Doświadczenie w CV - jak je skutecznie opisać? [5 złotych zasad]

Doświadczenie w CV: Jak opisać przebieg kariery w naszym życiorysie? Na co zwrócić uwagę?
doświadczenie w cv
Share

DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE W CV — JAK JE PRZEDSTAWIĆ?

Doświadczenie to chyba najważniejsza rubryczka do uzupełnienia w CV. A że najważniejsza, to często i najbardziej problematyczna. Czy ma się go dużo, czy ma się go mało, czy ma się je bardzo specjalistyczne i trudno je przełożyć „na polski” – no jest niełatwo. 

Spieszymy z pomocą, żeby było ci łatwiej opisywać to doświadczenie w CV. Oto kilka rad, testowanych na ludziach. ;) 


W tym artykule dowiesz się:
  • Jak skutecznie opisać doświadczenie zawodowe w CV
  • W jaki sposób czytelnie przedstawić zakres kompetencji
  • Na co zwracają uwagę rekruterzy podczas analizowania CVBadania pokazują, że na jedno oferowane stanowisko, odpowiada ok. 50 zainteresowanych. Co prawda rekruter poświęca średnio 4 minuty na przeczytanie CV, ale to pierwsze 6 sekund decyduje o tym, czy aplikacja zostanie odrzucona, czy czytana dalej.

doświadczenie w cv


 ZANIM ZACZNIEMY – WYJAŚNIENIE POJĘĆ, CZYLI CO TO JEST DOŚWIADCZENIE 


Słownik PWN podaje kilka definicji: 

2. < wydarzenie, zwłaszcza przykre, które wpłynęło na czyjeś życie 
No to rozumienie może sobie odpuścimy. ;) 

 1. ogół wiadomości i umiejętności zdobytych na podstawie obserwacji i własnych przeżyć > 
Czyli doświadczenie to wszystko to, co przeżyłeś. To, co robiłeś – ale też to, co widziałeś, o czym czytałeś. 

Na doświadczenia nabyte więcej obserwowaniem czy słuchaniem mamy osobne rubryczki w schemacie – kursy i szkolenia, umiejętności, języki. A w rubryce „doświadczenie” w CV skupiamy się na doświadczeniu z tego, co robiliśmy my sami. 

Tylko co wybrać, żeby tam pisać…? Przez te 16 czy 24 czy 29 lat się trochę nazbierało… 
 

JAK DOBRZE WPISAĆ DOŚWIADCZENIE DO CV? 


 #1 KLASYCZNIE


Czyli tak, jak mama uczyła. Albo polonistka. Albo poradnik z internetów, no ktokolwiek ci tam to tłumaczył. 

Jedziemy typowo: 
 nazwa firmy -> stanowisk, jakie w niej pełniłeś -> okres zatrudnienia* 

 (* protip – jeśli jesteś nadal zatrudniony, to dopisz [data rozpoczęcia] – obecnie; czemu? Bo jeśli dajesz tylko tę jedną datę, to brzmi, jakbyś pracował tam tylko wtedy. Miesiąc czy dzień. ;)) To całkiem proste. 

Przykład: 
01/2020 - 12/2020 
Gimnazjum nr 3, Kraków 
Stanowisko: Nauczyciel języka polskiego

Najważniejsze obowiązki:

Pisz o tym, czego wymaga od Ciebie pracodawca. Nie skupiaj się na kompetencjach nieistotnych dla danego stanowiska. Pamiętaj przy tym, że przeważnie obowiązki najbardziej istotne dla danego pracodawcy powinny być prezentowane jako pierwsze.

W kreatorze CraftCv podane jest miejsce do wpisania takich danych. W naszych szablonach to szczególnie łatwe - jest osobny formularz do wpisywania po kolei takich treści, więc na pewno nic ci się nie pomyli. ;) Chcesz stworzyć Kreatywne CV lecz nie wiesz jak to zrobić? Poznaj Kreator CV w którym stworzysz nowoczesne CV w kilka minut - bez znajomości programów graficznych. Zyskaj nawet 3 razy więcej ofert pracy. 

doświadczenie w cv


 Czy to dobry sposób? Generalnie tak. CV to dokument o określonym schemacie, więc takie dane i w takiej kolejności to jest podstawa. 

Jeśli jesteś pewien, że stanowisko, które wpisujesz, będzie przez rekrutera zrozumiałe, to możesz poprzestać na tych 3 informacjach. 

 Bo raczej każdy wie, co robi sprzedawca, barista czy wychowawca kolonijny. 

Raczej. 

A jak nie wie? No to jedziemy do #2. 

 Ale najpierw przykład: 

Przedszkole Niepubliczne „Chatka Puchatka” 
pomoc nauczyciela przedszkolnego, animator czasu wolnego 
maj 2017 – kwiecień 2018 

Chcesz napisać CV, które spełni wymagania pracodawców? Zajrzyj do naszego poradnika:
Jak długie powinno być Twoje CV? [2024] 


 #2 ZROZUMIALE, Z WYTŁUMACZENIEM 


Niezależnie od tego, co masz wpisane w doświadczeniu, warto o tym opowiedzieć więcej. 

Informacje o tym, gdzie pracowałeś i jako kto i przez ile czasu – to podstawa. Ale fajniej opisać swoje doświadczenie dokładniej. 

 Fajniej, bo: 

 Z tłumaczeniem = z opisem + po polsku (w miarę możliwości) 

 Okej, nazwy angielskie brzmią bardziej profesjonalnie i tak korporacyjnie, generalnie cool. 
I okej, są zawody, których nie przetłumaczysz – social media manager to po prostu menedżer mediów społecznościowych albo specjalista ds. mediów społecznościowych, a customer service specialist to specjalista ds. obsługi klienta. 

 Ale np. copywriter? 

Albo community manager? 

Albo barista (kiedy aplikujesz nie do kawiarni, a restauracji, która m.in. serwuje napoje)? 

 Nie zawsze się da podać polską nazwę swojego stanowiska. Ale zawsze warto chociaż spróbować. Twoje doświadczenie nie ucierpi, gdy nazwie się je po naszemu, słowo! 

doświadczenie w cv

 #3 NIE POMIJAJ DOŚWIADCZENIA POZAZAROBKOWEGO 
– WOLONTARIATÓWI INNYCH 


Doświadczenie zawodowe to nie tylko, za co nam płacą. Albo co robi „w firmie”. Doświadczenie zawodowe to to, czego doświadczyliśmy, a co przyda nam się w zawodzieCzyli na przykład: 

Takie opisywanie jest szczególnie ważne, jeśli masz doświadczenie w działaniach bardzo specyficznych. 
Np. wolontariaty szkolne, kościelne – ich zadania są dosyć zrozumiałe. Ale bycie animatorem dla dzieci na urodzinki różni się od bycia animatorem we wspólnocie kościelnej, a nazwa stanowiska niby ta sama. Trudne zadanie z opisaniem w CV swojego doświadczenia mają też harcerze, ci to dopiero mają dziwne te niektóre określenia. :) (Ale i oni mają już swoje słowniki harcersko-polskie, takie typowo pod pisanie CV!) Czemu warto pisać o wolontariatach, projektach ze szkoły, uczelni? Bo nauczyło cię to tego, co będziesz tam robić. Sprzedając babeczki na szkolnym korytarzu nie masz kasy fiskalnej – ale obsługujesz klienta, masz kontakt z żywnością. I tak dalej. 


