Social Media w CV - Czy warto umieszczać linki do swoich profili?

Social media w CV - dlaczego warto dodać linki do swojego CV? Ponad 80% rekruterów przyznaje, że przegląda zawodowe profile osób biorących udział w rekrutacji.
social media w cv, social media
Share

SOCIAL MEDIA W CV 

Social media w CV - dlaczego warto dodać linki do swojego CV? Kiedy dodanie linków do Social Mediów w CV jest plusem? Zobacz gdzie dodać linki aby Twój życiorys był skuteczny!

Media społecznościowe to obecnie jedne z tych miejsc, w których spędzamy najwięcej czasu w sieci.

Nasza obecność na Facebooku, Instagramie, Twitterze czy innym portalu jest wręcz naturalna. Czy interesują one rekruterów i pracodawców? Tak! Pracodawca chce wiedzieć kogo zatrudnia.

Istnieje jednak kilka elementów, które sprawią, że dodanie odnośników do mediów społecznościowych przekreśli Twoją kandydaturę.


Z tego artykułu dowiesz się:
  • Kiedy dodawać Social Media do CV
  • Gdzie w CV umieszczać linki do swojego życiorysu 
  • W jakich sytuacjach warto sobie odpuścić dodawanie Mediów Społecznościowym do CV
  • Czy są portale do których nie warto dodać linków


Chcesz otrzymywać więcej ofert pracy? Zajrzyj do naszego poradnika: Jak napisać CV, które zapewni pracę?


Badania pokazują, że na jedno oferowane stanowisko, odpowiada ok. 50 zainteresowanych. Co prawda rekruter poświęca średnio 4 minuty na przeczytanie CV, ale to pierwsze 6 sekund decyduje o tym, czy aplikacja zostanie odrzucona, czy czytana dalej.

social media w cv jakie dodac

KIEDY DODANIE LINKÓW DO SOCIAL MEDIÓW W CV JEST PLUSEM?


Atutem będzie jeśli dodasz link do profili branżowych takich jak LinkedIn i Goldenline. Taki profil to uzupełnienie Twojego CV. Urealni Twoją kandydaturę oraz uwiarygodni informacje umieszczone w dokumentach aplikacyjnych. 

Ponadto jest to dobry odnośnik do pokazania swoich sukcesów i poprzednich udokumentowanych projektów, które nie zawsze muszą być związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz, ale mówią bardzo dużo o Tobie. Jest to poniekąd dopełnienie CV.

Na LinkedIn masz możliwość załączenia dokumentów czy filmów - po prostu portfolio z Twoich poprzednich miejsc pracy. Jedną z największych zalet LinkedIn są rekomendacje, o które możesz poprosić Twojego poprzedniego przełożonego, klienta czy współpracownika. Takie informacje pozytywnie wpłyną na Twój wizerunek w oczach rekrutera.


Do zapamiętania: Profil branżowy może być Twoją wizytówką, ale tylko wtedy jeśli go uzupełnisz. Ponadto informacje w CV muszą zgadzać się z tymi, które widnieją w danym medium społecznościowym. Porównaj daty zatrudnienia, przebyte kursy, zakres obowiązków etc.


Tworzysz strony internetowe, bloga lub posiadasz portfolio online i aplikujesz na stanowisko z tym związane? Umieść w CV linki do swoich prac. Rekruter będzie mógł sprawdzić Twoje kompetencje w praktyce. 

Social media w CV możesz potraktować także jako swoje portfolio. 

W zawodach związanych ze sztuką może to być umieszczenie linku do Instagrama czy Tumblra, gdzie widnieją Twoje prace. Jeśli starasz się o pracę powiązaną z mediami społecznościowymi plusem będzie prowadzony przez Ciebie Fanpage lub grupa na Facebooku, ilość followersów zdobytych w poszczególnych portalach oraz i tym podobne elementy.

Umieszczenie profili do social mediów w CV to także sposób na pokazanie Twoich pasji związanych z pracą i zainteresowania tematem. Filmy na YouTubie, Instagramie czy Facebooku, w których wyjaśniasz na czym polega dziedzina, w której pracujesz pokaże, że to naprawdę Cię interesuje i spełniasz się w danej działce.


Dzięki obecności w Internecie masz szansę zbudować i kształtować silną markę osobistą. To, że posiadasz profil na portalu społecznościowym nie wystarczy. Najważniejszym i zarazem najtrudniejszym zadaniem jest stworzenie spójnego obrazu siebie w oczach pracodawcy.


Sprawdź listę kilkunastu serwisów z ofertami pracy i znajdź pracę szybciej. Sprawdź czy znasz je wszystkie: Jak szybko znaleźć pracę? Wskazówki i porady

KIEDY NIE DODAWAĆ LINKÓW DO PROFILI W SOCIAL MEDIACH W CV?


W tych przypadkach lepiej nie dodawać linków do mediów społecznościowych:


Ważne: Jak wynika z badań jednego z amerykańskich serwisów pracy, już ponad 50 proc. pracodawców sprawdza, czy mamy profil społecznościowy. Aż 40 proc. uznaje, iż mogłoby ponownie rozpatrzyć podanie o pracę osoby, do której przekonali się dzięki informacjom zebranym w internecie.


GDZIE W CV DODAĆ LINKI DO SOCIAL MEDIÓW? 

