Jak długie powinno być Twoje CV? [2024]

Ile stron powinno zawierać skuteczne CV? Lepsze jest CV długie czy krótkie? Sprawdź nasze porady!
cv ile stron
Share
Piszesz CV. Wiesz, po co to robisz – chcesz zdobyć pracę. Wiesz, co chcesz w nim napisać – historię swojej edukacji, dane kontaktowe, co tam wcześniej zawodowo robiłeś. 

Wiesz, CO napisać. Pozostaje pytanie, JAK – i jak długo? 

Odpowiedź na pytanie, jak długie powinno być CV na miarę 2024 roku, nie jest taka oczywista, jak w podstawówce mówili. 

Wyobraźmy sobie rekrutera w dwóch sytuacjach. 

 1. REKRUTER DOSTAJE CV DŁUGIE  - 3 STRONY, MASA TEKSTU 

Co pomyśli o takim kandydacie? 

Być może że jest bardzo doświadczony, że wiele już w życiu osiągnął; że jest chętny do działania.  A może, że jest zarozumiały. A może, że nie umie porządkować informacji, prowadzić selekcji danych, odróżniać rzeczy istotnych od tych mniej. 

Oczywiście dużo też zależy od tego, co napiszesz – czy to będą konkrety, czy lanie wody. Ale umówmy się – gdy rekruter dostaje 5 czy 25 CV-ek i każda by miała 3 strony, to mało kto na jego miejscu dałby radę je przeczytać od deski do deski. 

Nie katujmy biednego rekrutera elaboratem na swój temat, nie na tym etapie procesu rekrutacyjnego. 

 2. REKRUTER DOSTAJE KRÓTKIE CV  - PÓŁ STRONY, MASA MYŚLNIKÓW I TYLE

To samo pytanie - co pomyśli czytający? 

No, mamy kogoś skrytego albo powściągliwego – nie rozpisał się, może jest skromny, a może nie umie się zaprezentować. 

A może po prostu ma zerowe pojęcie o branży, żadnego doświadczenia (nawet na stanowisku jakkolwiek podobnym do tego, nawet z wolontariatów, ze szkolnych projektów – pamiętaj, twoje doświadczenie to nie musi od razu być praca na tym samym stanowisku, niech to będzie cokolwiek, co może pokazać, że masz szansę się nadać – O TYM, JAK OPISYWAĆ W CV SWOJE DOŚWIADCZENIE, PRZECZYTAJ: TUTAJ). 

I może pomyśli też, że nawet się nie starasz przekonać do siebie pracodawcy, z takim krótkim CV. Wobec tego, jakie CV napisać? 
Treściwe. ;) To, CO napiszemy, jest najważniejsze – ale to, JAK to napiszemy, sposób zapisu, bardzo rzutuje na odbiór treść. CV powinno być długie na 1-2 strony. 2 to serio maksimum. Najlepiej ograniczyć się do jednej, chyba że naprawdę masz tyle do powiedzenia o sobie jako kandydacie, że potrzebujesz dać więcej stron. 

Czemu lepiej 1 stronę? Bo jeśli w rekrutacji drukują CV jednostronnie – to druga kartka może się zawieruszyć, pomieszać z innymi CV-kami. A jeśli drukują dwustronnie – mogą… nie pomyśleć o tym, by odwrócić kartkę. Prosta rzecz, no taka zwykła nieuwaga się po prostu zdarza. 

Na szczęście jeśli korzystasz z kreatora CV, np. CraftCV, tam jest już wbudowane śledzenie długości dokumentu. Po 2 stronach system sam ci mówi – hola, za dużo, więcej nie da (no, nie dokładnie to, ale wyskakuje informacja o przekroczeniu limitu objętości tekstu). 

Już po zapełnieniu pierwszej strony wyskakuje powiadomienie, że zaczynasz drugą stronę. To fajne, bo jak się człowiek rozgada, to czasem traci rachubę – a tu system sam cię ostrzega, żebyś nie przedobrzył. :) 

Pomyśl też o tym w ten sposób, że to kwestia ekologii – rekruter drukuje sobie CV, by robić na nim notatki czy po prostu ułatwić sobie czytanie go. Jeśli ma drukować dużo stron, drzewa płaczą. 

CO ZROBIĆ, JEŚLI TWOJE CV JEST ZA DŁUGIE? 

cv ile stron


 CO ZROBIĆ JEŚLI TWOJE CV JEST ZA KRÓTKIE? 

Force to wzór CV, który ma unikalny design oraz bardzo atrakcyjną kolorystykę. Skierowany jest dla osób, które chcą przełamać standardowy układ Curriculum Vitae. Ze względu na dodatki oraz ułożenie sekcji - pomieści on znacznie mniej treści niż szablon 2-kolumnowy.  

cv ile stron

Optymalna długość CV to od 1 do 2 stron. Ma być treściwie – bez lania wody, ale też nie nazbyt powściągliwie.
Długość zależy od tego, ile masz do pochwalenia się. Skrócić lub wydłużyć CV może nam opisywanie swoich stanowisk czy zakresu obowiązków, ale też układ graficzny dokumentu. 

By napisać odpowiedni długie CV, wystarczy włączyć kreatywność – i zdrowy rozsądek. :) 

kreator cv

Maja Rosińska
Żyłkę do biznesu i zamiłowanie do pracy wykazywała już od dzieciństwa (kiedy to w wieku lat 6 wyszła na osiedlowe targowisko ze swoimi zabawkami na sprzedaż).
Od tego czasu miała w życiu już kilka prac i napisała kilkadziesiąt CV. Dziś studiuje psychologię, a swoje zainteresowanie HRem i biznesem rozwija, wspierając wolontariuszy NGO w ich pracy oraz prowadząc warsztaty pisania CV.