CV Kucharza / Kucharki - Jak napisać skuteczne CV + Wzór

CV Kucharz - Jak napisać CV dla Kucharza? Zobacz wzór CV dla Kucharza, który pomoże Ci dostać pracę. Chcesz wiedzieć, jak przekonać do siebie Pracodawcę? Przeczytaj nasze rady!
cv dla kucharza
Share
IDEALNE CV KUCHARZA - JAKIE POWINNO BYĆ? 

Kucharz to osoba z pasją do gotowania. W restauracyjnej rzeczywistości musi wykazać się kreatywnością, dobrym smakiem i wysoką odpornością na stres. Chcesz wiedzieć, jak przekonać do siebie Pracodawcę? Przeczytaj nasze rady!

Jeżeli podajesz w swoich obowiązkach tylko oklepane „serwowanie posiłków” Twoje pozornie doskonałe CV może po prostu wyglądać tak... jak inne. A Twoim zadaniem jest wyróżnić się spośród pozostałych kandydatów.

Może więc warto zacząć od dokładnej analizy ogłoszenia rekrutacyjnego i przeanalizowania swoich mocnych stron? 

Jakie są kluczowe wymagania i które z nich spełniasz? 
Jakich wyrażeń użył Pracodawca (będą to słowa kluczowe, które wykorzystasz później)? Co Cię wyróżnia? Co Ty masz i potrafisz a inni nie? 

To dopiero będzie solidnym punktem wyjścia dla budowania idealnego CV kucharza. 


Badania pokazują, że na jedno oferowane stanowisko, odpowiada ok. 50 zainteresowanych. Co prawda rekruter poświęca średnio 4 minuty na przeczytanie CV, ale to pierwsze 6 sekund decyduje o tym, czy aplikacja zostanie odrzucona, czy czytana dalej.

cv dla kucharza


CV KUCHARZA – JAKIE CECHY POWINNA POSIADAĆ OSOBA 
ZATRUDNIONA NA TYM STANOWISKU?

 • Podzielność uwagi
 • Dobra pamięć
 • Zmysł estetyczny
 • Dokładność
 • Zaangażowanie
 • Punktualność
 • Inicjatywa
 • Cierpliwość
 • Wysoka kultura osobista
 • Radzenie sobie ze stresem i pod presja czasu
 • Umiejętność dbania o porządek pracy
 • Życzliwość i uprzejmość 

Przeczytaj: Jakie dane personalne w CV są istotne dla pracodawcy w 2024 roku? W artykule podpowiemy Ci, jakie dane personalne w CV umieścić, a jakie lepiej z niego wyrzucić. 


Kucharz to osoba, która nie tylko musi umieć dobrze i smacznie gotować 
ale także zarządzać kuchnią. 


cv kucharz

Jak napisać CV, dzięki któremu odniesiesz sukces? Przeczytaj nasz przewodnik, a stworzysz CV, które zainteresuje nie jednego rekrutera! Jak napisać CV, które zapewni Ci pracę?


JAKIE UMIEJĘTNOŚCI SĄ POŻĄDANE W CV KUCHARZA?

 • Dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa
 • Wyostrzone wyczucie smaku i węchu
 • Percepcja kształtów
 • Wrażliwość estetyczna
 • Spostrzegawczość
 • Szybkie tempo pracy
 • Przestrzeganie przepisów technologicznych, sanitarnych i higienicznych
 • Znajomości różnych kultur kulinarnych
 • Umiejętnego wykorzystywania produktów spożywczych
 • Umiejętności tworzenia nowych potraw
 • Zdolności nowatorskiego dekorowania dań

Praca kucharza to:
 • praca w warunkach uciążliwych, w pomieszczeniach o wysokiej temperaturze i wilgotności powietrza
 • kontakt z gorącymi powierzchniami i produktami, co często wiąże się z poparzeniami.
 • praca w kontakcie z ostrymi krawędziami i nożami.
 • nieodłącznym elementem pracy kucharza jest także stres.

Umiejętności w CV dla Kucharza to jedna z kluczowych sekcji w CV. Skorzystaj z naszych porad, jak skutecznie opisać umiejętności w swoim życiorysie:  Umiejętności w CV - to warto wpisać? [5 wskazówek] 


CEL ZAWODOWY I PODSUMOWANIE W CV KUCHARZA

Pisze się je na końcu. Umieszczamy je jednak na górze formularza aplikacyjnego. Jeśli nazwa zawodu to „kucharz restauracyjny” to waśnie takiego wyrażenia użyj. 

Np. „Kucharz bankietowy z dwuletnim doświadczeniem w Grupie Hotelowej Orbis, wyspecjalizowany w kuchni francuskiej, szuka wyzwań we francuskiej restauracji „Baroque”

Pracodawca od razu widzi, że:

1) masz odpowiednie kwalifikacje
2) spełniasz jego wymagania odnośnie doświadczenia
3) masz poszukiwaną specjalizację
4) aplikacja była przygotowana pod konkretną ofertę.

Same plusy już na starcie!

Inne przykłady podsumowania zawodowego do CV kucharza:

„Posiadam 5-letnie doświadczenie w branży gastronomicznej na stanowisku szefa kuchni. Chętnie wykorzystam swoje zdolności kulinarne w pracy w restauracji serwującej kuchnię włoską. Posiadam komunikatywną znajomość języka angielskiego umożliwiająca pracę w zespole kucharzy anglojęzycznych.”


„Kreatywny kucharz dbający o smak i piękny wygląd podawanego dania”

„Jestem 25-letnim kucharzem specjalizującym się kuchni włoskiej. Posiadam 4-letnie doświadczenie zawodowe, zdobyte renomowanej restauracji. Moją pasją jest gotowanie. Jestem zorganizowany i zaangażowany w pracę, komunikatywny i dobrze współpracujący w zespole. Bardzo chętnie podejmę się pracy w Państwa restauracji aby w pełni wykorzystać swoje zdolności kulinarne.”
Wskazówka: Streść najważniejsze informacje i postaraj się, aby tekst nie był dłuższy niż 50 słów (ok.3-4 linijki tekstu)

WZÓR CV DLA KUCHARZA


Zobacz przykładowe CV dla Kucharza. Wzór CV pochodzi z Kreatora CraftCv. 

cv kucharz

Do powyższego wzoru zastosowaliśmy szablon CV Queen. Wzór oparty jest o lekkie dodatki graficzne, które w subtelny sposób podkreślą treści zawarte w CV. Prezentowany szablon CV prezentuje czytelny i przejrzysty układ o stonowanej kolorystyce.
Zobacz także inne wzory CV [tutaj]

WYKSZTAŁCENIE W CV DLA KUCHARZA

Oczywiście, możesz ukończyć szkołę zawodową lub technikum gastronomiczne i tym samym zostać kucharzem. Z drugiej strony – nie ma takiego wymogu. Potrzebą wiedzę zdobędziesz bowiem także na specjalnych szkoleniach i kursach. 

To nie koniec. 

Otóż już jako kucharz, zawsze możesz iść dalej – doszkalać się, rozwijać, a w końcu zdobywać kompetencje menedżerskie, motywacyjne i biznesowe, zostając prawdziwym mentorem kulinarnym, właśnie dzięki dodatkowym szkoleniom.Oglądanie programów kulinarnych oraz kanałów na YouTube zaszczepia pasję do gotowania. Niejeden młody kucharz złapał bakcyla, oglądając gotowanie Makłowicza, Gessler czy Okrasy.


Jak wyeksponować wykształcenie w CV kucharza? Co jest ważniejsze - wykształcenie czy doświadczenie? Zobacz co wpisać w sekcję edukacja aby Twoje CV było skuteczne. Wykształcenie w CV - Jak je opisać? [Porady i Przykłady] 


DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE – JAK DOBRZE JE OPISAĆ?

