CV w DOC czy PDF? W jakim formacie zapisać CV i list motywacyjny? Przeczytaj porady eksperta.
W jakim formacie wysyłać CV? DOC czy PDF? Jeśli nie wiesz w jakim formacie zapisać swoje CV uwzględnij poniższe rady w swoim wyborze. Wiesz już, jak napisać dobre CV (takie na miarę 2024 roku)
Sprawdziłeś, czy twoje podanie nie zawiera błędów.
Już szykujesz się do wysłania go mailem ( mailem z odpowiednią treścią – jak napisać mail z CV przeczytasz TUTAJ ).Zadajesz sobie pytanie: czy to wystarczy?Być może. Ale możesz zrobić jeszcze coś.Bo czy zastanowiłeś się, w jakim formacie wysłać CV?A jeśli wiesz, że najlepiej przesłać je jako PDF – to czy wiesz, jak zrobić to odpowiednio?Jeśli jesteś dopiero na etapie pisania swojej swoich dokumentów aplikacyjnych i chcesz stworzyć wyjątkowe CV (które na dodatek będzie zgodne z wymogami formalnymi i zaciekawi rekrutera), stwórz je w kreatorze CraftCV
– wybierz jeden z 36 wzorów CV. CV W PDF – JAK ZROBIĆ TO DOBRZE?
#1 UPEWNIJ SIĘ, ŻE W NAZWIE PLIKU POJAWIA SIĘ KOŃCÓWKA „.PDF”.Spytasz, po co, skoro po otwarciu pliku widać, jaki to format? A po to, żeby system nie odrzucił naszej CV-ki.
W małych i średnich firmach rekruter otwiera każde CV, ale w korporacjach tego typu dokumenty są najpierw sprawdzane przez system, który działa jak filtr – jeśli plik nie spełnia wymogów formalnych (tj. nie zawiera specyficznych słów-kluczy), to jest odrzucony. Więc prześlij CV z końcówką nazwy „.pdf”, tak na w razie co - chyba chcesz, żeby twoja aplikacja faktycznie trafiła do rekrutera. :)
#2 ODPOWIEDNIO NAZWIJ PLIK
Po co? Żeby system filtrujący dokumenty nie odrzucił twojego podania jako niespełniającego kryteriów i żeby łatwo było go zlokalizować oraz przypisać do kategorii (być może na mail, na który przesyłasz CV, trafiają aplikacje na różne stanowiska w tej firmie).
Jak nazwać plik z CV?
Najlepiej wpisać swoje imię i nazwisko, stanowisko (na które aplikujesz) i dopisek „CV” czy też „list motywacyjny”.
Na przykład:
Maja_Rosinska_CV_HR
Wskazówka: Jeśli korzystasz z kreatora CraftCV, nie musisz pamiętać o odpowiedniej nazwie – gotowy plik pobierzesz na swój komputer już z adekwatnym tytułem. :)
Zaczęliśmy od rad, jak odpowiednio przygotować CV w formacie .pdf do wysłania.
Jednak wciąż pozostaje pytanie – czemu taki format, a nie inny?
Już odpowiadam.CZEMU LEPIEJ WYSŁAĆ CV W PDF?- PDF-a nie da się edytować (z wyjątkami, ale raczej się nie da) – dzięki czemu nikt nie będzie mógł zmieniać treści twojego CV
- PDF nie deformuje się - więc rekruter łatwo otworzy plik i zobaczy go dokładnie takim, jakim ty go widzisz na swoim komputerze
- Twoje CV rekruter zobaczy na tylu samych stronach, co ty – bo w PDFie się nic samo nie przestawia :)
- Plik w PDF-ienie deformuje się przy drukowaniu - więc wydrukowany wygląda dokładnie tak, jak na twoim komputerze, a nie że nagle ma 2 strony albo cała treść i układ graficzny są „porozsuwane”
- Plik PDF jest lekki, lżejszy niż DOC – więc szybciej się przesyła i nie ma opcji, że poczta mailowa stwierdziła, że plik jest za duży do wysłania
Tych 5 powodów powinno cię przekonać do CV w PDF. Ale jeśli dalej jesteś związany sercem z zapisywaniem dokumentów rekrutacyjnych w innym rozszerzeniu, to wytłumaczę ci od drugiej strony, czemu nie warto:
PORÓWNANIE FORMATÓW .DOC I .PDF
Jak potwierdza Forbes, format PDF daje Ci niemal 100-procentową pewność, że CV
wyświetli się na każdym urządzeniu w takiej formie, w jakiej je przygotowałeś.
CZEMU NIE WARTO PRZESYŁAĆ CV W ROZSZERZENIU…
.jpg, .png
- program „filtrujący”potraktuje twoją CVkę nie jako plik tekstowy, a jako obraz - w związku z tym nie wyszuka słów kluczy i twój dokument może zostać odrzucony
- przy drukowaniu, jakość spada – więc CV może stać się mniej czytelne
.doc lub .docx (plik zapisany w Wordzie)
- CV się „rozjedzie”, zdeformuje; elementy będą poprzesuwane, będą puste pola
albo będzie dłuższy niż oryginał
albo plik w ogóle się nie otworzy … a to utrudni odbiór niezależnie od tego, czy rekruter będzie twoje CV przeglądał na komputerze czy wydrukowane. - pliki z Worda są cięższe niż te Adobe.
Z resztą sam zobacz, jaka jest różnica między CV zapisanym z Worda a z Adobe:
Po lewej CV w Wordzie. Całkiem estetyczne, ale bez szału.
Po prawej – CV w .pdf, zrobione z pomocą naszego kreatora. Widać różnice, co? :)
Czy to znaczy, że trzeba się pożegnać z programami zapisującymi pliki w formacie .doc i .docx?
NIE!
CV śmiało można przygotować w Wordzie. Tylko zapisać je warto w innym rozszerzeniu.
Na szczęście Word pozwala eksportować pliki do .pdf.
CraftCV twoje dokumenty (CV oraz list motywacyjny) zapisuje od razu w PDF i z odpowiednią nazwą pliku, więc pobierasz dokument gotowy do wysłania. :)
UWAGA, WYJĄTEK:
KIEDY WYSŁAĆ CV W WORDZIE?
Jeżeli aplikujesz do naprawdę małej firmy. Wysyłając „wordowe CV”, upewnij się, że do zapisu jego treści użyłeś jednej z podstawowych czcionek – taką, którą ma każda wersja Worda, np. Times New Roman.Najlepiej wysłać CV w dwóch wersjach – i PDF, i DOC.
Rada: nie musisz kopiować treści i wklejać jej w obu programach, nie musisz kombinować. Z Worda łatwo wyeksportujesz plik do rozszerzenia PDF. :)
By CV było dobre, nie wystarczy zawrzeć w nim tylko wartościowej treści. Powinno ono być również estetyczne wizualnie oraz zapisane w odpowiednim formacie – tak, by nasza praca nad tym dokumentem nie poszła na marne przez chociażby deformację pliku.
Czyli do zapamiętania - CV zapisujemy w PDFie i takie wysyłamy w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę. :) I przesyłamy mailem z odpowiednią treścią.
Przeczytaj także inne artykuły: