Umiejętności w CV - co warto wpisać? [5 wskazówek]

Wpisz te umiejętności w CV, a zapunktujesz u pracodawcy/rekrutera. Kilka skutecznych rad i wzorów na opisanie umiejętności w CV.
umiejętności w cv
Share
Umiejętności - w przeciwieństwie do doświadczenia zawodowego, umiejętności ma każdy.

Jak to?

A tak to, że umiejętności mamy nabyte, ale też naturalne, wrodzone. Jeśli masz jakąś umiejętność, to znaczy tyle, że umiesz coś zrobić. W głowie powinna ci się pojawić już przynajmniej jedna, którą posiadasz. :)

Tylko skoro każdy ma jakieś umiejętności, to które z nich mam wpisać do CV, żeby zapewniły mi pracę? A przynajmniej zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną?

O tym w dzisiejszym artykule. 

Na początek zastanówmy się, czy w ogóle warto w CV wspominać o umiejętnościach…? (Oczywiście, że tak – ale pomyślmy, po co.)

Rada #1 
Zostaw w CV miejsce na „umiejętności”
 – nie rezygnuj z mówienia o nich!

Pomyśl – pracodawca chce zatrudnić kogoś, kto:

1. wie jak się wykonuje pewne rzeczy (ma umiejętności kluczowe dla stanowiska)

2. i robił już to wcześniej (doświadczenie zawodowe)

3. a najlepiej, żeby do tego miał wiedzę na temat wykonywany zadań (wykształcenie kierunkowe)

Z tego płynie nam już kilka wniosków co do wpisywania umiejętności w CV:

Jeśli skorzystasz z kreatora CV, na pewno nie zapomnisz o dodaniu tej sekcji. Umiejętności w CV mogą być umieszczone w różnych miejscach – np. w szablonie Shen „umiejętności” znajdują się w kolumnie po prawej stronie dokumentu.

umiejetnosci w cv


Kompetencje dzielimy nie tylko na nabyte i wrodzone, ale też na twarde oraz miękkie – ten podział prawdopodobnie znasz.


KOMPETENCJE MIĘKKIE – to te związane z charakterem, ze współpracą, z naszymi zasobami osobistymi. Umiejętności miękkie to np. kreatywność, umiejętność zarządzania sobą w czasie, ambicja, punktualność.


UMIEJĘTNOŚCI W CV [ KOMPETENCJE MIĘKKIE ] - PRZYKŁADY 
Przeczytaj także:
Doświadczenie w CV - jak je skutecznie opisać? 


Rada #2 
To, jakie umiejętności miękkie wpiszesz do CV, 
dostosuj do interesującej cię oferty pracy

To, które z kompetencji warto podać w CV, zależy od:

1. Branży – pomyśl, jakie cechy przydatne są w twoim zawodzie, czego potrzeba na twoim stanowisku.

Animatorowi czasu wolnego kreatywność zdecydowanie się przyda.
Księgowej, asystentce (również wirtualnej) – zdolności organizacyjne.

2. Stanowiska – czy będziesz pracować w zespole czy samodzielnie; a jeśli w zespole – to czy jako jego członek czy lider.
(Aplikując, wiesz, czy zgłaszasz się na stanowisko kierownicze; co do pracy samodzielnej czy w zespole – po treści ogłoszenia też raczej się domyślisz, jak będziesz pracować)

3. Treści ogłoszenia – w wielu ofertach pracy podane jest, jakich cech oczekuje się od kandydata – te warto wpisać.
Oczywiście nie wszystkie albo chociaż w nieco innej kolejności, żeby nie wyglądało to na kopiuj-wklej. :)

umiejetnosci w cv

Rada #3 
Umiejętności w CV - miękkie < twarde 
(czyli nie przesadzaj z ilością swoich cech, a postaw na to, co umiesz)

Niezależnie od stanowiska, na które aplikujesz, i branży, lepiej dać mniej umiejętności miękkich, a więcej twardych. O te miękkie dopytają cię podczas rozmowy o pracę lub same się ujawnią w jej trakcie, a o te twarde, których nie wpiszesz, nikt może cię nie zapytać – bo jak mieliby wpaść na to, że je posiadasz, kiedy nic o nich nie wspomniałeś?

Wyobraź to sobie – zapytają, czy jesteś kreatywny. Albo poproszą o przywołanie sytuacji, w której wykazałeś się tą cechą. Ale czemu mieliby cię pytać o… czy umiesz na przykład… No właśnie. :) Social media managera może zapytają, czy umie też pisać dłuższe teksty copywriterskie, ale dlaczego mieliby pomyśleć, że np. barista umie obsługiwać SM? (A to umiejętność, którą warto podać – pomyśl tylko, jak nią zapunktujesz!)


Wpisanie umiejętności miękkich w CV NIE jest błędem. Ale…

UWAGA:
Wyobraź sobie, że jesteś rekruterem.
Dostajesz 23 aplikacje na to samo stanowiska, 23 CV-ki.
Jeden kandydat zna Excela, jeden umie robić strony na WordPressie.
A wszyscy są odpowiedzialni, zaangażowani, sumienni…
No niby dobrze, że to wpisali, ale te miękkie umiejętności nijak nie pomagają w wyborze kandydata, skoro większość z nich deklaruje posiadanie tych samych. 
Tym bardziej gdy po CV trudno je zweryfikować.
Dlatego dobrze zastanów się, które z umiejętności chcesz wpisać do swojego CV.UMIEJĘTNOŚCI TWARDE – to te, które nazywamy też kwalifikacjami zawodowymi. czyli krótko mówiąc, miękkie określają, JAKI jesteś, a twarde, CO umiesz.