To ta część aplikacji, nad którą trzeba, niestety, solidnie się nabiedzić. Warto jednak to zrobić i przygotować ją inaczej, niż pozostali kandydaci. Tu przydadzą się słowa kluczowe. Pamiętaj, że rekruter nie ma czasu i jedynie pobieżnie skanuje wzrokiem tekst. Jego wzrok można jednak... pokierować dokładnie tam, gdzie sobie życzysz. 

Przede wszystkim odnoś się do umiejętności wymienionych w ogłoszeniu. To na nich się skup. Jeśli np. dokonywałeś inwentaryzacji i skutecznie wspierałeś dział zakupów w zakresie przygotowywania list zapotrzebowania – będzie brzmiało to lepiej, niż proste wyrecytowanie miejsc pracy. 

Użyj konkretów. 

Napisz np. „specjalizuję się w kuchni fusion” albo „Przygotowywałem wraz z Działem Zakupów listy zapotrzebowania dla restauracji na 250 gości”

Masz ulubione, popisowe danie, które zachwalają Goście? 
Wspomnij o tym. Takie informacje możesz wyróżnić np. pogrubieniem. Taką sztuczkę należy jednak stosować z umiarem, żeby aplikacja nie wyglądała niczym pokreślone wypracowanie szkolne. 

Dokładnie wskaż nazwy Pracodawców oraz okresy zatrudnienia, by nie było wątpliwości co do przebiegu Twojej kariery zawodowej.

Jeżeli możesz zdobyć referencje - zrób to koniecznie! Specjalizujesz się w konkretnej kuchni, na której zależy pracodawcy a masz osiągnięcia i nagrody? Koniecznie o tym wspomnij! Ba – jeśli masz ich na koncie dużo możesz nawet pokusić się o stworzenie osobnej sekcji. 


Warto wygospodarować też w CV dla kucharza miejsce na kursy i szkolenia z dziedziny przygotowywania trudniejszych dań czy kuchni konkretnego kraju. 

cv kucharza

JAKIE SĄ PRZYKŁADOWE OBOWIĄZKI KUCHARZA? 
 • Przygotowanie dań zgodnie z obowiązującymi standardami.
 • Racjonalne gospodarowanie towarem, minimalizowanie strat.
 • Dbanie o odpowiednią estetykę potraw.
 • Utrzymywanie porządku i higieny w miejscu pracy.
 • Danie o właściwy stan techniczny urządzeń kuchennych
 • Uczestniczenie w budowaniu menu i ofert promocyjnych
 • Szkolenie kelnerów w zakresie menu
 • Negocjowanie cen z dostawcami
 • Ścisła współpraca z zespołem na kuchni i na sali;


W Kreatorze CraftCv stworzysz swoje CV w zaledwie kilka mint. Kreator CV jest bardzo prosty w obsłudze i nie wymaga żadnej dodatkowej wiedzy graficznej ani ściągania dodatkowych aplikacji. Wystarczy, że wybierzesz układ CV i uzupełnisz go treścią. Sprawdź jak łatwo i szybko możesz modyfikować wpisywane dane w szablonach CV. 

cv kucharz

DODATKOWE OSIĄGNIĘCIA 


Im bardziej się rozwijasz, tym jesteś cenniejszy dla Pracodawcy. Oczywiście wymagania są trochę inne dla pizzermana a inne dla sushimastera,. Jeśli masz swoją specjalizację i chcesz pogłębiać wiedzę – niech Twoie CV mówi o tym! Podstawą jest jednak wykształcenie kierunkowe i książeczka Sanepidu. Bez niej nie możesz pracować z żywnością. Jeśli jeszcze jej nie posiadasz, koniecznie poinformuj przyszłego Pracodawcę o chęci jej wyrobienia - będzie musiał skierować Cię do lekarza medycyny pracy na badania. 

Jeśli w wymaganiach umieszczono wiedzę z zakresu HACCP, odnieś się do tego. 

