8 wskazówek, jak napisać skuteczne CV w 2024 roku

Skuteczne CV – o czym warto pamiętać? Poniżej podajemy kilka porad, które pomogą Ci się wyróżnić i zdobyć wymarzoną pracę!
skuteczne cv
Share

Wysyłasz dziesiątki CV, a telefon uparcie milczy? 

Czas przyjrzeć się swojemu CV. To pierwszy i jeden z najważniejszych etapów rekrutacji. 

Sprawdź, jak napisać skuteczne CV, które otworzy Ci drogę do nowej pracy! 
 
1. ZASADA KISS

Nie chodzi tutaj o kończenie maila do pracodawcy słowami “Buziaki”. Tego zdecydowanie robić nie należy. KISS to akronim zasady, którą warto zastosować w wielu aspektach życia, również aplikując o pracę. Keep It Simple, Stupid” , co dosłownie można przetłumaczyć jako “ Nie komplikuj, głupku ”. Rekruter otrzymuje codziennie kilka, a nawet kilkanaście dokumentów CV. Według badań pierwsze przeskanowanie wzrokiem aplikacji, które zadecyduje, 
czy rekruter weźmie ją pod uwagę, trwa tylko 6 sekundNie używaj skomplikowanych zdań, stosuj punktory, dziel treści na akapity. Wszystkie te zabiegi sprawią, że wprawne oko rekrutera bez trudu i szybko znajdzie pożądane informacje. 

 Pamiętajmy też o odpowiedniej objętości dokumentu – jeśli nie chcemy znużyć rekrutera najlepiej zmieścić wszystko na dwóch stronach. 2. ZADBAJ O WARSTWĘ GRAFICZNĄ 

CV Estetyka i wygląd Twojego CV są ważne z dwóch powodów. Po pierwsze ułatwia czytanie, a po drugie robi dobre wrażenie na pracodawcy. Chociaż prostota jest w cenie, zrezygnuj z najbardziej podstawowego CV pisanego w edytorze tekstu, gdzie wypiszesz sekcje jedna pod drugą. Czas i wysiłek zainwestowany w wygląd dokumentu zaprocentuje. Jeśli nie masz zdolności lub zależy Ci na czasie, możesz skorzystać z gotowych szablonów w kreatorze CV , które stworzone są zgodnie ze sztuką dobrego User Experience . Zobacz jak może wyglądać Twoje CV, które możesz stworzyć za pomocą Kreatora CraftCv. 

skuteczne cv craftcv


Dlaczego warto skorzystać z Kreatora CraftCv? 
 • Oszczędzisz czas na zbędne formatowanie w Wordzie czy innych edytorach tekstu 
 • Duża możliwość personalizacji układu - czcionki, kolory, 36 różnych szablonów i układów graficznych 
 • W Kreatorze dostępne są wzory klasyczne i  CV kreatywne (każdy znajdzie coś dla siebie) 
 • Stworzysz CV i List Motywacyjny na spójnym układzie graficznym - będą do siebie idealnie pasować! 
 •  Masz możliwość stworzenia CV w 8 językach

3. CO MUSI ZAWIERAĆ SKUTECZNE CV?  
- TYLKO NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Unikaj lania wody, nawet jeśli Twoje doświadczenia zawodowe nie są jeszcze zbyt bogate. Nie wypisuj w CV informacji zbędnych dla pracodawcy. Do takich należą między innymi wczesne etapy edukacji, szkolenia niezwiązane z pracą, o którą się ubiegasz. 

Przeczytaj ten artykuł, aby uzyskać dodatkowe wskazówki i przykłady, jak dobrze opisać swoje doświadczenie w CV: Doświadczenie w CV - jak je skutecznie opisać?Podkreśl, co Twoje doświadczenie da potencjalnemu pracodawcy. 
 Zamiast klasycznego wypisywania zakresu obowiązków, wskaż korzyści, 
 które przyniosły firmie Twoje dokonania.Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. CV to nasza zawodowa wizytówka, forma pierwszego kontaktu z potencjalnym pracodawcą, element, który wpływa na to, czy zostaniemy zaproszeni do dalszych etapów procesu rekrutacji. 

