Rozmowa kwalifikacyjna - jak się przygotować by dostać pracę?

Rozesłałeś swoje CV oraz List Motywacyjny do kilku bądź kilkunastu firm. W końcu nastąpił ten moment. Zadzwonił telefon. Właśnie otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Tylko co dalej...? Sprawdź jak się przygotować by dostać pracę!
rozmowa kwalifikacyjna jak się przygotować
Share

JAK PRZYTOTOWAĆ SIĘ DO ROZMOWY O PRACĘ? 


Do rozmowy kwalifikacyjnej warto się wcześniej przygotować. Pozwoli to zredukować poziom stresu, a także może dać przewagę nad innymi kandydatami. Sprawdź jak się przygotować by dostać pracę!

1. Jak Cię widzą tak Cię piszą. Choć wygląd nie jest najważniejszy warto zadbać o odpowiedni dobór stroju do okazji. Rozmowa kwalifikacyjna to formalna okazja dlatego nie należy wybierać się w krótkich spodenkach, klapkach i koszulce, nawet jeśli jest lato.

Warto kilka dni wcześniej zaplanować co na siebie założysz. Pozwoli to wyeliminować potencjalne braki w garderobie.

O tym należy pamiętać wybierając strój na rozmowę o pracę:
  • postaw na stonowanie, dotyczy ono zarówno kolorów ubrań jak i zminimalizowania ilości biżuterii,
  • załóż coś wygodnego, jeśli będziesz dobrze się uczyć, tak też wypadniesz,
  • zadbaj o to, aby każdy element ubioru był czysty i wyprasowany,
  • zrezygnuj z butów, które odkrywają stopę.


Potrzebujesz wygenerować profesjonalne CV online już teraz? Kreator CraftCv pozwoli Ci w kilka minut stworzyć profesjonalne Curriculum Vitae. Za pomocą naszego Kreatora zwiększysz swoje szanse na pracę idealnie dostosowując swoje CV do oferty pracy.

rozmowa kwalifikacyjna

2. Wróć do oferty pracy i porównaj swoje doświadczenie z wymaganiami w nim umieszczonymi. To właśnie te elementy pojawią się podczas rozmowy o pracę. Rekruter czy potencjalny bezpośredni przełożony będzie chciał się upewnić, że jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko.

W przypadku elementów, które nie są wprost napisane w CV jak umiejętność rozwiązywania konfliktów, odporność na stres, zarządzanie zespołem itp. pomyśl o sytuacjach w których musiałeś wykazać się daną cechą. Zastanów się jak się czułeś w danej sytuacji, jak sobie z nią poradziłeś.


Nasza wskazówka: Pomyśl o swoich obowiązkach na poprzednich stanowiskach i spróbuj znaleźć jak najwięcej elementów, które są wymagane na danym stanowisku. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej próbuj jak najczęściej do nich nawiązywać.


3. Przypomnij sobie czym zajmowałeś się w poprzednich firmach, jakie były twoje obowiązki. W CV masz ograniczone miejsce. Podczas rozmowy o pracę warto dodawać umiejętności jakimi musiałeś się wykazać na danym stanowisku, których nie umieściłeś w CV. Ubogaci to Twój życiorys.

rozmowa o pracę

4. Kwestia finansów zawsze pojawia się na rozmowie o pracę. Dlatego już przed rozmową zastanów się ile chcesz zarabiać, a także spróbuj porównać ile realnie mogą wynieść twoje zarobki na danym stanowisku.

Jak to zrobić? Sprawdź oferty pracy na dane stanowisko w innych przedsiębiorstwach, spróbuj wyszukać w porównywarkach płac, zajrzyj do raportów mówiących o średniej krajowej w danym zawodzie. Nie zawsze będą to precyzyjne dane. Pozwolą jednak na wyrobienie sobie pewnych widełek.

Pamiętaj, że do zarobków wliczane są również pozapłacowe benefity jak karta sportowa, ubezpieczenie medyczne czy pokrycie kosztów szkoleń lub nawet studiów podyplomowych. Możliwości jest wiele. O nie również zapytaj podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

5. Twoje przygotowanie do rozmowy powinno objąć również wiedzę o miejscu pracy. Sprawdź nie tylko czym zajmuje się firma, ale także jakie ma cele, w jakim kierunku zmierza, jakie nagrody wygrała. Dowiedz się z kim będziesz rozmawiać, czy będzie to osoba z działu HR, a może przełożony działu, w którym będziesz pracować. O tym z kim będziesz rozmawiać najpewniej dowiesz się podczas rozmowy telefonicznej, jeśli nie możesz o to dopytać.