Uzupełniaj wiedzę o kursy i szkolenia. Plusem będzie znajomość języków obcych, zwłaszcza angielskiego, francuskiego i hiszpańskiego. Szczególnie cennym punktem będą wyjazdy na szkolenia zagraniczne. Zapunktujesz też (chociaż nie jest to warunek niezbędny) posiadając prawo jazdy.

ZAINTERESOWANIA W CV KUCHARZA 

Zainteresowania i pasje są dla osoby rekrutującej kopalnią wiedzy o kandydacie. Zwłaszcza, jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej temat ten zostanie poruszony.

Zainteresowania w CV gotowaniem i kulinariami deklaruje prawie 20% kandydatów do pracy. Może to być faktycznie świetne hobby, ale by tak było, konieczne jest doprecyzowanie. 

Jakie smaki najbardziej lubimy? Która kuchnia świata nas fascynuje? 

To bardzo ważne pytania dla zainteresowań w CV. 

Przykładowo, kultura japońska i przygotowywanie sushi brzmią znacznie lepiej od gotowania.

Jak zatem pisać o zainteresowaniach w swoim CV?
 • postaraj się, by zainteresowania którymi chcesz się podzielić pokazały, jaką jesteś osobą
 • unikaj zainteresowań, które mogą być kontrowersyjne
 • jeśli masz wiele pasji – wybierz 2-3 najsilniejsze i najczęściej realizowane
 • postaraj się podkreślić zainteresowaniami swoje kompetencje


Ważne: wpisz do CV tylko rzeczy, o których chcesz i lubisz rozmawiać – aby to lekkie pytanie nie zamieniło się w kolejny powód do zdenerwowania.


Odpowiednio sformułowane hobby w CV może wzbudzić większe zainteresowanie naszą osobą. Jak skutecznie opisać zainteresowania w CV kucharza? Przeczytasz tutaj: Zainteresowania w CV - 6 porad jak opisać hobby w CV


KLAUZULA O OCHRONIE DANYCH OSOBOWYCH 
W CV DLA KUCHARZA

Na dole CV dla dopełnienia formalności należy zamieścić zgodę na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby rekrutacji.

Aktualna klauzula CV na 2024 rok:

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko."

Jeżeli chcesz, żeby Twoje dane osobowe były przetwarzanie również na potrzeby przyszłych rekrutacji, do CV dodaj następującą formułkę:

"Wyrażam również zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu prowadzenia przyszłych rekrutacji przez wyżej wskazaną firmę."


Pamiętaj: RODO obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Dlatego klauzulę powinieneś dodać również do CV, które wysyłasz do zagranicznych pracodawców.


Klauzula CV jest wymogiem formalnym i nie musisz jej eksponować (w przeciwieństwie do swojego doświadczenia i umiejętności). Ważne, aby zachować wymóg i po prostu pamiętać, że w stopce w CV ta klauzula musi się znaleźć.

Miejscem pracy dla kucharza mogą być:
 • Restauracje
 • Hotele
 • publiczne miejsca żywienia
 • stołówki
 • ośrodki wypoczynkowe
 • pokłady statków 
Można także zająć się działalnością cateringową i obsługiwać prywatne imprezy.

Zawody pokrewne:
 • Pomoc kuchenna
 • Cukiernik  
cv dla kucharza


Przeczytaj także inne artykuły: 
Magdalena Światłowska
Współtwórczyni CraftCv. Z wykształcenia Grafik Komputerowy. Odpowiada za identyfikacje wizualną CraftCv oraz projekty szablonów. Uwielbia testować, analizować różne rozwiązania i strategie marketingowe. Jest zwolenniczką sumiennego budżetowania, organizacji i planowania :)

W przerwach od CraftCv aktywnie spędza czas na siłowni, biega i jeździ na rowerze. Ostatnio jej pasją stał się taniec (bachata) i to tej aktywności poświęca najwięcej czasu. Wielka miłośniczka kotów!