Co napisać w e-mailu z CV? Wzór + Praktyczne Porady

Co napisać w mailu z CV do pracodawcy, aby dostać pracę? Jak przygotować wiadomość z cv i listem motywacyjnym? O czym powinieneś pamiętać wysyłając mail z CV?
e-mail z cv
Share
Oto jest – wyświetla się przed tobą, na twoim ekranie - ogłoszenie o pracy marzeń. Przeglądasz ofertę – pasujesz do tego stanowiska, spełniasz wymagania! Piszesz CV. Klikasz przycisk „aplikuj”.

I zamierasz.

Trzeba napić mail z CV. Samo załączenie pliku to za mało.

To tak straszne jak pisanie maila do wykładowcy. Albo i nawet gorsze. I co teraz?
No to teraz nie panikuj, tylko słuchaj, jak zrobić to dobrze. :)

e-mail z cv

POLONISTKA PŁAKAŁABY, GDYBY CZYTAŁA

Wszyscy na języku polskim przerabialiśmy pisanie tych form wypowiedzi: list oficjalny i nieoficjalny, CV, list motywacyjny, życiorys… Ale maila nie było.
Kto studiował chociaż chwilę, ten słyszał, jak pisze się mail do wykładowcy. 

Tylko czy potencjalnego pracodawcę należy taktować z takim samym ogromny szacunkiem co profesora?

Pierwsze kwestia związana z tym, jak pisać mail z CV, to poprawność. Czy podchodzisz do pracodawcy jako wielkiego i ważnego, od którego zależy twój marny los, czy też jako kogoś będącego na równi z tobą, to i tak należy mu się szacunek. Najłatwiej wyrazić go odpowiednią formą wypowiedzi.

Treść treścią, ale forma zapisu też ma znaczenie - przecież pierwsze wrażenie robi się nie tylko na żywo. Dlatego jeśli wysyłasz CV z telefonu i w treści maila robisz literówki albo autokorekta wstawia ci „głupotki” i taką wiadomość pełną byków przesyłasz w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę, to nie licz na szczególnie pozytywny odzew…

Komu by się chciało otwierać CV od kogoś, kto nie umie porządnie skleić zdania po polsku?

Nie rób wstydu swojej pani polonistce i sprawdź, co piszesz.Pamiętaj o wielkich literach na początku zdań. O kropkach. O przecinkach, chociaż w tych najważniejszych miejscach. O odpowiednim rozpoczęciu – zwykłe „dzień dobry” wystarczy.


Jeśli masz duże trudności z poprawnością językową, skorzystaj z systemów sprawdzających teksty, np. z Language Tool’a.

Przykład 1: 

Dzień dobry,
W odpowiedzi na ogłoszenie o pracę, przesyłam swoje dokumenty aplikacyjne w załączniku.

Pozdrawiam
Joanna Kowalska


Przykład 2: 

Dzień dobry,
Z tej strony handlowiec z 5-letnim doświadczeniem w branży sportowej. Interesuje mnie praca w Państwa firmie w charakterze sprzedawcy. 
W załączniku moje CV.

Z poważaniem
Jan Kowalki

Przykład 3: 

Szanowni Państwo, 
W nawiązaniu do ogłoszenia #33333 na stanowisko pracownika biurowego w firmie XYZ zamieszczonego w serwisie infooraca.pl, pozwoliłem sobie zgłosić swoją kandydaturę do ww. oferty pracy, ponieważ idealnie pasuje ona do posiadanych przeze mnie kwalifikacji. 
Posiadam ponad 7 letnie doświadczenie w pracy w tym zawodzie. 

 W załączniku tej wiadomości znajdą Państwo moje CV oraz list motywacyjny. 

 Dziękuję za poświęcony czas na przeczytanie tej wiadomości. Liczę na możliwość zaprezentowania mojej kandydatury podczas rozmowy kwalifikacyjnej. 

Pozdrawiam serdecznie, 
Jan Kowalski

Chcesz otrzymywać więcej ofert pracy? Zajrzyj do naszego poradnika: 
 Jak napisać CV, które zapewni pracę?


Nie masz cierpliwości do robienia grafik albo po prostu się na tym nie znasz? Spieszymy z pomocą! W CraftCV wybierasz szablon spośród wielu wzorów (a każdy z nich ma kilka wersji kolorystycznych), uzupełniasz go swoimi danymi i gotowe. Zapisujesz plik – i masz go już w formacie PDF, gotowy do wysłania!

e-mail z cv


Kreator CraftCV jest bardzo prosty w obsłudze i nie wymaga żadnej dodatkowej wiedzy graficznej ani ściągania dodatkowych aplikacji. Program działa w Twojej przeglądarce, dzięki czemu w każdej chwili i z każdego miejsca możesz go bezproblemowo otworzyć i dokończyć pracę nad swoim CV.


Przeczytaj także:  Najlepsze Szablony CV do Pobrania za Darmo w PDF


PODRZUCANIE CV BEZ SŁOWA

A gdyby tak bez maila…? Gdyby tak wysłać pustą wiadomość? Albo napisać tylko „CV w załączniku”?
Jeśli zastanawiasz się, czy opcja „e-mail z CV typu puste” albo „minimalne” jest dobra, postaw się na miejscu rekrutera. 

Co pomyślisz, gdy dostaniesz taki skromny mail?

Okej, może kandydat się spieszył. Okej, może nie chciał zajmować mi dużo czasu.
A może ma olewczy stosunek. Może wysyłał CV hurtowo i nie zależy mu na posadzie konkretnie w mojej firmie. Może jest mało komunikatywny.

