Zdjęcie do CV - jakie powinno być? Czego unikać? [4 Wskazówki]

Zdjęcie to ważny element naszego CV. Jeśli dołączasz zdjęcie do CV zadbaj o to, aby pracowało na twoją korzyść, a nie przeciwko Tobie.
zdjęcie do cv
Share
Piszesz CV – no dobra, to jedziemy. Imię i nazwisko, adres, zdjęcie… 
Przeglądasz na kompie folder z fotkami. Zdjęcie z wakacji, ty po kolana w morzu. Selfie w nowej koszuli. Zdjęcie z mamą z jej urodzin – nie najgorsze, może by tak wyciąć mamę… 
Przeglądasz zdjęcia profilowe na fejsie… 

I myślisz: skąd mam wytrzasnąć do CV dobre zdjęcie? I jakie w ogóle dać zdjęcie do CV? 


 #1 GDZIE TY MASZ TWARZ 
– czyli pokaż całą buzię 

Krótko i na temat: w CV nie dajemy zdjęcia, gdzie widać nam tylko część twarzy, a reszta jest poza kadrem - zasłonięta włosami, liściem palmowym (to ostatnie fajnie to wygląda na Insta, poza socialamii w CV-ce zwłaszcza –już nie). 

Ma być widać twoją twarz. Żeby cię rekruter mógł rozpoznać na rozmowie. Tyle w temacie. 

Nie lubisz się pokazywać, masz brzydkie zdjęcie? Jeśli nie masz czasu zrobić nowego, możesz po prostu dać zdjęcie do CV w małym rozmiarze. W kreatorach CV są różne rodzaje szablonów i w niektórym pole zdjęciowe jest małe w stosunku do tekstowego. 

Poniżej przykład wzoru CV Rush, w którym zdjęcie nie jest zbyt duże. :)Badania pokazują, że na jedno oferowane stanowisko, odpowiada ok. 50 zainteresowanych. Co prawda rekruter poświęca średnio 4 minuty na przeczytanie CV, ale to pierwsze 6 sekund decyduje o tym, czy aplikacja zostanie odrzucona, czy czytana dalej.

zdjecie w cv #2 WYGLĄDAJ POWAŻNIE 
– ale nie sztywno! 

I nie, poważnie nie znaczy tu ani groźnie, ani jak twardziel czy twardzielka ani jaki biznesman vel rekin biznesu (nawet jeżeli aplikujesz do korporacji).

 Wiesz, jak wygląda typowy biznesman, prawda? 

Stoi z założonymi rękoma, patrzy dumnie i wyzywająco w obiektyw aparatu jakby cały świat już należał do niego, jest ubrany w garnitur… Bizneswomen podobnie, tylko jeszcze jej dajcie okulary. 

zdjecie w cv

Czy taka „poważna” osoba wygląda zachęcająco? Odpowiedz sobie sam. (Nie, nie wygląda zachęcająco, a bardziej jak ktoś nadęty albo sztuczny i zbyt poważny, też tak myślisz? Super, dziękuję za zgodzenie się ze mną) 

 Serio, zdejmij te okulary, jeśli nie masz wady wzroku. Nie, nie wyglądasz w nich mądrzej ani dojrzalej. Serio. 

 Jaką więc przyjąć postawę do zdjęcia pod CV? 

Ta z założonymi ramionami nie jest taka najgorsza. Choć może słyszałeś, że nazywa się ją pozycją zamkniętą – człowiek wtedy wygląda na pewnego siebie, ale nastawionego bardziej na rywalizację niż współpracę. 

a) Ręce swobodnie opuszczone wzdłuż ciała – to dość naturalna postawa, neutralna. Będzie wyglądać dobrze – o ile uda ci się wyluzować i stanąć „normalnie”. :) 

b) Wzięcie się pod bok – taka osoba wygląda na pewną siebie i zdecydowaną, ale jednocześnie nie zarozumiałą. Jej ciało mówi „no, to mogę brać się do roboty!”. Bardzo dobra opcja. 

c) Z rękoma za plecami – niby pozycja otwarta, niby człowiek kulturalnie wyprostowany… Ale kiedy się tak stało? W szkole, podczas recytacji wierszyka. Taka postawa nie jest najgorsza, ale możesz wyjść na skrępowanego. Jeszcze bardziej zawstydzony wydasz się, trzymając ręce z przodu na wysokości pasa czy krocza. 

d) Pozycja siedząca – siedzisz przy stole (z laptopem, książką, kubkiem kawy) – nieźle, jeśli dalej to ty będziesz najbardziej widoczny. Siedzisz na schodach, na stopniach gdzieś w mieście (to chyba jakiś trend, bo coraz częściej widzę takie zdjęcia) – lipa. Czemu? Bo czy normalnie byś siedział na ziemi? Być może, ale szkoda fajnych spodni czy ładnej spódnicy. Jak już chcesz siedzieć, to weź kulturalnie na ławce czy w fotelu i tyle. :)  Którą postawę wybrać? Tę, która jest dla ciebie wygodna, naturalna. Jak lubisz stać z założonymi rękoma i umiesz przy tym wciąż wyglądać sympatycznie, to śmiało zrób sobie zdjęcie do CV w takiej pozycji! A jeśli masz zdjęcie, na którym dobrze wyglądasz, ale widać całą twoją sylwetkę, to… weź je i obetnij. ;) Sam albo wykadruj je już w kreatorze CV (przy dodawaniu go pojawia się opcja kadrowania, jak na fejsie z profilówką). 

 Co do stroju… każdy ubiór będzie wyglądał dobrze na zdjęciu do CV– o ile będzie czysty i wyprasowany. 
Oczywiście, zależy to od branży. Grafik śmiało może dać zdjęcie, na którym ubrany jest na sportowo czy luźno, nie musi mieć garnituru. A takiemu np. panu z banku by wypadało wyglądać bardziej elegancko. 


 
A niezależnie od tego, jak będzie stał na zdjęciu i w co ubrany, pamiętaj – UŚMIECH! Serio to ważne. 

Osoby uśmiechnięte odbierane są nie tylko jako milsze, ale też jako ładniejsze i bardziej zadbane. 

Poza tym, jako ludzie mamy odruch odpowiadania uśmiechem na uśmiech – a z kolei uśmiechanie się powoduje w organizmie reakcje chemiczne odpowiadające za uczucie szczęścia… Czyli uśmiechniętym zdjęciem plusujesz już a starcie. 

Zobacz poniżej kilka przykładów dobrych zdjęć do CV

zdjęcie do cv

i tych nie koniecznie trafnych... 

zdjecie do cv


 #3 POKAŻ SIEBIE

Samo zdjęcie może wiele powiedzieć o człowieku. O jego charakterze… Nawet o zainteresowaniach! 

Więcej o pokazywania swojego hobby przeczytasz tutaj a teraz skupimy się na pokazywaniu zainteresować na zdjęciu do CV. 

Uwaga: ten protip sprawdzi się nie w każdej branży! 
Kiedy aplikujesz na stanowisko np. w administracji, bezpieczniej dać „zwykłe” zdjęcie, zrobione według powyższych wskazówek. 

Za to w branży kreatywnej możemy sobie pozwolić na wyrażenie siebie i pokazanie więcej – fotograf, który na zdjęciu w CV trzyma aparat; barista w dripem w dłoni czy grafik z rysikiem za uchem mogą wciąż wyglądać profesjonalnie, a jeszcze na ludzi z pasją! 


zdjęcie do cv

 (tak jakby #4) …a może tak bez zdjęcia? 

Spróbować można. Ja jednak polecam wysyłać CV ze zdjęciem – dlaczego? 

Psychologia podaje szereg argumentów „za”: 

Czy to dobrze czy źle, że mogą nas odrzucić po samym zdjęciu? Cóż, to po prostu naturalne.

Niektórzy headhunterzy mówią, że mają nosa albo intuicję do ludzi i zaraz wiedzą, kto się nada. Naukowo możemy taką intuicję wyjaśnić tym, że my w lot łapiemy komunikaty pozawerbalne – nie tylko te z mowy ciała, ale też z mimiki twarzy.

Sam widzisz, czy ktoś uśmiecha się szczerze czy na siłę. Na zdjęciu też to widać. 

Podsumowując: zdjęcie do CV powinno być: 

kreator cv


Przeczytaj także inne artykuły: 
Maja Rosińska
Żyłkę do biznesu i zamiłowanie do pracy wykazywała już od dzieciństwa (kiedy to w wieku lat 6 wyszła na osiedlowe targowisko ze swoimi zabawkami na sprzedaż).
Od tego czasu miała w życiu już kilka prac i napisała kilkadziesiąt CV. Dziś studiuje psychologię, a swoje zainteresowanie HRem i biznesem rozwija, wspierając wolontariuszy NGO w ich pracy oraz prowadząc warsztaty pisania CV.