Jak napisać CV? - Fakty i Mity w 2023 roku

Fakty i mity o pisaniu CV - Jak napisać skuteczne CV w 2023 roku? Sprawdź popularne mity na temat CV.
jak napisać cv
Share
Rynek pracy ulega zmianom, nikt temu nie zaprzeczy. Ostatnio zmiany te sprzyjają kandydatom do pracy na tyle mocno, że mówi się nawet o tak zwanym rynku pracownika. Łatwiej jest zdobyć pracę i negocjować z przyszłym pracodawcą korzystne warunki zatrudnienia. 

 Nie zmieniło się jedno – profesjonalne CV nadal jest pierwszym krokiem na drodze do zawodowego sukcesu. 

 FAKTY I MITY O TYM JAK NAPISAĆ CV

Z pewnością każdy umie jakoś odpowiedzieć na pytanie, czym jest CV. Ty również. Czy jednak zdajesz sobie sprawę z tego, jak powinno wyglądać profesjonalne CV

Oto kilka fałszywych wyobrażeń o tym dokumencie… 

MIT #1

pisanie cv mit
"Im więcej napiszę, tym lepiej." 


fakty pisanie cv
Czasy, kiedy przyszły pracodawca oczekiwał życiorysu w formie epickiej narracji dawno minęły. Nikogo nie interesują detale dotyczące twoich osiągnięć w teatrzyku przedszkolnym, ani oryginalne hobby – o ile nie jest związane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz. Profesjonalne CV jest dokumentem zwięzłym, którego treść powinna obejmować maksymalnie 2 strony formatu A4.

jak pisac cv

MIT #2

mit
"Liczy się treść, wygląd jest mniej istotny." 

fakty pisanie cv
Nawet jeśli wiesz jak napisać CV, nie zapominaj, że liczy się jego estetyczny, czytelny i po prostu schludny wygląd. Rekruter nie zaszczyci nawet chwilą uwagi CV, które będzie umieszczone na wymiętej i wyplamionej kartce. Nie będzie też sobie zadawać trudu dochodzenia sedna w treści ułożonej chaotycznie i mało przejrzyście. Twoje CV ma zaledwie kilka sekund na przykucie uwagi, jeśli się to nie uda, trafi do kosza - nawet jeśli twoja kandydatura jest idealna na dane stanowisko. 

kreator cv


MIT #3

mit pisania cv
"Jedno profesjonalne CV wystarczy, bez względu na to, gdzie aplikujesz." 


fakty w cv
Skuteczne CV podkreśla twoje atuty w ubieganiu się o konkretne stanowisko. Jeśli więc interesuje cię konkretna praca, skup się na podkreśleniu tych elementów przebiegu twojej kariery, które czynią z ciebie idealnego kandydata. Nikt nie zainteresuje się kandydaturą osoby, która sprawia wrażenie, jakby nie wiedziała, gdzie chce pracować. 

MIT #4

mit pisania cv
"Idealne CV potrafi stworzyć tylko fachowiec." 

profesjonalne cv
Profesjonalne CV możesz zredagować samodzielnie, dzięki kreatorowi, który w prosty, intuicyjny sposób poprowadzi cię przez proces tworzenia. Nie obawiaj się, że dokument napisany w ten sposób nie będzie unikalny. Generator CV dostępny na naszej stronie, daje ci możliwość wyboru szablonu oraz jego indywidualnej modyfikacji. profesjonalne cv


 Wiesz już, jakich błędów unikać, ale to jeszcze nie wszystko, co powinieneś wiedzieć. 

Co warto mieć na uwadze pisząc CV? 

Oto kilka przydatnych wskazówek. 

 JAK NAPISAĆ CV - 5 PRZYDATNYCH RAD

Decydując się na skorzystanie z nowoczesnego generatora CV, robisz pierwszy krok w kierunku sukcesu twojej aplikacji. Jednak mimo prostej obsługi tego pożytecznego narzędzia, nadal potrzebujesz wiedzy o tym, jak powinno wyglądać CV. Generator nie wybierze za ciebie szablonu, wersji kolorystycznej, ani nie podpowie, który element zawodowego doświadczenia warto umieścić w kluczowej pozycji. 

Oto 5 wskazówek, które warto mieć na uwadze tworząc profesjonalne CV. 

 1. DOSTOSUJ CV DO OFERTY, KTÓRA CIĘ INTERESUJE 

Jeśli ubiegasz się o konkretne stanowisko, podkreśl te elementy twojej kariery i wykształcenia, które czynią z ciebie odpowiedniego kandydata. W tym wypadku czasem mogą przydać się również zainteresowania i hobby, o ile mają związek z przyszłą pracą. Są sygnałem dla potencjalnego szefa, że będziesz pracować z pasją. 

 2. ZASTOSUJ ODWRÓCONĄ CHRONOLOGIĘ 

Pracodawcę zawsze najbardziej interesuje to, co działo się z kandydatem w ostatnim czasie. Badania dowodzą, że wzrok rekrutera zawsze skupia się na górze i lewej stronie dokumentu. Tam właśnie szuka on informacji o tym, co robiłeś ostatnio. 

 3. SELEKCJONUJ INFORMACJE 

Jeśli masz bardzo bogate doświadczenie, podkreśl te najważniejsze dla danego stanowiska. Opisz krótko zakres obowiązków, jeśli sama nazwa stanowiska nie jest wystarczająco wymowna. Jeśli doświadczenie w pracy na stanowisku, o które się ubiegasz jest skromne, podkreśl kierunkowe wykształcenie, lub kursy i szkolenia. 

 4. ZADBAJ O CZYTELNOŚĆ 

Tworząc CV pamiętaj, by najważniejsze informacje były możliwe do uchwycenia wzrokiem w ciągu pierwszych kilku sekund. Jeśli Twoje CV będzie zawierało zbyt wiele elementów, to co ważne może umknąć uwadze rekrutera, który nie ma czasu na poszukiwanie sensu nieczytelnych aplikacji. Jeśli więc masz do umieszczenia w CV sporo elementów, wybierz jasny, jak najbardziej przejrzysty szablon. 

profesjonalne cv


 5. NIE ZAPOMNIJ O WYRAŻENIU ZGODY NA PRZETWARZANIE DANYCH 

Na szczęście korzystając z nowoczesnego kreatora CV, nie musisz się martwić o to, jak powinna wyglądać klauzula zgody na przetwarzanie danych. Pamiętaj – to bardzo ważny element i aplikacje które go nie zawierają, zwykle trafiają do niszczarki. 

Aktualna klauzula CV na 2023 rok:

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko." 

 Jeżeli chcesz, żeby Twoje dane osobowe były przetwarzanie również na potrzeby przyszłych rekrutacji, do CV dodaj następującą formułkę: 

 "Wyrażam również zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu prowadzenia przyszłych rekrutacji przez wyżej wskazaną firmę." 

 
Pamiętaj: RODO obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Dlatego klauzulę powinieneś dodać również do CV, które wysyłasz do zagranicznych pracodawców. 


 Klauzula CV jest wymogiem formalnym i nie musisz jej eksponować (w przeciwieństwie do swojego doświadczenia i umiejętności). Ważne, aby zachować wymóg i po prostu pamiętać, że w stopce w CV ta klauzula musi się znaleźć.

 Jeśli dotychczas na 30 wysłanych aplikacji otrzymywałeś 3 odpowiedzi, stwórz profesjonalne CV i sprawdź, jak wiele się zmieni!

Przeczytaj także inne artykuły: