CV Studenta - Jak napisać swoje pierwsze CV? [6 Porad + Przykład]

Kończysz studia i boisz się o puste "CV studenta"? Zobacz jak napisać pierwsze CV studenta bez doświadczenia! Przykłady wzory CV dla ucznia i studenta.
pierwsze cv studenta, cv dla studenta, pierwsze cv, cv student
Share
Oto i jest – koniec roku, koniec matur czy sesji letniej – wolnooość! 
Wolność wyboru, jak spędzisz wakacje. A ty wybrałeś pójście do pracy. 

No, to jak poszukiwanie pracy, to i pisanie CV! 

 Tylko jak je napisać, gdy się dopiero zaczyna? 

Kiedy stawia się pierwsze kroki na rynku pracy…? 

Spieszę z odpowiedzią! Zrób sobie coś orzeźwiającego do picia, weź notes… (a nie, nie musisz notować – przecież ja to spisałam dla Ciebie!) i weź te 6 rad co do pisania swojego pierwszego CV, a gwarantuję, że pójdzie ci to całkiem sprawnie. ;) 

Sama swoje pierwsze Curriculum Vitae pisałam jakoś miesiąc przed maturą. Też miałam dylemat, jak to zrobić. Niby w podstawówce na polskim pani tłumaczyła, że dajesz swoje dane osobowe, pod tym edukację (ale dawać tylko szkołę średnią? Czy gimnazjum też? A może wszystko?), doświadczenie, jakieś hobby… 

 No to siadłam do komputera, włączyłam Word. No, i tak sobie siedziałam. 
 Masz podobnie? 

A może coś już napisałeś, ale nie jesteś pewien, czy tak to powinno wyglądać? 


Potrzebujesz wygenerować profesjonalne CV online już teraz? Kreator CraftCv pozwoli Ci w kilka minut stworzyć profesjonalne Curriculum Vitae. Za pomocą naszego Kreatora zwiększysz swoje szanse na pracę idealnie dostosowując swoje CV do oferty pracy.

cv dla studenta


Przeczytaj także: 
Kreatywne CV - Jak łatwo i szybko stworzyć nowoczesne CV?


 #1 Z CZYM DO LUDU – NO Z CV, ALE DO JAKIEGO LUDU? 
- czyli zastanów się, jaką branżę wybrałeś 

CV studenta zazwyczaj łatwo rozpoznać. Oprócz tego, że widnieje w nim informacja o studiowaniu na którejś z uczelni, to jest ono zazwyczaj skąpe. Mało zadbane graficznie. W doświadczeniu wpisane są wszelkie prace, jakie się kiedykolwiek miało. Albo rubryka „doświadczenie” jest pusta. Albo w ogóle jej nie ma. 

 Jak tak sobie o tym myślisz, to takie CV brzmi trochę lipnie, no nie? 


Zastanów się, gdzie chcesz pracować.

 •  Jeśli zaczynasz od pisania studenckiego CV, to pomyśl, w jakiej branży chcesz się zatrudnić
 •  Jeśli masz już wybrane oferty pracy i teraz szykujesz dokumenty aplikacyjne, to zastanów się, z czym się wiąże to stanowisko
 • Jaka to branża? Gastronomiczna, edukacyjna, turystyczna, hotelarstwo? Na czym będzie się opierać twoja praca – na kontakcie z ludźmi? Będziesz realizował dla nich usługi, np. przygotowywał napoje, czy udzielał im informacji np. o kredycie? 
A może więcej czasu będziesz spędzał w terenie, robiąc coś fizycznie? 

Albo przed komputerem, pracując głównie umysłowo? 

Uświadomienie sobie, co chcesz robić albo co będziesz robić, jeśli cię przyjmą do pracy, jest mega ważne. 

Czemu?

