv ksiegowosc

JAK WYGLĄDA PRACA W KSIĘGOWOŚCI?

Należy powiedzieć, że dobra księgowa to skarb każdej firmy. Od jej wiedzy i umiejętności często zależy kondycja finansowa przedsiębiorstwa.

Zależnie od zajmowanego stanowiska, branży, struktury organizacyjnej i wielkości instytucji, zakres obowiązków może się nieco różnić, jedno jednak nie ulega zmianie – księgowa odpowiada za stan finansów firmy.

Głównym zadaniem księgowego jest prowadzenie szeroko pojętej rachunkowości.

Do podstawowych obowiązków osoby na tym stanowisku należy prowadzenie ewidencji księgowej, w tym:

WZÓR CV KSIĘGOWEJ

Stanowisko księgowego nie wymaga kreatywności, lecz dokładności i skrupulatności, dlatego klasyczne CV osoby aplikującej na stanowisko księgowego będzie lepiej odebrane przez osobę je czytającą. CV księgowego przyciągnie uwagę wtedy, gdy będzie miało profesjonalną szatę graficzną oraz gdy będzie przejrzyste.

cv ksiegowa
W Kreatorze CraftCv stworzysz swoje CV w zaledwie kilka mint. Kreator CV jest bardzo prosty w obsłudze i nie wymaga żadnej dodatkowej wiedzy graficznej ani ściągania dodatkowych aplikacji. Wystarczy, że wybierzesz szablon Curriculum Vitae i uzupełnisz go treścią. 


 

JAKIE ATUTY I CECHY CHARAKTERU POWINNA 
POSIADAĆ SKUTECZNA KSIĘGOWA?


Kompetencje miękkie:

Kompetencje twarde:
 • Znajomość aktualnych przepisów w zakresie rachunkowości i podatków
 • Wiedza i praktyczne doświadczenie w zakresie księgowości, podatków, prawa finansowego
 • Bardzo dobra znajomość MS Excel
 • Aktywne prawo jazdy
 • Bieżąca znajomość przepisów z zakresu prawa podatkowego VAT/ CIT/ PIT
 • Umiejętność sporządzania deklaracji / rozliczeń podatkowych
 • Znajomość systemów ERP
 • Znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym

Sprawdź listę kilkunastu serwisów z ofertami pracy i znajdź pracę szybciej. Sprawdź czy znasz je wszystkie: Jak szybko znaleźć pracę [6 skutecznych sposobów] 


cv dla ksiegowej


JAK OPISAĆ DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE W CV DLA KSIĘGOWEJ?

Poszukując pracy pamiętajmy, że nie jesteśmy jedynymi kandydatami. Średnio 250 kandydatów zgłasza się na jedno stanowisko pracy. Już wiesz, dlaczego rekruter poświęca około 6 sekund na jedno CV. Najważniejsze są więc twarde dane.


Rekruterzy czytają wiele CV i często trafiają w nich na podobne sformułowania. Dlatego opisując swoje doświadczenie zawodowe należy używać konkretnych danych i dokładnie opisywać to, co należało do naszych obowiązków. 

Na przykład zamiast pisać: ”Nadzór nad dokumentacją księgową”, napiszmy: „Prawidłowo sporządzałam deklaracje PIT,CIT, VAT, ZUS”.


Pamiętaj także, że dobre CV odpowiada na konkretne oczekiwania pracodawcy ujęte w ogłoszeniu. Z racji tego, że specyfika pracy księgowej różni się w zależności od stanowiska i branży, pracodawcy mają wobec kandydatów różne oczekiwania. 

Ciekawą formą opisu doświadczenia zawodowego, która pomoże Ci się wyróżnić, jest umieszczenie swoich dotychczasowych sukcesów zawodowych. Nie muszą to być spektakularne osiągnięcia. 

Zastanów się co do tej pory udało ci się osiągnąć. 

Czy dzięki Twojej pracy firma zyskała nowych klientów? 

Być może dzięki twojemu zaangażowaniu udało się zaoszczędzić pieniądze lub zyskać dotację na działalność? 