Nawet jeśli z natury nie jesteś zbyt wylewny w piśmie, warto, byś napisał w treści maila z CV chociaż jedno, dwa zdania.NAKREŚL TEMATKrótka rada: nie wysyłaj maila bez tytułu. Nawet jeśli adres wskazuje na to, że skrzynka dedykowana jest jedynie rekrutacji (mail typu nazwafirmy@rekrutacja.pl). Pomyśl – nie korzystasz z tego, co masz, a już od pierwszej chwili powinieneś mówić rekruterowi, o co ci chodzi.


Czemu?

Bo tak wypada. 

Bo może w przeciwnym wypadku przeoczą twój mail.
Bo może na tę skrzynkę trafiają zgłoszenia na różne stanowiska i podając nazwę tego, na które aplikujesz, ułatwisz im pracę.

Co wpisać w tytule? Może to być na przykład:

PRZYKŁADOWE TYTUŁY E-MAILA Z CV:
Aby wzbudzić większe zainteresowanie i wyróżnić się w tłumie możesz także zastosować takie tytuły: 
  • Doświadczony handlowiec z 2-letnim doświadczeniem w branży FMCG
  • Kreatywny lektor języka angielskiego z doświadczeniem w nauce dzieci w wieku przedszkolnym
  • Copywriter z doświadczeniem w pisaniu treści o tematyce motoryzacyjnej

Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia lub jesteś studentem, postaraj się zawrzeć w tytule informację o twoich specjalnościach. 


jak napisać e-maila z cv

Przeczytaj także: 
Praca zdalna - jak zarobić pieniądze pracując w domu?Badania pokazują, że na jedno oferowane stanowisko, odpowiada ok. 50 zainteresowanych. Co prawda rekruter poświęca średnio 4 minuty na przeczytanie CV, ale to pierwsze 6 sekund decyduje o tym, czy aplikacja zostanie odrzucona, czy czytana dalej.

e-mail z cv


POKAŻ, ŻE CZYTASZ – ZE ZROZUMIENIEM

Po to pracodawca daje ofertę pracy, żebyś ją przeczytał. To jest chyba dość oczywiste. :) Warto pokazać, że przeczytało się ją ze zrozumieniem. To tak jak w dobrej rozmowie – starasz się nawiązać do tego, co partner właśnie powiedział; pokazać, że go słuchasz.

Jak to zrobić?

Wspomnij krótko o swoim doświadczeniu

Jeśli np. oferta dotyczy sprzedaży w sklepie sportowym, wspomnij, że wcześniej sprzedawałeś rowery; albo że sprzedawałeś ubrania w sieciówce, ale sam starasz się być aktywny i grasz w siatkówkę, więc sport to temat ci bliski.


Wyraź zainteresowanie. Wspomnij, że:

Dopytaj. Jeśli oferta jest ogólnikowa, dopytaj:
To szczególnie istotne, gdy zgłaszasz się do jednorazowego zlecenia – nie dość, że pokażesz, że czytasz ze zrozumieniem, to jeszcze wyjdziesz na profesjonalnego, bo chcesz dobrze poznać potrzeby klienta. :)


KRÓTKO I NA TEMAT, SZANUJ

Nie ma też co przesadzać z długością maila. Rekruter dostaje sporo wiadomości i na pewno rzuci okiem na treść twojej, ale najważniejsze jest dla niego CV.
Jeśli wysyłasz w mailu elaborat na temat swojego doświadczenia i chęci pracy – to po co wysyłasz CV?

Jeśli piszesz, że nie masz zielonego pojęcia na temat, który związany jest ze stanowiskiem, na które aplikujesz, ale chętnie się dowiesz, o co w nim chodzi – to po co w ogóle aplikujesz?

Szanuj czas czytającego. Napisz krótko, zwięźle i na temat. Przecież możesz w wiadomości napisać


Chętnie odpowiem na pytania

czy
W razie potrzeby, podeślę więcej materiałów
albo
Jestem otwarty na rozmowę
czy nawet
W razie dodatkowych pytań, zapraszam do kontaktu: [mail/numer telefonu]

Trzymaj się zasady “mniej znaczy więcej” i ogranicz się do prostej, jednolitej czcionki w czarnym kolorze. Nie używaj podkreśleń ani pogrubień. Twój email ma być tak skonstruowany, że czytelnik sam zwróci uwagę na najważniejsze informacje.


Podsumowując: wysyłając CV, czy to mailem czy za pośrednictwem portalu z ogłoszeniami o pracę, warto napisać chociaż krótką wiadomość. To załączone CV jest najważniejsze, ale e-mail z CV jest pierwszym kontaktem, jaki nawiązujemy z potencjalnym pracodawcą. Warto już od tej pierwszej chwili zrobić dobre wrażenie i pokazać po prostu ludzkie oblicze. Nawet można pokazać emotkowe oblicze, uśmieszkiem wyrazić swoją chęć pracy. :)


Ważne, by po prostu podejść do pisania takiego maila z głową – pamiętać, że po drugiej stronie komputera też siedzi człowiek, który nie chce dostać pustej wiadomości, ale też może nie mieć czasu na czytanie długiej. 

Kluczem do stworzenia intrygującego emaila, dzięki któremu rekruter zapozna się z twoim CV, jest przede wszystkim jego personalizacja pod kątem indywidualnego pracodawcy. 

To już pierwszy krok do sukcesu.

PS. a jeśli zapomnisz dodać załącznika z CV i mail już wyślesz, to śmiało możesz napisać drugi z dopiskiem „dzień dobry, to znów ja – do poprzedniego maila nie załączyło się CV, dosyłam je. Pozdrawiam”. 
Żaden wstyd. 

kreator cvArtykuły, które mogą okazać się przydatne dla Ciebie: