List motywacyjny - czy warto go wysyłać przyszłemu pracodawcy?

List motywacyjny to jeden z podstawowych dokumentów, obok CV i życiorysu, których pisania jesteśmy uczeni w szkole. Jak napisać list motywacyjny, żeby nie trafił do kosza? Zobacz gotowy wzór i nasze porady.
list motywacyjny czy warto wysyłać
Share

List motywacyjny to jeden z podstawowych dokumentów, obok CV i życiorysu, których pisania jesteśmy uczeni w szkole. Jak napisać list motywacyjny, żeby nie trafił do kosza? Zobacz gotowy wzór i nasze porady. 

LIST MOTYWACYJNY – CO TO I CZEMU WARTO GO PISAĆ


List motywacyjny to pismo, które kierujesz do rekrutera (z własnych chęci albo bo tego wymagają w ogłoszeniu o pracę). Po co? Nazwa mówi, że by “motywować” - pracodawcę przede wszystkim. Siebie też możesz przy okazji. :)

List motywacyjny piszesz, by pokazać, że:


Czytasz ostatni podpunkt i być może coś ci zgrzyta. No jak to nastawienie i wyznawane wartości mają przekonać rekrutera, że kandydat jest idealny do pracy, o którą się stara?List motywacyjny wysyłasz RAZEM Z CV. Pewnie, warto i tu, i tu zawrzeć informacje, które świadczą o tym, co i na ile umiesz – ale nie trzeba tego powtarzać. List motywacyjny ma być rozszerzeniem i dopełnieniem treści zawartych w CV. 

Dzięki listowi pokazujesz więcej siebie – bo w nim masz szansę nie tylko wypunktować, co robiłeś i gdzie, ale I OPOWIEDZIEĆ o sobie. O tym, jaki jesteś, co myślisz, co jest dla ciebie ważne, dlaczego czujesz, że to praca dla ciebie.


LIST MOTYWACYJNY - WZÓR

List motywacyjny możesz przygotować w kilka minut w naszym kreatorze. Znajdziesz w nim gotowe szablony wskazówki i przykłady.

jak napisać list motywacyjnyPO CO PISAĆ LIST MOTYWACYJNY?

  • by rozwinąć informacje zawarte w CV i je dopełnić
  • by przedstawić siebie samego, a nie tylko osiągnięcia – pokazać, jakim się jest człowiekiem, co się myśli itd.
  • by pokazać, że wiesz, na co się piszesz – że firmę i posadę wybrałeś świadomie, a nie, że aplikujesz na zasadzie “wyślę wszędzie i zobaczę, skąd zadzwonią”
  • by pokazać swój entuzjazm i swoje nastawienie do pracy
  • czasem też by nadrobić to, że masz mniejsze niż wymagane doświadczenie czy umiejętności 


Gdy rekruter do dyspozycji ma samo CV, wybiera kandydatów na podstawie “konkretów” - umie albo nie umie, robił długo albo krótko. W liście motywacyjnym do tych suchych danych dodaje to, dlaczego robiłeś, dlaczego chcesz robić tu, dlaczego w ogóle itd. 

Opis twoich uczuć i motywacji do pracy zawarte w liście motywacyjnym więcej pokażą rekruterowi i lepiej go przekonają niż wpisane w atutach w CV “wysoka motywacja i chęć nauki”.


Przeczytaj także: 
Jak szybko znaleźć pracę? 
 [6 skutecznych sposobów]


SCHEMAT LISTU MOTYWACYJNEGO

No to powtórka z polskiego. Musimy mieć wstęp, rozwinięcie… I tak dalej. Czyli konkretnie:

1. Wstęp – a w nim podstawowe informacje o tobie i tym, na jakie stanowisko się ubiegasz. Pokaż, że dokładnie wiesz, o co chodzi (opisz, jako kto chcesz pracować I gdzie; oprócz stanowiska podaj dział czy inne informacje, które masz). Tym samym udowodnisz, że jesteś zaangażowany już od samego początku procesu rekrutacyjnego (czyli będziesz też pewnie zaangażowany w pracę).

Przykłady:

2. Rozwinięcie – tu już “część właściwa”. Opis, co skłoniło cię do wysłania odpowiedzi na zgłoszenie, dlaczego się nadajesz, jakie są twoje atuty itd.

Przykłady:

3. Zakończenie – typowe dla listu oficjalnego, czyli: zwrot grzecznościowy, ponowienie prośby o przyjęcie do pracy, podpis. Tu możesz dopisać również, jakie załączniki dodajesz do zgłoszenia.


Przykłady:

Tyle informacji technicznych. Czas na kilka konkretnych rad.

list motywacyjny czy warto wysylać

Przeczytaj także:
CV w DOC czy PDF? 
Jak wysłać swoje dokumenty? 

IDEALNY LIST MOTYWACYJNY – TREŚĆ I FORMA

O czym i jak napisać w liście, żeby ująć rekrutera?

  • Bądź szczery i otwarty/szczera i otwarta
I nie mam tu na myśli prawdomówności (to, że nie kłamiemy, jest oczywiste – bo jest…?). 

Chodzi o to, by otworzyć się przed rekruterem, pokazać siebie. Wyobraź sobie, że już jesteś na rozmowie i zadają ci ogólne pytanie w stylu “Co pana/panią skłoniło do odpowiedzenia na nasze ogłoszenie?”. 

No właśnie, co? 

Napisz im (właśnie w liście)!

Nie ma kandydatów idealnych. Jeśli ty uważasz się za jeszcze mniej idealnego niż “reszta nieidealnych”, bo np. masz małe doświadczenie, to nie martw się tym. Możesz ten niedobór czy brak nadrobić którąś ze swoich zalet. Opisz ją – napisz, że jesteś świadom, że brakuje ci tego a tego, ale zależy ci na dostaniu tej pracy i myślisz, że sobie poradzisz, bo… I tu argumentujesz. 

Skoro wysyłasz swoje zgłoszenie, to pewnie masz już w głowie to, czym możesz dokończyć to zdanie. Teraz tylko ubierz to w słowa i przelej na papier.

Czyli tak zwany storytelling. Spokojnie, nie musisz znać się na copywrigtingu ani marketingu. Chodzi o to, żebyś przedstawił swoją osobę w procesie, pokazał swoją historię, drogę do miejsca, w którym jesteś teraz. Oczywiście bez przesady, nie robisz tu autobiografii. 


Wymieniaj nie tylko cechy, które masz, ale też skąd się w tobie wzięły. Dlaczego chcesz tu pracować – a dlaczego w ogóle w tej branży, dlaczego w tym zawodzie. Mów o swoich wartościach i potrzebach oraz tym, co dawałaby ci praca na tym stanowisku, co wnosiła do twojego życia.

Po to cię proszą o dodatkowy dokument, żeby dowiedzieć się o tobie czegoś więcej, czegoś nowego.

Nie przesadzaj z mówieniem o swoim charakterze. Samo wymienianie cech jest mało wiarygodne – takie rzeczy sprawdzają się w praktyce. Lepiej mów o konkretnych osiągnięciach czy doświadczeniach - “mam doświadczenie w...” albo “zrealizowałam wiele projektów” to ogólniki, takich tekstów może użyć większość kandydatów. Zamiast tego napisz, czego dotyczył twój najciekawszy projekt, gdzie był realizowany lub kto był odbiorcą, co udało się osiągnąć (im dokładniejsze dane, tym lepiej - jako ludzie lubimy widzieć liczby). 

Tu też nie ma co popadać w przesadę – opisanie 1-2 największych osiągnięć będzie dość.Twoje CV przyciągnie uwagę wtedy, gdy będzie miało profesjonalną szatę graficzną oraz gdy będzie przejrzyste. Odpowiednie kolory mogą zwiększyć zainteresowanie czytelnika nawet o 80 procent. 

list motywacyjny i cv


WYGLĄD LISTU MOTYWACYJNEGO – JAKI POWINIEN BYĆ LIST IDEALNY?


Nie zapomnij także dodać klauzuli CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych (zgodnej z aktualnymi przepisami RODO) w stopce dokumentu. Powinna ona brzmieć następująco:

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko."


Jeśli twój list motywacyjny będzie schludny, będzie chętniej czytany. W CraftCV stworzysz do utworzonego CV list w tym samym stylu. Będzie i ładnie, i spójnie! Estetyczna forma i poprawna, przekonująca treść podnoszą szansę na zatrudnienie. 

Fajnie, jeśli kandydat ma doświadczenie, ale chodzi też o to, żeby wzbudzał sympatię – a dzięki dobremu listowi motywacyjnemu możesz obudzić w rekruterze właśnie tego typu uczucia wobec swojej osoby. :)  

Zobacz nasze przykładowe listy motywacyjne na konkretny zawód:
Magdalena Światłowska
Współtwórczyni CraftCv. Z wykształcenia Grafik Komputerowy. Odpowiada za identyfikacje wizualną CraftCv oraz projekty szablonów. Uwielbia testować, analizować różne rozwiązania i strategie marketingowe. Jest zwolenniczką sumiennego budżetowania, organizacji i planowania :)

W przerwach od CraftCv aktywnie spędza czas na siłowni, biega i jeździ na rowerze. Ostatnio jej pasją stał się taniec (bachata) i to tej aktywności poświęca najwięcej czasu. Wielka miłośniczka kotów!