Warto więc zadbać o to by ten dokument robił dobre wrażenie!

skuteczne cv w 2020

 4. SKUTECZNE CV TO SPERSONALIZOWANE CV

Nawet jeśli wysyłasz dziesiątki aplikacji na różne stanowiska, postaraj się do nich wprowadzać elementy dające wrażenie, że to nie jest zwykłe “kopiuj+wklej”. Podkreślaj informacje, które będą ważne na konkretnym stanowisku. Jego nazwę możesz umieścić także pod swoim imieniem i nazwiskiem w CV. 

Dobre CV powinno być przede wszystkim dopasowane do konkretnego ogłoszenia. Szukając pracy, wybierz interesujące Cię oferty i dopasuj do nich swój życiorys zawodowy. Ważne jest, aby wpisać do CV te kwalifikacje zawodowe, których wymaga pracodawca — oczywiście, jeśli rzeczywiście możesz się nimi pochwalić i opanowałeś je w zadowalającym stopniu.


 5. NAPISZ PODSUMOWANIE ZAWODOWE

To element mocno związany z punktem wyżej. Podsumowanie zawodowe pojawia się stosunkowo rzadko w aplikacjach. Jego umieszczenie może dać Ci przewagę nad kontrkandydatami. 

Dlaczego? 
 •  Ten segment umieszczony u góry strony przykuje uwagę czytającego 

 •  To doskonałe miejsce na personalizowanie CV dla konkretnej firmy. Skup się na kluczowych swoich kompetencjach, które pokrywają się z profilem poszukiwanego kandydata. 

 •  Możesz tu wymienić swoje najważniejsze osiągnięcia poparte liczbami — Przykładowo, jeśli aplikujemy na stanowisko specjalisty ds. sprzedaży, podajmy informację, ilu klientów i w jakim czasie udało nam się pozyskać dla poprzedniego pracodawcy. np. zwiększenie ROI o 80% rok do roku, pozyskanie kluczowych klientów dla firmy X.

 •  W podsumowaniu możesz też krótko opisać, jaka ścieżka rozwoju Cię interesuje. Np. “Chce rozwijać swoje kompetencje menedżerskie w branży rozwijania oprogramowania” 


Statystyki wskazują, że celów zawodowych nie wpisuje w CV prawie 80% osób ubiegających się o pracę. To błąd, ponieważ dzięki takiej zwięzłej informacji pracodawca lub rekruter są w stanie podjąć decyzję, którą osobę wybrać.


Jeśli chcesz się dowiedzieć jak napisać przekonujące podsumowanie zawodowe, przeczytaj poniższy artykuł: Cel zawodowy w CV - wszystko co musisz wiedzieć, aby napisać skuteczne podsumowanie zawodowe (czytaj)


skuteczne cv kreator

 6. PRZECZYTAJ JESZCZE RAZ PRZED WYSŁANIEM 

Zanim klikniesz przycisk “Send”, zrób finalną weryfikację swojego CV. 

Zwróć szczególną uwagę na te rzeczy: 
 • Literówki — sprawiają wrażenie, że autor dokumentu nie przyłozył się do jego tworzenia lub że jest niechlujny. (Przy okazji, zauważyłeś literówki w tym podpunkcie? Jeśli nie, lepiej daj CV do przeczytania komuś życzliwemu, kto Ci pomoże!) 

 • Poprawność danych — szczególnie adresu email i numeru telefonu. 

 •  Zawartość — upewnij się jeszcze raz, że zawarłeś wszystkie ważne informacje. Pominięcie jakiegoś etapu edukacji, kariery lub osiągnięcia zdarza się szczególnie wtedy, gdy personalizujesz CV pod kątem konkretnej firmy. 


 7. ZADBAJ O PROFESJONALNĄ WYSYŁKĘ CV

 To może wydawać się trywialne, ale zadziwiająco wiele dorosłych osób, wcale nie na początku swojej drogi zawodowej, ma problem z profesjonalnym i zgodnym z zasadami wysyłaniem maili. 

Na jakie bolączki narzekają rekruterzy najczęściej? 

 •  Brak tematu lub temat, który nic nie wnosi — wypełnij tę rubrykę starannie. Najlepiej według schematu: imię i nazwisko + CV + stanowisko na które aplikujesz 

 •  Nieprofesjonalny email — wciąż całkiem często zdarza się, że prywatne adresy email kandydatów stają się obiektem żartów rekruterów. Pseudonim z dzieciństwa w adresie email może i wywoła na twarzy odbiorcy uśmiech, ale może być on uśmiechem politowania. Istotna jest też domena maila. Odpuść sobie lepiej wysyłkę z adresu @buziaczek.pl lub innych podobnych . 

 • Brak treści emaila — nie zachęcamy do powielania informacji z CV w wiadomości, ale pozostawianie treści zupełnie pustej jest niezbyt grzeczne. Lepiej się przywitać, krótko opisać cel emaila (aplikuję na stanowisko A, w załączniku znajdują się dokumenty aplikacyjne), a następnie umieścić grzecznościową formułkę pożegnania i się podpisać. 


  8. SKUTECZNE CV = ODPOWIEDNIE ZDJĘCIE

Zdjęcie jest ważnym elementem CV, który pomaga w budowaniu wizerunku kandydata. To zazwyczaj pierwsza rzecz, którą rekruter widzi po otworzeniu aplikacji.  Nie sztuką dodać JAKIEŚ zdjęcie. Sztuką jest dodanie takiej fotografii, która będzie adekwatna do sytuacji, czyli profesjonalna, wysokiej jakości i dobrze wykadrowana. I nieprzesadzona. Niby oczywiste. A jednak nie zawsze.

skuteczne cv

Zdjęcie to ważny element naszego CV. Jeśli dołączysz fotografię zadbaj o to, aby pracowało na twoją korzyść, a nie przeciwko Tobie. Sprawdzone porady znajdziesz w naszym artykule: Zdjęcie do CV - jakie powinno być? Czego unikać? [4 Wskazówki]


O CZYM TRZEBA JESZCZE PAMIĘTAĆ PRZY PISANIU CV?

 • Ogranicz swój życiorys do 2 stron – zwięzłość to podstawa 
 • Unikaj osobistych informacji, takich jak religia, stan cywilny czy płeć, gdyż nie powinny one mieć znaczenia w procesie rekrutacyjnym 
 • Zasadę odwróconej chronologii zastosuj również w prezentacji historii wykształcenia 
 • Opisując swoje sukcesy odwołuj się do liczb. Podkreśl swoje atuty i silne strony.  
 • Zapisz plik w odpowiednim formacie – najlepiej PDF
 • Każde CV powinno zawierać na dole klauzulę prawną pozwalającą pracodawcy na dodanie go do swojej bazy. Poprawną (aktualną) treść klauzuli znajdziesz tutaj

  Czy wiesz, że wykonując swój zawód możesz zarabiać z domu? Gdzie szukać pracy zdalnej? W naszym artykule znajdziesz +16 serwisów z ofertami pracy przez Internet. Przeczytaj: Praca zdalna - jak zarobić pieniądze pracując w domu?  


  PODSUMOWUJĄC - CZYM JEST SKUTECZNE CV? 

  1. jest czytelne (czyli bez przesytu, nie za dużo tekstu, odpowiednie odstępy)
  2. najważniejsze elementy są widoczne na pierwszy rzut oka
  3. rekruter chce je przeczytać (tak, to już sukces – jeśli dasz w CV sam tekst bez jakiegokolwiek formatowania, wyląduje ono w niszczarce)
  4. sprawia, że rekruter kontaktuje się z Tobą aby umówić się na rozmowę kwalifikacyjną – czyli po prostu, działa.
  Pamiętaj: 
  Celem CV jest zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, a nie od razu otrzymanie oferty pracy. Dlatego nie rozpisuj się zbytnio i nie podawaj wszystkich szczegółów dotyczących danego stanowiska czy swoich umiejętności. Część z nich znacznie lepiej będzie zademonstrować dopiero podczas rozmowy kwalifikacyjnej.


kreator cv


Przeczytaj także inne artykuły: 
 •  Doświadczenie w CV - jak je skutecznie opisać? [5 złotych zasad] 
 •  Zdjęcie do CV - jakie powinno być? Czego unikać? [ 4 Wskazówki ] 
 •  CV Studenta - Jak napisać swoje pierwsze CV? [ 6 Porad + Przykład ]
Magdalena Światłowska
Współtwórczyni CraftCv. Z wykształcenia Grafik Komputerowy. Odpowiada za identyfikacje wizualną CraftCv oraz projekty szablonów. Uwielbia testować, analizować różne rozwiązania i strategie marketingowe. Jest zwolenniczką sumiennego budżetowania, organizacji i planowania :)

W przerwach od CraftCv aktywnie spędza czas na siłowni, biega i jeździ na rowerze. Ostatnio jej pasją stał się taniec (bachata) i to tej aktywności poświęca najwięcej czasu. Wielka miłośniczka kotów!