W uzyskaniu powyższych informacji może pomóc strona www firmy lub profile w mediach społecznościowych.

6. Zaplanuj sobie pytania do przyszłego pracodawcy. Zawsze jednym z etapów rozmowy rekrutacyjnej jest segment, w którym to kandydat może zadawać pytania. Warto już wcześniej je przemyśleć. Dlaczego? Podczas rozmowy o pracę uzyskujemy dużo informacji przez co możemy uznać, że każda kwestia została już poruszona.


Nie bój się zadawać pytań. Rozmowa o pracę ma nie tylko przekonać pracodawcę do zatrudnienia Cię, ale także to Ty masz zyskać pewność, że chcesz pracować w danym miejscu i na danym stanowisku.


O co możesz zapytać na rozmowie?
  • Kto będzie moim bezpośrednim przełożonym?
  • Jak wygląda hierarchia w firmie?
  • Jakie wyzwania wiążą się z pracą na tym stanowisku?
  • Jak wygląda typowy dzień na tym stanowisku?
  • W jaki sposób firma pomaga pracownikom w rozwoju zawodowym?
  • Jakie kompetencje pozwolą mi na lepsze wykonywanie pracy na tym stanowisku?


Do zapamiętania! Nie zadawanie pytań może zostać odebrane jako niezainteresowanie stanowiskiem pracy. Pokaż swoje zaangażowanie i zadaj co najmniej 1-2 pytania.


7. Jeśli jest to jedna z Twoich pierwszych rozmów o pracę bądź wyjątkowo ważna poproś członków rodziny lub znajomych o przeprowadzenie takiej próbnej dyskusji. Pozwoli Ci to wyeliminować nieprzewidziane pytania, a także pokaże na co powinieneś się nastawiać.
Oczywiście w rozmowie z kimś kogo już znasz będziesz czuć się swobodniej jednak jest to bardzo dobry sposób na przećwiczenie swojej postawy.

Jak napisać CV, dzięki któremu odniesiesz sukces? Wszystko co musisz wiedzieć, aby napisać skuteczne CV  znajdziesz w naszym artykule: Jak napisać CV

8. Na koniec zaplanuj drogę na spotkanie, tak aby się nie spóźnić. Sprawdź zarówno jak dojechać, ale także, gdzie dokładnie znajduje się wejście do budynku. Jeśli jedziesz własnym samochodem sprawdź czy pod biurem znajduje się ogólnodostępny parking czy swój pojazd będziesz musiał zostawić w innym miejscu. Kiedy nie możesz zostawić auta pod budynkiem sprawdź, gdzie jest najbliższy parking.Nasza wskazówka: O możliwość zaparkowania przed budynkiem możesz spytać rekrutera podczas rozmowy telefonicznej podczas której ustalacie szczegóły spotkania.Przygotowanie się do rozmowy o pracę może obniżyć Twój poziom stresu. Nawet jeśli nie jesteś osobą, która panikuje w takich sytuacjach warto mieć wcześniej zaplanowane niektóre elementy, aby zapobiec nieoczekiwanym sytuacjom. 

Pomimo tego, że przygotowana przez nas lista zawiera 8 punktów nie martw się, że samo przygotwanie do rozmowy rekrutacyjnej zajmie Ci wiele czasu. Realizacja tych podpunktów nie zajmie Ci więcej niż kilku godzin.  

rozmowa o pracę

Magdalena Światłowska
Współtwórczyni CraftCv. Z wykształcenia Grafik Komputerowy. Odpowiada za identyfikacje wizualną CraftCv oraz projekty szablonów. Uwielbia testować, analizować różne rozwiązania i strategie marketingowe. Jest zwolenniczką sumiennego budżetowania, organizacji i planowania :)

W przerwach od CraftCv aktywnie spędza czas na siłowni, biega i jeździ na rowerze. Ostatnio jej pasją stał się taniec (bachata) i to tej aktywności poświęca najwięcej czasu. Wielka miłośniczka kotów!