Przykładowe wzory CV dla ucznia - jak napisać swoje pierwsze CV gdy nie masz doświadczenia? Gotowy przepis na udane CV dla ucznia znajdziesz poniżej.
Stoisz u początku swojego życia zawodowego i postrzegasz je raczej jako porażkę niż karierę? Wszystko dlatego, że nie masz doświadczenia, a przecież wszyscy mówią, że bez znajomości i doświadczenia, to nic się nie znajdzie?
Nie martw się! Wiele zależy od CV. Gotowy przepis na skuteczne CV dla ucznia znajdziesz poniżej. JAK NAPISAĆ PIERWSZE CV DLA UCZNIA?
Przede wszystkim, trzeba powiedzieć o kilku zasadach. CV musi być:- estetyczne - wyróżniać się formą, grafiką
Jeśli jest to CV bez doświadczenia, to musi wyróżniać się graficznie spośród innych CV. Osoby prowadzące rekrutację poświęcają średnio kilka minut, by przejrzeć CV. Jeśli więc szukasz wyrazistego sposobu na podkreślenia swoich umiejętności, szablony od CraftCv oferują unikatowe wzory, które pomogą Ci się wyróżnić.
- poprawne gramatycznie, bez błędów ortograficznych
Szczególnie jeśli aplikujesz na stanowisko związane z pisaniem. Naprawdę, lepiej jest dać CV do sprawdzenia poloniście, niż oddać je nawet z drobnymi błędami.
- prawdziwe
Pisz tylko i wyłącznie prawdę. Szczególnie w CV bez doświadczenia łatwo jest wykryć każdy fałsz, a to z marszu oznacza porażkę.
- posiadać klauzulę o ochronie danych osobowych
Bez tego, CV jest w zasadzie nieważne.
WZÓR CV DLA UCZNIA - CV BEZ DOŚWIADCZENIA
Z naszą pomocą, w nowoczesny sposób wyróżnisz się pośród innych kandydatów i pokażesz swoją innowacyjność. Przedstawione poniżej wzory Curriculum Vitae są dziełem współpracy specjalisty od designu oraz fachowców z obszaru Human Resources. Zobacz jak może wyglądać Twoje CV bez doświadczenia (Stwórz CV i List Motywacyjny tutaj).
CO POWINNO SIĘ ZNAJDOWAĆ
W KAŻDYM CV DLA UCZNIA (BEZ DOŚWIADCZENIA)?
1) Dane osobowe
Tutaj musi znajdować się pełne imię i nazwisko oraz numer telefonu i e- mail. Dodatkowo można zamieścić datę urodzenia.Co istotne, adres e-mail musi być poważny i oficjalny. Nie oczekuj profesjonalnego traktowania, jeśli rekruter będzie musiał napisać na „koteczek@wp.pl”.
Media społecznościowe to obecnie jedne z tych miejsc, w których spędzamy najwięcej czasu w sieci.
Nasza obecność na Facebooku, Instagramie, Twitterze czy innym portalu jest wręcz naturalna. Czy interesują one rekruterów i pracodawców? Tak! Pracodawca chce wiedzieć kogo zatrudnia. Kiedy dodanie linków do Social Mediów w CV jest plusem? Zobacz gdzie dodać linki aby Twoje CV było skuteczne! Przeczytaj: Social Media w CV - Czy warto umieszczać linki do swoich profili?
2) Fotografia
Fotografia stanowi bardzo ważny element każdego CV. Co warto o niej wiedzieć?
- łatwiej zapamiętuje się CV, gdy skojarzy się jego treść ze zdjęciem (ale też innymi elementami szczególnymi – ciekawym układem graficznym, kolorami – dlatego fajnie korzystać z kreatorów CV, bo mają dużo różnych wzorów, a w tym w CraftCV do każdego wzoru można jeszcze wybrać inną paletę kolorystyczną – więc takie CV jest i estetyczne, i wyróżniające się, a więc łatwiejsze do zapamiętania)
- mózg inaczej reaguje, widząc twarz człowieka niż tylko o nim czytając –o „zaraźliwości” uśmiechu mówiłam wyżej. Poza tym, pierwsze wrażenie robi swoje – silniej oddziałuje na nas obraz niż tekst (bo dla mózgu te literki to system symboli, który w głowie przetwarza się na mowę – tak, dzieje się to szybko, ale szybciej trafia do nas zdjęcie niż jego opis)
Więcej o tym, jakie powinno być zdjęcie do CV przeczytasz tutaj: Zdjęcie do CV - jakie powinno być? Czego unikać? [4 Wskazówki]
3) Cel zawodowy - Jak go napisać gdy nie mamy doświadczenia?
Nawet w CV bez doświadczenia musisz krótko wyjaśnić, na czym w ogóle Ci zależy. W takim krótkim wstępie umieść zwięźle informacje na temat:- jakie masz wykształcenie,
- na jakie stanowisko aplikujesz,
- jakie Twoje zalety, zainteresowania, pasje, czy cechy charakteru sprawią, że naprawdę nadajesz się do tej pracy
Cel zawodowy w CV to ciekawy sposób na wyróżnienie się spośród setek kandydatów aplikujących na dane stanowisko. To właśnie elementy wyróżniające CV mogą pozwolić Ci na uzyskanie wymarzonej pracy, a przynajmniej na otrzymanie zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną. Przeczytaj poradnik: Cel zawodowy w CV – wszystko, co musisz wiedzieć. Wzór + Porady
4) Wykształcenie w CV dla ucznia - wzór
Tutaj trzeba wpisać ukończone szkoły – tylko oczywiście nie wszystkie. Najlepiej jest wpisać wszystko do liceum, oczywiście z podaniem roczników. Co ważne, nie pomyl się przy wpisywaniu dokładnej nazwy kierunku jaki studiowałeś, czy szkoły albo technikum, które ukończyłeś.
Przykład:
2014 – 2017 Olsztyńska Szkoła Wyższa – Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna; specjalizacja: dziennikarstwo radiowe; studia dzienne ukończone dyplomem z wyróżnieniem, tytuł: licencjat
Jeśli masz ukończone jakieś kursy, szczególnie te zakończone certyfikatem, możesz je tu wpisać.
5) Umiejętności
Ale ja przecież nic nie umiem! To jest najpoważniejszy błąd, jaki popełnia wiele osób. Każdy coś umie. Warto oddzielnie wypisać krótko umiejętności twarde, osobno zaś miękkie.
Jeśli nie czujesz się pewnie, możesz przyjąć strategię, że piszesz ogóle umiejętności miękkie, takie jak np. elastyczność. Warto jednak nieco wyjść poza schematy i napisać coś, co naprawdę jest ważną cechą charakteru np. „doskonale sobie radzę z rozwiązywaniem konfliktów w grupie”, „potrafię rozładować atmosferę i rozśmieszyć grupę”.
W Kreatorze CraftCv w łatwy i szybki sposób dodasz sekcję umiejętności do CV. Już nie musisz ślęczeć nad formatowaniem CV i wybieraniem czcionek do swojego życiorysu. Za pomocą Kreatora CraftCv bez trudu utworzysz atrakcyjne i kreatywne CV online.
Umiejętności w CV ucznia — przykłady:
Umiejętności twarde:- Język angielski - poziom zaawansowany
- Bardzo dobra znajomość programów graficznych (Adobe Photoshop i CorelDraw)
- Znajomość narzędzi pakietu Office
- Prawo jazdy kategorii B
- Umiejętność sprawnego wyszukiwania informacji w internecie
- Dobra znajomość preparatów kosmetycznych
- Montaż video (znajomość programu Sony Vegas)
- Bardzo dobra znajomość Social Media
- Prowadzenie YouTube oraz Instagram
- Znajomość zagadnień SEO
Umiejętności miękkie:- Dyspozycyjność (także weekendy i święta)
- Gotowość do pracy zmianowej
- Umiejętność organizowania pracy własnej
- Samodzielność
- Skupienie na celu i realizację planów
- Otwartość na nowe rozwiązania
- Uczciwość i sumienność
- Wysoka kultura osobista
- Pozytywne nastawienie do klienta
- Silna chęć rozwoju
- Kreatywność
Rekruterzy i eksperci ds. rekrutacji muszą koncentrować się na ocenie inteligencji emocjonalnej kandydatów i ich umiejętności odnalezienia się w różnych sytuacjach. To, które z kompetencji warto podać w CV bez doświadczenia, zależy od:
1. Branży – pomyśl, jakie cechy przydatne są w twoim zawodzie, czego potrzeba na twoim stanowisku.
Animatorowi czasu wolnego kreatywność zdecydowanie się przyda.
Księgowej, asystentce (również wirtualnej) – zdolności organizacyjne.
2. Stanowiska – czy będziesz pracować w zespole czy samodzielnie; a jeśli w zespole – to czy jako jego członek czy lider.
(Aplikując, wiesz, czy zgłaszasz się na stanowisko kierownicze; co do pracy samodzielnej czy w zespole – po treści ogłoszenia też raczej się domyślisz, jak będziesz pracować)
3. Treści ogłoszenia – w wielu ofertach pracy podane jest, jakich cech oczekuje się od kandydata – te warto wpisać.
Oczywiście nie wszystkie albo chociaż w nieco innej kolejności, żeby nie wyglądało to na kopiuj-wklej. :)
6) Doświadczenie
Jak to doświadczenie? Przecież to jest CV bez doświadczenia! A jednak nie do końca tak jest. To jest miejsce, w którym warto wspomnieć o czymś, co pozwoliło Ci zdobyć jakieś umiejętności.
Czyli na przykład:- dziennikarz – może wpisać praktyki studenckie w redakcji, a może też wpisać bycie redaktorem naczelnym szkolnej gazetki
- opiekunka – może wpisać zajmowanie się młodszym rodzeństwem, wolontariat szkolny (w którym pomagała młodszym dzieciom odrabiać lekcje), bycie harcerzem i pracę z dziećmi
- pracownik gastronomii – może śmiało do CV w doświadczenie wpisać organizowanie szkolnych kiermaszy, organizację spotkań „kuchnie świata” czy sprzedaży ciasta wraz z Samorządem Uczniowskim
Czemu warto pisać o wolontariatach, projektach ze szkoły, uczelni? Bo nauczyło cię to tego, co będziesz tam robić. Sprzedając babeczki na szkolnym korytarzu nie masz kasy fiskalnej – ale obsługujesz klienta, masz kontakt z żywnością. I tak dalej.
Chcesz napisać CV bez doświadczenia, które spełni wymagania pracodawców? Zajrzyj do naszego poradnika:
Jak długie powinno być Twoje CV? [2024]
7) Zainteresowania
Zainteresowania pokazują, że coś lubisz robić, że jesteś wszechstronny. Warto szczególnie wpisać to, co mówi o jakiś twoich zaletach. Fotografia pokazuje na wrażliwość artystyczną, jazda konna na cierpliwość i opanowanie… Wspomnij, jeśli prowadzisz bloga, prowadzisz Fanpage itp.
Wskazówka psychologiczna: doprecyzowane hobby są odbierane jako bardziej wiarygodne. Tak jest ze wszystkim, czego podajesz szczegóły. :)
Aby uatrakcyjnić swoje CV możesz pokazać swoje hobby na różne sposoby. Można je po prostu wypisać – ale można też zrobić ciekawiej, np. wybierając w zakładce styl "graficzny", w którym do hobby dodasz ikonę ilustrującą to zainteresowanie. np. zainteresowanie historią mody – ikonka z kapeluszem
wolontariat w schronisku, rasy psów, agility - ikonka psa
Wygląd Sekcji Zainteresowania w CV - wybierając styl "pisemnie"
Wygląd Sekcji Zainteresowania w CV wybierając styl "graficznie"
Warto mieć pasję – to taki frazes, ale bardzo prawdziwy, gdy staramy się zdobyć pracę. To nasze hobby - niech to będzie nawet coś małego, co po prostu lubisz robić w wolnym czasie. A gdy się już masz takiego, mów odważnie o swojej pasji. Bo choć rekruter może początkowo zdziwić się tym, jak szalone i nietypowe i wąskie jest twoje zainteresowanie, na pewno doceni to, jak ciekawym człowiekiem musisz być.
Magdalena Światłowska
Współtwórczyni CraftCv. Z wykształcenia Grafik Komputerowy. Odpowiada za identyfikacje wizualną CraftCv oraz projekty szablonów. Uwielbia testować, analizować różne rozwiązania i strategie marketingowe. Jest zwolenniczką sumiennego budżetowania, organizacji i planowania :)
W przerwach od CraftCv aktywnie spędza czas na siłowni, biega i jeździ na rowerze. Ostatnio jej pasją stał się taniec (bachata) i to tej aktywności poświęca najwięcej czasu. Wielka miłośniczka kotów!