List motywacyjny to jeden z podstawowych dokumentów, obok CV i życiorysu, których pisania jesteśmy uczeni w szkole. Jak napisać list motywacyjny, żeby nie trafił do kosza? Zobacz ogólny wzór listu motywacyjnego i nasze porady. List Motywacyjny - wzór + przykłady na różne stanowiska [2024] 
 

#4 PROJEKTY JEDNORAZOWE TEŻ SIĘ LICZĄ 


Czy pracowało się gdzieś trzy lata czy pół roku, czy miesiąc – to raczej bez większego zastanowienia wpisujemy do CV jako doświadczenie. 

A o jednorazowych akcjach mało kto myśli. Czemu? Przecież…

 Zorganizowałeś jeden Bieg Charytatywny i zajmowałeś się przede wszystkim koordynacją działań i pozyskiwaniem sponsorów i partnerów zewnętrznych – jakie ci to dało doświadczenie, czego cię nauczyło? 

Czegoś na pewno. Minimum jedną rzecz znalazłeś, no np. właśnie zarządzanie projektem czy zespołem ludzi – albo odwagę do wystąpień publicznych. 

No i popatrz, jakie masz doświadczenie. 

Czy wiesz, że format CV może mieć wpływ na to, czy otrzymasz pracę? Przeczytaj porady jak wysłać swoje CV, żeby zostało poprawnie odczytane: CV w DOC czy PDF? W jakim formacie przesłać CV? 

doświadczenie curriculum vitae

 

#5 POWIEDZ NIE O ZADANIU, A JEGO EFEKCIE – MÓW ATUTAMI 


Co jest jeszcze fajnego w wpisywaniu projektów jako doświadczenia? Że z większości z nich można wyciągnąć różne doświadczenia. :) I wiele atutów. 

Na przykład: 

Pomagałeś w organizacji koncertu, powiedzmy, że na juwenalia twojej uczelni – zajmowałeś się promocją na Facebooku. Co ci to dało? – doświadczenie w promocji eventów, znajomość branży eventów muzycznych; obsługę social mediów; budowanie społeczności fanów; robienie researchu; tworzenie strategii komunikacji, planu publikacji treści; delegowanie zadań (np. do grafika); kreatywność, terminowość… 

 Dużo wyszło, co? :) I brzmi to całkiem profesjonalnie. Wystarczy, że po pytaniu CO ZROBIŁEM, zadasz sobie kolejne – co mi to DAŁO? 

DOŚWIADCZENIE W CV - GARŚĆ INFORMACJI NA KONIEC

Doświadczenie zawodowe może stanowić wiele rzeczy. Tak praca w firmie, jak i wolontariaty, jak i pojedyncze akcje. Kiedy rekruter ma do wyboru osobę, która pracuje w branży i ma doświadczenie na podobnym stanowisku, np. kelnera z 2-letnim stażem, a osobę, która robiła coś w ramach szkolnego koła – to prawdopodobnie wybierze tę pierwszą. Ale gdy ma do wyboru osobę z doświadczeniem „brak” a taką, która cokolwiek w życiu robiła i widać, że jest chętna do działania – to wybór jest równie oczywisty. 

 Pamiętaj – masz już doświadczenie. 

Może niewystarczające na dane stanowisko, ale na pewno wystarczające, by je opisać i o nim mówić. Wystarczy wiedzieć, jak to zrobić! 

Pamiętaj, aby na dole CV wpisać klauzulę zgodną z przepisami RODO. Tutaj dowiesz się, jak powinna brzmieć aktualna klauzula do CV w 2024 roku. 

kreator cv


Przeczytaj także:

Magdalena Światłowska
Współtwórczyni CraftCv. Z wykształcenia Grafik Komputerowy. Odpowiada za identyfikacje wizualną CraftCv oraz projekty szablonów. Uwielbia testować, analizować różne rozwiązania i strategie marketingowe. Jest zwolenniczką sumiennego budżetowania, organizacji i planowania :)

W przerwach od CraftCv aktywnie spędza czas na siłowni, biega i jeździ na rowerze. Ostatnio jej pasją stał się taniec (bachata) i to tej aktywności poświęca najwięcej czasu. Wielka miłośniczka kotów!