W Kreatorze CraftCv są 2 sposoby na proste i szybkie dodanie linków Social Media do CV. W Generatorze dostępna jest dedykowana zakładka do dodawania linków mediów społecznościowych. Wystarczy w zakładce "Social Media" wybrać ikonkę oraz wpisać link do swojego profilu. 

socialmedia

Na podglądzie CV automatycznie pojawi się dany link w sekcji "Dane Personalne" - pod uzupełnionymi informacjami dotyczącymi adresu, kontaktu i daty urodzenia. 

linki do social media craftcv  


Drugą metodą jest uzupełnienie zakładki "Sekcje dodatkowe" - dodanie nazwy nagłówka sekcji oraz wpisaniu treści. 

W tej metodzie można dowolnie przenosić sekcję (wystarczy chwycić za nagłówek sekcji na podglądzie CV i przenieść w wybrane miejsce) - sekcja z linkami możne znajdować się zarówno na górze CV jak i na samym dole jako informacje dodatkowe w naszym dokumencie. 

Nie ma tutaj sztywnych reguł odnośnie ich umiejscowienia i to od Ciebie zależy gdzie będzie o nich informacja.  

linki do mediow

linki do mediow


JAKIE CZYNNIKI WZIĄĆ POD UWAGĘ
PRZED DODANIEM SOCIAL MEDIÓW W CV?

Jednym z ważniejszych aspektów jest relewantność profilu ze stanowiskiem na jakie aplikujesz.
Przykład: Prowadzisz profil na Instagramie o tematyce urodowej. Aplikujesz na stanowisko starszego handlowca w firmie zajmującej się stolarką okienną. 

W takim wypadku pracodawca może uznać, że próbujesz jedynie zapełnić miejsce w CV. Takie informacje nie powiedzą Twojemu pracodawcy jak sprawdzisz się na nowym stanowisku pracy, a właśnie taki jest cel dodawania social mediów w CV.


Z relewantnością profilu wiąże się także nasz kolejny punkt czyli zwracanie uwagi na elementy, które mogą zdyskredytować Twoją kandydaturę. Pamiętaj, że na każdym stanowisku może to być coś innego.

Przykład: Jeśli na tablicy na Facebooku czy Instagramie Twoich 10 ostatnich zdjęć to fotografie z imprez, w tym także w tygodniu to może to być na Twoją niekorzyść w pracy biurowej. Jednak jeśli te informacje masz umieszczone i aplikujesz ma managera klubu może okazać się dużym plusem.

Jak widzisz na powyższym przykładzie dopasowanie publikacji do miejsca pracy jest niezwykle ważne. Dobrze dodana publikacja będzie plusem, a źle wybrany element może przekreślić Twoją szansę na pracę.


SPRAWDŹ SWOJE MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE ZANIM JE DODASZ DO CV

Przy dodawaniu social mediów do CV zwróć uwagę na poziom uzupełnienia profilu. Nie warto dodawać linków do niepełnych profili. Braki pozostawione na koncie mogą przekazać pracodawcy mylne wrażenie o Tobie, takie jak to, że jesteś osobą leniwą, nieuporządkowaną, itp. Nie warto zostawiać po sobie takiego wrażenia.

Czy chcesz, aby przyszły pracodawca posiadał takie informacje o Tobie jeszcze przed zatrudnieniem? Rozważ to pytanie bardzo poważnie. Wiąże się to także z opcją otwarcia konta jako profilu publicznego czyli faktem, że każdy będzie mógł zapoznać się z podanymi przez Ciebie informacjami. Jeśli masz wątpliwości, co do zamieszczonych informacji lepiej nie dodawaj profilu do mediów społecznościowych.

Przeczytaj także: Co napisać w e-mailu z CV? Wzór + Praktyczne Porady

social media w cv jakie linki

CZY SĄ PORTALE, DO KTÓRYCH NIE NALEŻY DODAWAĆ LINKÓW W CV?

Nie. Każdy link do social mediów w CV może powiedzieć o Tobie i umiejętnościach jakie posiadasz coś innego i ciekawego.

Profil na LinkedIn lub Goldeline dodaj do CV niezależnie od branży. Link do Facebooka i Twittera pomoże Ci dostać zaproszenie na rozmowę, jeśli pracujesz na takich stanowiskach jak: specjalista ds. marketingu, dziennikarz, programista, przedstawiciel handlowy. Jeśli aplikujesz na jedno ze stanowisk kreatywnych takich jak: projektant, redaktor magazynu modowego, architekt, fryzjer, kosmetyczka, kucharz, podaj odnośnik do Instagrama.

To Ty decydujesz jakie informacje znajdą się w Twoim profilu i co on o Tobie powie. Ważnym aspektem jest uzupełnienie profilu o ciekawe treści.


Podsumowanie: Czy zatem warto umieszczać linki do swoich profili w social mediach w CV?
Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie samodzielnie. Tylko Ty wiesz jakie informacje znajdzie o Tobie pracodawca w danym medium społecznościowym.

Jeśli masz jakieś wątpliwości zapytaj swoich znajomych jak określiliby Cię na podstawie danych umieszczonych na danym koncie.  Pamiętaj, że social media mogą wpłyną zarówno na Twoje przyjęcie do danej firmy jak i na odrzucenie kandydatury.


kreator cv


Przeczytaj także inne artykuły:
Magdalena Światłowska
Współtwórczyni CraftCv. Z wykształcenia Grafik Komputerowy. Odpowiada za identyfikacje wizualną CraftCv oraz projekty szablonów. Uwielbia testować, analizować różne rozwiązania i strategie marketingowe. Jest zwolenniczką sumiennego budżetowania, organizacji i planowania :)

W przerwach od CraftCv aktywnie spędza czas na siłowni, biega i jeździ na rowerze. Ostatnio jej pasją stał się taniec (bachata) i to tej aktywności poświęca najwięcej czasu. Wielka miłośniczka kotów!