CV Nauczyciela - Porady jak napisać CV + Wzór

Jesteś nauczycielem i poszukujesz pracy w tym zawodzie? Sprawdź nasz poradnik, wykorzystaj nasze rady i napisz profesjonalne CV nauczyciela.
cv nauczyciela
Share
CV DLA NAUCZYCIELA

Jesteś nauczycielem i poszukujesz pracy w tym zawodzie? Sprawdź nasz poradnik, wykorzystaj nasze rady i napisz profesjonalne CV nauczyciela. 

Nauczyciel to zawód poważny, budzący respekt. Osoba pracująca w tym zawodzie powinna być autorytetem dla ucznia. Nauczyciel to zawód z powołania, wykonuje pracę z dziećmi, młodzieżą i osobami już dorosłymi, a wszystko zależy na jakim etapie edukacji jesteśmy.

Nauczyciel bierze udział m.in. w:
 • edukacji / wychowaniu wczesnoszkolnym i przedszkolnym;
 • nauczaniu w szkole podstawowej;
 • edukacji w szkole średniej: liceum, technikum zawodowe, zasadnicze szkoły zawodowe;
 • szkolnictwie wyższym (wykładowcy akademicy);
 • szkoły językowe: nauczyciel języka angielskiego, hiszpańskiego, niemieckiego itd.

Nauczyciel ze względu na specjalizację i zdobyte tytuły naukowe może pracować w szkole podstawowej, średniej / zawodowej czy też na uczelni wyższej pracując jako:
 • nauczyciel języka polskiego;
 • nauczyciel języków obcych: angielski, niemiecki, hiszpański itd. (absolwenci filologii);
 • nauczając przedmiotów ścisłych: matematyka, fizyka, chemia, biologia itd.;
 • kształcąc zawodowo: materiałoznawstwo, rysunek techniczny, mechanika, elektronika, ekonomia, informatyka itd.;
 • jako nauczyciel historii, geografii, wychowania fizycznego, muzyki, plastyki itd.

Praca nauczyciela jest niezwykle odpowiedzialna. Zadaniem osoby na tym stanowisku jest opieka nad dziećmi (edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna), przekazywanie wiedzy, a także kształtowanie w nich odpowiednich postaw. 


Aby otrzymać pracę w tym zawodzie, trzeba legitymować się wykształceniem pedagogicznym.CV I LIST MOTYWACYJNY NAUCZYCIELA 
DO WYPEŁNIENIA W KREATORZE CV 


CV Nauczyciela będzie skuteczne wtedy, gdy będzie miało profesjonalną 
szatę graficzną oraz gdy będzie przejrzyste. Stwórz CV i List Motywacyjny z CraftCv

cv nauczyciela


Szukasz darmowych wzorów CV? 
Zobacz: Najlepsze Szablony CV do Pobrania za Darmo w PDF


1. DANE PERSONALNE

Jednym z elementów struktury, a zarazem pierwszym punktem, który musi zostać zachowany w CV to dane personalne. Tutaj powinno się stosować typową regułę: Imię i nazwisko, dane kontaktowe (telefon/ e-mail), data urodzenia

Dane osobowe należy ograniczyć do tych podstawowych, które umożliwią rekruterowi skontaktowanie się z kandydatem. Stan cywilny w CV jest zbędny, dla pracodawcy angielskiego wręcz nie można go podawać, ponieważ w Anglii są to dane wrażliwe.

Przykład:
Imię i nazwisko: Natalia Nowak
E-mail: imie.nazwisko@gmail.com
Telefon: +48 65445000
Data urodzenia: 23.03.1983

Teoretycznie podczas rekrutacji wygląd kandydata nie powinien mieć żadnego znaczenia. Jednak realia są nieco inne. Jeśli chcesz zostać zapamiętanym już na etapie weryfikacji aplikacji, warto dodać dobrej jakości zdjęcie do CV

2. CEL ZAWODOWY W CV DLA NAUCZYCIELA
(PODSUMOWANIE ZAWODOWE)


Chociaż ta sekcja jest umieszczana na górze formularza aplikacyjnego, najlepiej wypełnić ją na samym końcu. 

Dlaczego? 

Dlatego, że masz przed oczami całą Twoją historię. A teraz przyjdzie Ci zebrać to wszystko i przedstawić się w kilku zgrabnych, konkretnych słowach. Pokaż od razu kim jesteś. Dobrze wypadniesz, jeśli już na wstępie odniesiesz się do wymagań z ogłoszenia. 

W podsumowaniu zawodowym możesz wspomnieć o tym, że jesteś osobą kreatywną, cierpliwą, łatwą nawiązującą kontakt z dziećmi i młodzieżą. Szczególnie, jeśli te cechy są wspomniane w ofercie pracy.

Zapewne jesteś wyjątkowym nauczycielem i masz wiele umiejętności i wartych podkreślenia atutów. Możesz zaprezentować się w prosty sposób pisząc spersonalizowane podsumowanie zawodowe.

cel zawodowy nauczyciela

Poniżej przykłady podsumowania zawodowego dla nauczyciela

"Cierpliwy i wytrwały nauczyciel matematyki klas 1-4 szkoły podstawowej. Posiadam doskonałą umiejętność organizowania lekcji i rozbudzania ciekawości ucznia poprzez ciekawą formę nauczania. Podczas zajęć chętnie korzystam z nowych technologii, kreatywnych, nowatorskich rozwiązań w nauczaniu tj.: dynamiczne zarządzanie przestrzenią edukacyjną, żywe gry planszowe czy klocki LEGO.Stawiam na aktywne uczestnictwo każdego ucznia w lekcji. Pragnę pokazać uczniom, że szkoła to miejsce przyjazne, w którym motywacja wewnętrzna i radość tworzenia grają główną rolę. Na dzień dzisiejszy, z miłą chęcią dołączę do Szanownego Grona Pedagogicznego jako "Nauczyciel matematyki".

"Potrafię z powodzeniem przeprowadzić proces edukacyjny. Działam w sposób kreatywny, szukam nowych rozwiązań,korzystam z alternatywnych metod edukacyjnych. Bliska jest mi praca metodą projektów oraz edukacja i wychowanie przez sztukę. Z miłą chęcią dołączę do Szanownego Grona Pedagogicznego jako "Nauczyciel Etyki"."

"Zawód, który wykonuję jest moją pasją. Lubię dzieci i młodzież, dlatego pragnę dzielić z nimi każdy swój dzień.Staram się pracować tak, aby w uczniach rozwijać zamiłowanie do matematyki. Ogromną przyjemność znajduję w odkrywaniu talentów matematycznych. Dużo satysfakcji sprawia mi praca z uczniem zdolnym. Nie zapominam jednak o uczniach mających trudności z matematyką. Możliwość skutecznej pomocy daje mi poczucie spełnienia. Każdy mały sukces ucznia staje się moim sukcesem. I to jest właśnie "magia nauczania", która cieszy, inspiruje i motywuje do dalszej pracy."

"Jestem nauczycielem języka angielskiego z wieloletnim stażem pracy.Lubię uczyć, lubię pracę z dziećmi i młodzieżą. Należę do tej grupy szczęśliwców, którzy pracują z przyjemnością. W swojej pracy pragnę rozbudzać naturalną ciekawość świata u dzieci, pomagać im odnajdywać swoje talenty i pasje oraz rozwijać je. Podążam za dzieckiem starając się słuchać co je interesuje, co czuje, co myśli. Do swoich uczniów zawsze podchodzę indywidualnie pamiętając, że każdy z nich jest wyjątkowy i niepowtarzalny i każdy potrzebuje innego wsparcia i prowadzenia przez wychowawcę."


Przeczytaj nasz poradnik: Cel zawodowy w CV - wszystko co musisz wiedzieć aby napisać skuteczne podsumowanie zawodowe (czytaj)


3. DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE W CV DLA NAUCZYCIELA

Życiorys nie powinien być na siłę przepełniony zbędnymi informacjami. Aplikując na dane stanowisko, należy zostawić tylko wiadomości i etapy kariery mające związek z posadą, o którą się ubiegamy. Zostawiamy tylko wiadomości istotne dla pracodawcy. Na pierwszym miejscu wskaż te czynności, które pojawiają się w wymaganiach w ofercie pracy. Unikaj bloków tekstu, stosuj punktory i pogrubienia 
– to sprawi że Twoje CV będzie bardziej czytelne. 


Przykład:
01/2020 - 12/2020
Gimnazjum nr 3, Kraków
Stanowisko: Nauczyciel języka polskiego

Najważniejsze obowiązki:
 • prowadzenie przedmiotu zgodnie z podstawą programową
 • okresowe sprawdzanie poziomu wiedzy po przez kartkówki, klasówki, testy wiedzy;
 • ocenianie i argumentowanie ocen;
 • zachęcanie i motywowanie uczniów do większej aktywności i samodoskonalenia;
 • realizacja założeń programowych MEN;
 • praktykowanie efektywnych, autorskich metod nauczania w odniesieniu do podstaw programowych;
 • przygotowywanie zdolnych uczniów do udziału w konkursach i olimpiadach matematycznych;
 • omawianie postępów w nauce z rodzicami uczniów;
 • udzielanie się na spotkaniach Rady Pedagogicznej.

doświadczenie w cv nauczyciela

Jeśli jesteś nauczycielem (zwłaszcza w gimnazjum lub liceum), Twoimi największymi osiągnięciami są wyniki uczniów. Jeśli możesz, pochwal się na przykład tym, że uczniowie zdali maturę z Twojego przedmiotu na średnią 75% lub osiągali wysokie oceny końcowo roczne.

W liście motywacyjnym nauczyciela skup się na dotychczasowych sukcesach, używając wyliczeń, cyfr i pogrubień. Staraj się nie kopiować informacji z CV, ale rozbudować je o najistotniejsze kwestie. W naszym Kreatorze stworzysz CV i List motywacyjny pasujący do siebie graficznie. Stwórz CV TUTAJ


4. JAKIE UMIEJĘTNOŚCI W CV NAUCZYCIELA SĄ POŻĄDANE?

 • umiejętność dyscyplinowania uczniów 
 • tworzenie autorskich programów nauczania opartych na własnych metodach, zgodnych z podstawą MEN 
 • umiejętność przekazywania wiedzy w nietuzinkowy sposób 
 • umiejętność motywowania uczniów do nauki i podejmowania dodatkowych wysiłków edukacyjnych 
 • dyplomacja w rozmowach z rodzicami uczniów 
 • gotowość do pogłębiania swojej wiedzy 
 • otwartość na ludzi i nowe doświadczenia 
 • umiejętność słuchania uczniów 
 • łatwość nawiązywania kontaktu z dziećmi 
 • otwarty umysł na innowacje pedagogiczne 
 • umiejętność prowadzenia zajęć lekcyjnych z wykorzystaniem multimediów; 

umiejętności cv nauczyciel

Pamiętaj: Im więcej pracodawca znajdzie podobieństw w ogłoszeniu i umiejętnościach w Twoim CV, tym większa szansa, że zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Lista Twoich najważniejszych umiejętności powinna znaleźć się już na pierwszej stronie CV.
W CV nauczyciela możesz dodać osobne sekcje poświęcone Twoim kompetencjom miękkim i twardym. Umiejętności to jedna z najważniejszych sekcji w CV! Co wpisać w "umiejętnościach", aby dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Przeczytaj ten artykuł: Umiejętności w CV - co wpisać aby otrzymać pracę? 


5. CV NAUCZYCIEL - JAKIE CECHY CHARAKTERU SĄ PRZYDATNE? 

 • cierpliwość 
 • odporność na stres 
 • kreatywność 
 • komunikatywność 
 • pomysłowość 
 • punktualność 
 • odpowiedzialność 
 • konsekwencja w działaniu 
 • spostrzegawczość

To profesja dla ambitnych i cierpliwych osób, które swoją postawą budzą respekt i szacunek wśród uczniów i są ich autorytetem w ramach obszaru / przedmiotu którego nauczają.

WZÓR CV DLA NAUCZYCIELA


Szablon w CV Nauczyciela powinien być dość prosty, przyciągający wzrok do podsumowania i Twojej praktyki. Już nie musisz ślęczeć nad formatowaniem CV 
i wybieraniem czcionek do listu motywacyjnego. 

Za pomocą naszego kreatora bez trudu utworzysz atrakcyjne 
i nowoczesne dokumenty szybko i wygodnie.

cv nauczyciela


Kreator CV jest bardzo prosty w obsłudze i nie wymaga żadnej dodatkowej wiedzy graficznej ani ściągania dodatkowych aplikacji. Program działa w Twojej przeglądarce, dzięki czemu w każdej chwili i z każdego miejsca możesz go bezproblemowo otworzyć i dokończyć pracę nad swoim CV.


5. KURSY / SZKOLENIA / WYKSZTAŁCENIE A ZAWÓD NAUCZYCIELA

Przygotowując CV na to stanowisko nauczyciela opisz nabyte umiejętności takie jak:
 • wyższe wykształcenie kierunkowe
 • uprawnienia pedagogiczne
 • odbyte kursy kwalifikacyjne
 • szkolenia, warsztaty wraz z uprawnieniami jakie one nadają

Wykształcenie w CV Nauczyciela jest znaczącym elementem, które powinno być dobrze zaprezentowane. Ogłoszenia o pracę wymagają zazwyczaj od kandydatów określenia ich wykształcenia. Przede wszystkim w sekcji Wykształcenie lub Edukacja powinny znaleźć się następujące elementy:
 • Data rozpoczęcia i zakończenia szkoły (format: miesiąc i rok lub sam rok)
 • Pełna nazwa uczelni
 • Wydział i specjalizacja, jakie ukończyliśmy (jeśli dotyczy)
 • Temat pracy dyplomowej (jeśli jest spójny ze stanowiskiem pracy, na jakie aplikujemy
 • Uzyskany tytuł lub rodzaj studiów np. Magister lub studia pięcioletnie magisterskie, uzupełniające magisterskie, licencjackie, podyplomowe itd. (jeśli dotyczy)

Jakie informacje powinny znaleźć się w opisie kursu / szkolenia?

Najlepiej pokażę Ci to na przykładzie:
Data ukończenia szkolenia - Nazwa szkolenia / Organizacja prowadząca szkolenie

Czerwiec 2018 - "Jak obudzić w uczniach odpowiedzialność za własny rozwój, czyli ocenianie kształtujące" / Organizator szkoleń: ABC


Sierpień 2017 "Metody motywacji pozytywnej - jak zachęcać uczniów do efektywnej nauki?" Organizator szkoleń: ABC

szkolenia cv nauczyciela

Zanim umieścisz w swoim CV informację o odbytym szkoleniu, kursie i zdobytym certyfikacie zadbaj o kilka elementów:

1. Spójność ukończonego szkolenia ze stanowiskiem, o które się ubiegasz
2. Aktualność szkolenia (zamieść w CV datę ukończenia kursu lub zdobytego certyfikatu)
3. Zadbaj o to, by poziom Twoich realnych kompetencji nie odbiegał od tych zadeklarowanych w certyfikatach
4. Lepiej ukończyć mniej, ale wartościowych kursów
5. Rynek pracy ceni specjalizację - również w zakresie usług rozwojowychNauczyciel powinien stale pogłębiać swoją wiedzę z zakresu przedmiotu, którego uczy, a jednocześnie umieć przekazać ją w taki sposób, by zainteresować uczniów.


Sprawdź listę kilkunastu serwisów z ofertami pracy i znajdź pracę szybciej. Sprawdź czy znasz je wszystkie: Jak szybko znaleźć pracę [6 skutecznych sposobów] 


6. ZAINTERESOWANIA – CZY WARTO JE WPISYWAĆ W CV?

Hobby to niedoceniany element w CV. Jeśli dobrze to „rozegrasz” możesz przekonać do siebie Rekrutera właśnie właśnie tymi końcowymi linijkami. Tak się bowiem składa, że najlepiej zapamiętujemy to, co na początku i to, co na końcu.

Nawet jeśli faktyczne Twoje hobby należy do nieśmiertelnej triady: film, sport, muzyka, warto je doprecyzować.

Jeśli film, to może "filmy Hichcoock’a" czy science-fiction?

Jeśli sport, to czynne uprawianie siatkówki czy kibicowanie rodakom w piłce nożnej?

Jeśli muzyka, to gra na perkusji czy kolekcjonowanie starych płyt winylowych?

Jak zatem pisać o zainteresowaniach w swoim CV?
 • postaraj się, by zainteresowania którymi chcesz się podzielić pokazały, jaką jesteś osobą
 • unikaj zainteresowań, które mogą być kontrowersyjne
 • jeśli masz wiele pasji – wybierz 2-3 najsilniejsze i najczęściej realizowane
 • postaraj się podkreślić zainteresowaniami swoje kompetencje

I taka wskazówka… wpisz do CV tylko rzeczy, o których chcesz i lubisz rozmawiać! Tak, aby to lekkie pytanie nie zamieniło się w kolejny powód do zdenerwowania... :)

Chcesz wpisać zainteresowania w swoje CV? Sprawdź jak zrobić to dobrze. Przeczytaj ten artykuł: Zainteresowania w CV - 6 porad jak opisać hobby w CV


7. KLAUZULA O OCHRONIE DANYCH OSOBOWYCH W CV DLA NAUCZYCIELA

Na dole CV Nauczyciela dla dopełnienia formalności należy zamieścić zgodę na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby rekrutacji.

Aktualna klauzula CV na 2024 rok:

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko."

Jeżeli chcesz, żeby Twoje dane osobowe były przetwarzanie również na potrzeby przyszłych rekrutacji, do CV dodaj następującą formułkę:

"Wyrażam również zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu prowadzenia przyszłych rekrutacji przez wyżej wskazaną firmę."


Przeczytaj także:
Klauzula w CV - wszystko, co powinieneś 
wiedzieć [CV a RODO 2024]Pamiętaj: RODO obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Dlatego klauzulę powinieneś dodać również do CV, które wysyłasz do zagranicznych pracodawców.Klauzula w CV jest wymogiem formalnym i nie musisz jej eksponować (w przeciwieństwie do swojego doświadczenia i umiejętności). Ważne, aby zachować wymóg i po prostu pamiętać, że w stopce w CV ta klauzula musi się znaleźć.


KILKA RAD NA KONIEC

Zanim wyślesz swoją wymarzoną aplikację, daj sobie czas. 
Wróć do CV następnego dnia – albo przynajmniej za kilka godzin. A potem...

 • Sprawdź koniecznie, czy nie ma niezgodności ani literówek.
 • Usuń wszystkie zbędne informacje, jak stan cywilny, adres czy imiona rodziców.
 • Napisz treściwe podsumowanie zawodowe. To najważniejszy element Twojej aplikacji – musi być konkretne i przekonujące.
 • Nie zapomnij wpisać mocnych stron. Szczególnie poszukiwani są nauczyciele matematyki z głowa pełną pomysłów na zainteresowanie uczniów przedmiotem, konsekwentne i zdrowo wymagające. Warto wpisać też, że jesteś osobą punktualną i wyrazić gotową do poszerzania wiedzy i uprawnień.
 • Tworząc profesjonalne CV zawsze stosuj następującą zasadę: to, co najważniejsze umieść najwyżej w CV (najlepiej na górze pierwszej strony).
 • Użyj pogrubień, by przyciągnąć uwagę pracodawcy do tych części CV, które najbardziej odnoszą się do ogłoszenia. Pamiętaj tylko, by tego nie nadużywać.
 • Koniecznie zapisz swoje CV w formacie .pdf, który jest stabilny.
 • Zastanów się, jak możesz zatytułować plik. Samo „CV” jako nazwa niewiele mówi a ryzykujesz, że utonie w stosie odrzuconych podań. Uzupełnione imieniem i nazwiskiem brzmi o wiele lepiej.
 • Poświęć chwilę na zredagowaniu wiadomości do pracodawcy. Przemyśl też tytuł maila – nawet w taki sposób możesz się wyróżnić z tłumu.
 • Co do zasady, dobrze jest, gdy CV zajmuje 1 stronę formatu A4. Czasem jednak, zwłaszcza przy doświadczeniu zawodowym obejmującym większą ilość pracodawców, jest to niemożliwe. Wtedy może zawierać 2 strony; przyjmuje się, że nie powinno jednak więcej.

kreator cv


Zobacz także inne artykuły:
Magdalena Światłowska
Współtwórczyni CraftCv. Z wykształcenia Grafik Komputerowy. Odpowiada za identyfikacje wizualną CraftCv oraz projekty szablonów. Uwielbia testować, analizować różne rozwiązania i strategie marketingowe. Jest zwolenniczką sumiennego budżetowania, organizacji i planowania :)

W przerwach od CraftCv aktywnie spędza czas na siłowni, biega i jeździ na rowerze. Ostatnio jej pasją stał się taniec (bachata) i to tej aktywności poświęca najwięcej czasu. Wielka miłośniczka kotów!