UMIEJĘTNOŚCI W CV [ KOMPETENCJE TWARDE ] - PRZYKŁADY 

cv umiejetnosci

Rada #4 
Podaruj sobie oczywistości

Jeśli zgłaszasz się na stanowisko programisty, to oczywiste jest, że… umiesz programować.
Dopisać możesz języki programistyczne, które znasz.

Pielęgniarka – tu też oczywistym jest, że umiesz robić wkłucia i dawkować leki. Nie wpisuj w rubryczce umiejętności wszystkiego tego, co umiesz i w czym się kształciłeś.Wskazówka: Dla zawodów, o których powszechnie wiadomo, co należy do ich obowiązków, warto dodać umiejętności wynikające z poszerzania kwalifikacji czy odbytych kursów.


Na przykład:

Jeśli pielęgniarz odbył szkolenie z opieki nad osobami z demencją lub leczenia odleżyn, tę umiejętność można wpisać, bo jest niejako dodatkowa – masz w niej wyższy poziom niż byśmy spodziewamy się po „typowym pielęgniarzu”.

W przypadku dobrze znanych zawodów, warto dodać kompetencje, których moglibyśmy się nie spodziewać.

Kasjer potrafiący zarządzać sobą w czasie i zarządzać zespołem, będzie mógł dodatkowo tworzyć grafik dla innych pracowników.

Grafik komputerowy z umiejętnościami pracy metodą coachingową, chcący zatrudnić się w agencji kreatywnej – będzie mógł w przyszłości sam wprowadzać nowym pracowników do firmy i opiekować się nimi.


Wpisując umiejętności do CV, pomyśl nie tylko o tym, co faktycznie umiesz, ale przede wszystkim o tym, jak te kompetencje czynią cię potencjalnie lepszym pracownikiem od innych kandydatów.


Jeśli chcesz się dowiedzieć jak napisać przekonujące podsumowanie zawodowe, przeczytaj poniższy artykuł: Cel zawodowy w CV - wszystko co musisz wiedzieć aby napisać skuteczne podsumowanie zawodowe (czytaj)


Rada #5 
Bądź precyzyjny – pokaż swoje umiejętności

Nie wszystkie twoje umiejętności od razu widać po CV.

Jeśli np. pracowałeś przy organizacji eventów, trudno bez dokładnego opisu stanowiska stwierdzić, czy współpracowałeś tylko z podwykonawcami czy zarządzałeś stałym zespołem. Jeśli kierowałeś zespołem – obok hasła „umiejętność zarządzanie zespołem”, „zarządzanie projektem”, dopisz jakieś liczby, jakiś konkret.


Na przykład:
Zarządzanie zespołem (10 osób)
Zarządzanie projektem – eventy branży motoryzacyjnej do 1 000 uczestników


W poprzednim artykule dotyczącym wpisywania w CV hobby mówiłam już, dlaczego tak ważne jest podawanie konkretnych danych czy szczegółów swojego działania – artykuł o zainteresowaniach w CV przeczytaj TUTAJ.

A jak z tymi kompetencjami, które ma większość kandydatów, jak np. obsługa MS Office?
Może np. podać program i opisać zadania, które w nim wykonujesz w sposób bardziej zaawansowany.

Przykład:
Word – przygotowywanie korespondencji; tworzenie publikacji wydawniczych, tworzenie katalogów z ofertą

Nie wpisywanie niczego, żadnej umiejętności w CV, to błąd.
Ale opisywanie swoich możliwości w długich zdaniach to też nienajlepsze rozwiązanie.Każdą kompetencję opisz w 3-6 słowach (korzystanie z kreatora ułatwia odpowiednie opisywanie kompetencji – jeśli zobaczysz, że jeden myślnik zajmuje ci już więcej niż 1 wiersz, to wiesz, że musisz być zwięźlejszy.)


umiejetnosci w cv


Każdy może ogarniać Offica. Ale nie każdy umie powiedzieć, co to znaczy, że go ogarnia – co konkretnie umie. 
Warto, żebyś ty wiedział – i już w CV pokazał poziom swoich umiejętności.

A co, jeśli nie wiesz, jak opisać swoją umiejętność?
Albo tłumaczenie wymagało by to zbyt dużej ilości słów?
Wtedy możesz nie tyle opisać swoje kompetencje, a pokazać ich poziom.


To, że „coś tam” potrafisz, nikogo nie dziwi. Każdy z nas ma jakieś kompetencje, tym bardziej gdy mowa o poszukiwaniu pracy – każdy aplikujący kandydat powinien mieć przynajmniej kilka umiejętności. Zadziwić (pozytywnie! i zachwycić) potencjalnego pracodawcę możesz nie tylko tym, jak wysokie masz kwalifikacje w porównaniu do innych kandydatów, ale też na ile umiesz o nich opowiadać.

Mam nadzieję, że dzięki tym 5 radom teraz trochę łatwiej będzie ci mówić o tym, JAKI jesteś oraz CO umiesz – czyli o swoich umiejętnościach miękkich i twardych. :) 

kreator cv

Maja Rosińska
Żyłkę do biznesu i zamiłowanie do pracy wykazywała już od dzieciństwa (kiedy to w wieku lat 6 wyszła na osiedlowe targowisko ze swoimi zabawkami na sprzedaż).
Od tego czasu miała w życiu już kilka prac i napisała kilkadziesiąt CV. Dziś studiuje psychologię, a swoje zainteresowanie HRem i biznesem rozwija, wspierając wolontariuszy NGO w ich pracy oraz prowadząc warsztaty pisania CV.