Bo unikniesz szoku i zawodu („ale ja to w sumie nie lubię tyle gadać z ludźmi…” czy „no myślałem że to będzie fajniejsze”). Poza tym,gdy ogarniesz, co będziesz robić na tym stanowisku, to też lepiej uświadomisz sobie, jaki powinieneś być do tej pracy. I jak powinieneś się zaprezentować w swoim CV (nie chodzi o kłamanie, a zwykłą autoprezentację – która jest dobra i uczciwa; żeby nie było!). 


kreator cv

 List motywacyjny to jeden z podstawowych dokumentów, obok CV i życiorysu, których pisania jesteśmy uczeni w szkole. Jak napisać list motywacyjny, żeby nie trafił do kosza? Zobacz ogólny wzór listu motywacyjnego i nasze porady. List Motywacyjny - wzór + przykłady na różne stanowiska [2024] 


 #2 PANIE, JA JESTEM DO TEGO WPROST STWORZONA 
 – czyli zastanów się, jakie tak naprawdę masz atuty 

Stanowisko wybrane. Teraz pomyślmy – co pokaże, że serio się na nie nadajesz? Polecam zrobić sobie chociażby analizę SWOT. Bierzesz kartkę, rysujesz krzyż na środku – u góry z lewej piszesz swoje plusy, obok minusy, na dole z lewej szanse i obok zagrożenia. 

Czyli np.
Moim autem jest to, że jestem bardzo energiczną i kontaktową osobą; wadą jest niecierpliwość; szanse mam z tego takie, że się będę super dogadywać z ludźmi i łatwo odnajdę się w nowej pracy, ale zagrożenie, że może będę nieuważna albo coś przeoczę, bo jak się podjaram, to nie będę się przejmować szczegółami.” 

 Możesz też po prostu zastanowić się: 
 •  Jakie są moje mocne strony? 
 • Jakie cechy charakteru, które z moich umiejętności mogą mi się przydać NA TYM STANOWISKU zwłaszcza? 
 •  Czego oczekuje się od [tu wstaw nazwę stanowiska] – czy ja to mam, czy ja tak bym umiał, czy ja bym tak chciał?  
  A czego na pewno nie chcę robić, co by mnie zniechęciło do pracy? 

Warto wiedzieć, co się chcesz i co można. 
 ...ale dobrze jest też wiedzieć, czego nie możemy i czego bardzo nie chcemy. ;)

Który atut to serio atut? 
Moim plusem jest np. kreatywność – ale w pracy polegającej na zapisywaniu w zeszycie klientów na spotkania raczej się to nie przyda. Tu przyda mi się bardziej sumienność, zorganizowanie, odpowiedzialność. Za to w pracy animatora czasu wolnego kreatywność będzie na wagę złota, tak jak samo jak i odpowiedzialność.” 


Atutem jest to, co najbardziej przyda ci się w pracy na danym stanowisku.  #3 JUŻ TO ROBIŁEM, I TO W PODSTAWÓWCE! 
 – czyli uświadom sobie, że jednak masz doświadczenie zawodowe 

 Być może jeszcze nie pracowałeś. A może już pracowałeś, ale niedługo albo robiłeś u znajomych rodziców i bez umowy. Może uważasz, że to takie tam nic – roznoszenie ulotek czy zbieranie owoców. 

 Co więc wpisać w doświadczeniu, kiedy zdaje ci się, że nie masz żadnego? 

 Czy jeśli nie masz żadnego doświadczenia, zostawić to pole puste? Absolutnie nie!

Cokolwiek robiłeś w życiu, możesz to nazwać doświadczeniem. I wiele z tych rzeczy to jednocześnie doświadczenie zawodowe. Chociażby zajmowanie się młodszym rodzeństwem – to przecież opieka nad dzieckiem. 

Robienie z kołem wolontariackim loterii fantowej – to doświadczenie w organizacji eventów, pozyskiwaniu sponsorów, promocji wydarzeń, koordynowaniu projektu… 

 Weź to, co robiłeś, i dobrze to opisz. 

cv studenta

 Jeśli np. chciałbyś pracować w gastronomii, zbieranie owoców może być czymś wartym pochwalenia. Czemu? Bo nauczyło cię to sumienności, ciężkiej pracy (a zbieranie wiśni przez kilka godzin oraz stanie za barem są wymagające fizycznie). Roznoszenie ulotek – może dało ci odwagę i komunikatywność, bo musiałeś jakoś wejść do bloku, więc dzwoniłeś do obcych ludzi i tłumaczyłeś, czemu chcesz być wpuszczony. 

Przeczytaj także:
Doświadczenie w CV - jak je dobrze opisać? 
[Przykład i Omówienie] (czytaj więcej) 


 
Myśl nie tylko o tym, co robiłeś, ale przede wszystkim o tym, 
co ci to dało i czego cię nauczyło.  #4 BĄDŹ PAN POWAŻNY 
 – czyli daj tam normalne zdjęcie 

 Nawet jeśli twoja nowa profilówka zebrała kilkaset lajków, to wciąż nie oznacza, że to zdjęcie nadaje się do CV. Zdjęcie powinno być profesjonalne – niekoniecznie od razu legitymacyjne, ale pamiętaj, że CV to dokument. Jakie zdjęcie dać do CV, przeczytasz TUTAJ 

 #5 TAKIE TO NA SZYBKO, BO JA NIE UMIEM W GRAFIKĘ 
 – czyli nie zaniedbuj wyglądu CV Nie każdy ogarnia grafikę 

 Na szczęście każdy może o nią zadbać – bo jeśli sam nie umiesz albo po prostu nie chce ci się robić ładnego CV w Wordzie, to możesz skorzystać z naszego kreatora CV. 

Dlaczego warto? 
 • Oszczędzisz czas na zbędne formatowanie w Wordzie czy innych edytorach tekstu
 • Duża możliwość personalizacji układu - czcionki, kolory, 36 różnych szablonów i układów graficznych
 • W Kreatorze dostępne są wzory klasyczne i kreatywne (każdy znajdzie coś dla siebie)
 • Stworzysz CV i List Motywacyjny na spójnym układzie graficznym - będą do siebie idealnie pasować!  
 •  Masz możliwość stworzenia CV w 8 językach


Z naszą pomocą, w nowoczesny sposób wyróżnisz się pośród innych kandydatów i pokażesz swoją innowacyjność. Przedstawione poniżej wzory CV są dziełem współpracy specjalisty od designu oraz fachowców z obszaru Human Resources. Stwórz CV i list motywacyjny tutaj.

cv dla studenta


 " Super pomysł na projekt. Nie trzeba się zastanawiać co ma być jeszcze w CV i "zrzynać" z jakichś przykładowych znalezionych w necie. Są wersje dla "powściągliwych" i dla bajerantów. Jednym słowem każdy znajdzie coś dla siebie :) " - Grzegorz 


Wszystkie wzory CV są estetyczne i wyróżnią twoje podanie, a do tego mogą pomóc ukryć pewne braki. Małe doświadczenie, skromne CV? – wybierz wzór, który ma duży font i optycznie zwiększy objętość twojego podania. ;) 


 #6 BIERZCIE I REKRUTUJCIE MNIE WSZYSCY 
 – czyli o rozsyłaniu CV-ki, gdzie popadnie 

Napisałeś CV, masz je – hurra! 
 Chcesz mieć pracę, więc oczywiście wyślesz swoje podanie w odpowiedzi na kilka ofert. 
 
Czy warto wysyłać wszędzie to samo CV? To zależy. 

 Od czego? Od stanowiska. 

 Jeśli chcesz iść do gastronomii, to mało ważne, czy do naleśnikarni, fast fooda czy restauracji kuchni indyjskiej, gastro to gastro. Pozmieniać w CV można tylko w zainteresowania – bo jeśli np. lubisz gotować, ale lubisz też Bollywoodzkie hity kinowe, to fajnie o tym wspomnieć, aplikując do indyjskiej knajpy. Do naleśnikarni – można, nie trzeba. 
Ale jeżeli chcesz być albo kelnerem, albo animatorem, albo wychowawcą kolonijnym, albo pracować w sklepie, no to jednak jest różnica między tymi stanowiskami. Więc twoje CV też powinno się różnić. 

 Nawet student z małym doświadczeniem zawodowym może mieć atrakcyjne CV – wystarczy wiedzieć, jak je napisać i jak docenić te rzeczy, które już się w życiu robiło. A jeśli opiszesz je odpowiednio, to znaczy zrozumiale i z ukazaniem, co ci to dało, to doceni to również przyszły pracodawca!

kreator cv


Jak napisać CV — najważniejsze wskazówki 
Maja Rosińska
Żyłkę do biznesu i zamiłowanie do pracy wykazywała już od dzieciństwa (kiedy to w wieku lat 6 wyszła na osiedlowe targowisko ze swoimi zabawkami na sprzedaż).
Od tego czasu miała w życiu już kilka prac i napisała kilkadziesiąt CV. Dziś studiuje psychologię, a swoje zainteresowanie HRem i biznesem rozwija, wspierając wolontariuszy NGO w ich pracy oraz prowadząc warsztaty pisania CV.