Warto takie informacje zamieścić w swoim życiorysie. Na pewno takie dane przykują uwagę przyszłego pracodawcy. Wybieraj te sukcesy, które wiążą się z kompetencjami niezbędnymi na stanowisku księgowej (patrz sekcja „wymagania” w ogłoszeniu). Twoje CV księgowej powinno zmieścić się na 2 stronach. Pracodawcy cenią kandydatów, którzy są precyzyjni. Dobrym trikiem jest pogrubienie słów kluczowych i pozbycie się zbędnych informacji, np. epizodów zawodowych nie związanych z rachunkowością. 


Przeczytaj ten artykuł, aby uzyskać dodatkowe wskazówki i przykłady, jak dobrze opisać swoje doświadczenie w CV: Doświadczenie w CV - jak je skutecznie opisać?

JAKIE KURSY MOGĄ OKAZAĆ SIĘ PRZYDATNE? 
CZY, ABY ZOSTAĆ KSIĘGOWĄ NALEŻY 
MIEĆ SPECJALISTYCZNE WYKSZTAŁCENIE?

Zacznijmy od tego, że od kilku lat droga do zawodu księgowego stała się o wiele łatwiejsza. Zniesiono bowiem konieczność posiadania specjalnych certyfikatów.Teraz usług księgowych może udzielać każdy kto posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie jest karany za określone przestępstwa oraz posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Są to wymogi konieczne. 

Teoretycznie, aby zostać księgowym wystarczy odbyć kurs lub szkolenie. Na rynku dostępnych jest wiele szkół oferujących tego typu szkolenia. Zwróćmy jednak uwagę na to, że zawód księgowego wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Warto więc wybrać sprawdzone szkoły, które posiadają odpowiednie doświadczenie i renomę. 

Dla osób, które chcą uzyskać dyplom potwierdzający posiadanie umiejętności w zawodzie, bogatą ofertę kursów ma Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKWP). 
Egzaminy kończą się uzyskaniem następujących tytułów:
 • stopień I — księgowy
 • stopień II — specjalista ds. rachunkowości
 • stopień III — główny księgowy
 • stopień IV — dyplomowany księgowy.

Jakie dodatkowe kursy zainteresują pracodawcę w Twoim CV księgowej?
 • Kursy z MS Office (zwłaszcza Excel)
 • Kursy z zakresu prawa gospodarczego, prawa podatkowego
 • Kursy z zakresu Kadr i Płac
 • Kursy Przygotowujące do prowadzenia książki rozchodów i przychodów
 • Kursy z programów do prowadzenia księgowości (Symfonia)

Nie warto wspominać o wszystkich kursach. Dodaj tylko te, które mogą zainteresować pracodawcę. Opisz maksymalnie 4-5 kursów.

Opis każdego szkolenia powinien zawierać: 

Dobrym miejscem na dokładniejsze opisanie swoich osiągnięć jest list motywacyjny dla księgowej
W naszym Kreatorze stworzysz CV i List motywacyjny pasujący do siebie graficznie.

cv ksiegowej


Aby zostać samodzielnym księgowym należy mieć kilkuletnie doświadczenie zawodowe, a także konieczne jest uzyskanie certyfikatu uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.Warto dodać, że od dawna zawód księgowego nie polega tylko na liczeniu. Obecnie wymaga od kandydatów posiadania dużej wiedzy na temat prawa podatkowego i programów księgowo-kasowych. Dlatego najlepiej, gdy osoba, która chce pracować w tym zawodzie ukończy odpowiedni kierunek studiów (finanse, rachunkowość, ekonomia) lub studia podyplomowe. Dobrym pomysłem jest odbycie stażu w biurze rachunkowym, gdzie nabędziemy podstawowe umiejętności i wiedzę potrzebną do pracy na samodzielnych stanowiskach.


Chcesz napisać CV, które spełni wymagania pracodawców? Zajrzyj do naszego poradnika:
Jak długie powinno być Twoje CV? [2024] cv ksiegowa wzor


POŻĄDANE CECHY W CV KSIĘGOWEJ

Jak wspomnieliśmy, zawód księgowej ewoluował na przestrzeni lat. Obecnie oprócz posiadania wiedzy z zakresu rachunkowości, obsługi specjalistycznych programów, konieczne jest posiadanie wielu innych umiejętności.

Zatem, jakie cechy powinna posiadać osoba, która chce pracować w tym zawodzie?

Komunikatywność, otwartość na ludzi
Ogólnie mówiąc pożądane są umiejętności interpersonalne. W wielu firmach księgowa ma codziennie styczność z otoczeniem zewnętrznym firmy, a zatem musi być osobą komunikatywną i otwartą na ludzi. Przyda się także umiejętność pracy w zespole i wysoka kultura osobista.

Dobra organizacja pracy, skrupulatność
Zawód księgowej wymaga bardzo dobrej organizacji pracy. Ponieważ wiąże się z analizą wielu danych i dużą odpowiedzialnością, osoba, która nie potrafi zorganizować pracy własnej i odpowiednio zarządzać czasem będzie na co dzień bardzo sfrustrowana. Księgowa niejednokrotnie pracuje pod presją czasu, a więc musi umieć wyznaczać sobie priorytety i pracować efektywnie.

Zdolność szybkiego uczenia się, ambicja
Osoby pracujące na tym stanowisku powinny na bieżąco aktualizować swoją wiedzę z zakresu rachunkowości i prawa podatkowego. Dobra księgowa musi śledzić wszelkie zmiany przepisów i potrafić zastosować je w praktyce. Osobom, które nie lubią czytać i nie przepadają za zmianami ciężko będzie odnaleźć się w tej pracy.

Odporność na stres
Zarówno praca z ludźmi, jak i konieczność pracy w oparciu o konkretne terminy bywa niezwykle stresująca. Konieczna jest więc umiejętność radzenia sobie ze stresem i skupienie na wykonaniu zadań.

Lojalność
Cecha coraz bardziej pożądana przez pracodawców, szczególnie w tym zawodzie. Księgowa ma często dostęp do wielu wrażliwych danych, jak dane liczbowe na temat kondycji finansowej przedsiębiorstwa, kluczowych klientów i wiele innych, które stanowią tajemnicę instytucji.

Zaangażowanie i elastyczność
Są okresy w ciągu roku, w których księgowa ma bardzo wiele pracy. Zdarza się, że pracuje „po godzinach”, w trybie zadaniowym. Osoba, która chce pracować w tym zawodzie musi potrafić dostosować się do zmieniających warunków pracy, a przy tym angażować się w powierzone jej zadania. Brak zaangażowania może odbić się na wynikach całej firmy. 

Umiejętności to jedna z najważniejszych sekcji w CV księgowej. Co wpisać w "umiejętnościach", aby dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Przeczytaj ten artykuł: Umiejętności w CV - co wpisać aby otrzymać pracę? 


JAKIE PROGRAMY WARTO DODAĆ DO CV KSIĘGOWEJ?

Współczesna księgowość jest bardzo zinformatyzowana. Księgowy w swojej pracy korzysta nie tylko ze specjalistycznych programów do księgowości, ale także koresponduje z różnymi urzędami. Niezbędna jest więc znajomość obsługi skrzynki e-mail, tworzenia dokumentów, ale przede wszystkim biegła znajomość arkuszy kalkulacyjnych, takich jak np. MS Excel, Gnumeric, czy Libre Office Calc. 

Konieczna jest umiejętność tworzenia zestawień, tabel, obliczeń i znajomość specjalistycznych formuł. To, jakie programy powinna znać osoba na tym stanowisku zależy od specyfiki pracy. Jak wspomnieliśmy zawód księgowej to pojęcie bardzo szerokie. Wszystko zależy od tego, czy dopiero rozpoczynasz pracę w zawodzie, czy masz już odpowiednie doświadczenie i poszukujesz pracy na samodzielnych stanowiskach lub zakładasz działalność gospodarczą. Do najpopularniejszych programów księgowych, które warto poznać należą: Rewizor, Płatnik, Rachmistrz oraz Sage Symfonia Finanse i Księgowość.CV DLA KSIĘGOWEJ - CZY WARTO ZNAĆ JĘZYKI, 
CZY ICH ZNAJOMOŚĆ JEST NIEZBĘDNA DO OTRZYMANIA TEJ PRACY?

Znajomość języków obcych nie jest niezbędna, szczególnie na niższych stanowiskach. Jednak chcąc rozwijać się w zawodzie i osiągać wysokie zarobki należy posługiwać się chociaż jednym językiem obcym. Najpopularniejszym jest język angielski. Ma to znaczenie również w obsłudze klientów w międzynarodowych korporacjach. 

Analizując ogłoszenia pracodawców widać wyraźną tendencję do poszukiwania pracowników, którzy posługują się językiem angielskim, w stopniu co najmniej komunikatywnym. 

Żeby wiedzieć gdzie i jak najlepiej napisać o swojej znajomości języka przeczytaj artykuł: Języki obce w CV - jak opisać znajomość języków w CV?  


CZY WARTO WPISAĆ W CV SWOJE ZAINTERESOWANIA?

Ponieważ praca w księgowości często kojarzy się z monotonią i wymaga dużo cierpliwości dobrze jest pokazać rekruterom, że poza pracą mamy zajęcie, które pozwala nam odreagować codzienne wyzwania i obowiązki. Zatem jeśli posiadasz ciekawe hobby warto dodać je w swoim życiorysie. 

Najbardziej pożądane są zainteresowania związane bezpośrednio z zawodem. 

Co istotne, wpisując swoje hobby warto podawać konkretne informacje. 

Nawet jeśli faktyczne Twoje hobby należy do nieśmiertelnej triady: film, sport, muzyka, warto je doprecyzować. 

Jeśli film, to może filmy Hichcoock’a” czy science-fiction?

Jeśli sport, to czynne uprawianie siatkówki czy kibicowanie rodakom w piłce nożnej?
Jeśli muzyka, to gra na perkusji czy kolekcjonowanie starych płyt winylowych? 

Są to dla rekrutera cenne informacje, bo za nimi kryje się nasza historia Wskazówka: wpisz do CV tylko rzeczy, o których chcesz i lubisz rozmawiać! Tak, aby to lekkie pytanie nie zamieniło się w kolejny powód do zdenerwowania... Dobrym pomysłem jest umieszczenie zainteresowań, które nawiązują do specyfiki danej firmy. Niektórzy pracodawcy wybierają pracowników pod kątem dopasowania do charakteru swojej organizacji.


Chcesz wpisać zainteresowania w swoje CV? Sprawdź jak zrobić to dobrze. Przeczytaj ten artykuł: Zainteresowania w CV - 6 porad jak opisać hobby w CV


cv

KLAUZULA O OCHRONIE DANYCH OSOBOWYCH W CV KSIĘGOWEJ

Na dole CV dla dopełnienia formalności należy zamieścić zgodę na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby rekrutacji. 

Aktualna klauzula CV na 2024 rok:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.


Jeżeli chcesz, żeby Twoje dane osobowe były przetwarzanie również na potrzeby przyszłych rekrutacji, do CV dodaj następującą formułkę:

Wyrażam również zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu prowadzenia przyszłych rekrutacji przez wyżej wskazaną firmę.


Pamiętaj: RODO obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Dlatego klauzulę powinieneś dodać również do CV, które wysyłasz do zagranicznych pracodawców


Klauzula CV jest wymogiem formalnym i nie musisz jej eksponować (w przeciwieństwie do swojego doświadczenia i umiejętności). Ważne, aby zachować wymóg i po prostu pamiętać, że w stopce w CV ta klauzula musi się znaleźć.

kreator cv


Przeczytaj także inne artykuły:
Magdalena Światłowska
Współtwórczyni CraftCv. Z wykształcenia Grafik Komputerowy. Odpowiada za identyfikacje wizualną CraftCv oraz projekty szablonów. Uwielbia testować, analizować różne rozwiązania i strategie marketingowe. Jest zwolenniczką sumiennego budżetowania, organizacji i planowania :)

W przerwach od CraftCv aktywnie spędza czas na siłowni, biega i jeździ na rowerze. Ostatnio jej pasją stał się taniec (bachata) i to tej aktywności poświęca najwięcej czasu. Wielka miłośniczka kotów!