Praca zdalna - jak zarobić pieniądze pracując w domu?

Jak zarabiać więcej, wykonując pracę w domu? Gdzie szukać pracy zdalnej? [+16 serwisów z ofertami pracy przez Internet] Zobacz jak wygląda praca w domu.
praca w domu
Share

PRACA W DOMU - GDZIE ZNALEŹĆ OFERTY 
PRACY ZDALNEJ I JAK ZACZĄĆ? [2023]


Jak wygląda twój dzień pracy? 

Albo jak myślisz, że będzie wyglądać? Wstaniesz wcześnie, zaspany zrobisz sobie kawę, żeby się rozbudzić, bo na ćwiczenia nie starczy pewnie sił i czasu (tak to jest, jak się zdarzy kliknąć opcję drzemki w budziku). 

Potem 8h pracy, powrót, zmęczenie, rozwijanie pasji schodzi na dalszy tor…

A można inaczej! 

Można pracować Z DOMU, czyli zdalnie. Brzmi jak spełnienie marzeń, co?

Nie chcę demonizować pracy stacjonarnej ani gloryfikować zdalnej. Dlatego w tym wpisie opowiem ci o pracy zdalnej – jakie zawody mogą pracować w ten sposób, gdzie szukać ofert, jakie ma to wady i zalety, no i jak przygotować swoje CV pod ofertę pracy zdalnej.


Praca zdalna to wciąż nowość i domena wolnych zawodów. No, ewentualnie jeszcze pracowników dużych korporacji, którzy mogą, a czasem nawet muszą, kilka dni w miesiącu przepracować w domu. Coraz więcej zawodów ma możliwość pracowania z domu (czy z jakiegokolwiek innego miejsca – kawiarni, samolot, wyspy Bali).


Istnieją 3 rodzaje pracy zdalnej: 
  • stała - przez cały czas pracujemy zdalnie
  • zmienna - w pewne dni pracujemy zdalnie, natomiast inne w biurze, zakładzie pracy itp. 
  • dodatkowa - tylko w wyjątkowych momentach decydujemy się na pracę zdalną.

PRACA W DOMU - JAKIE SĄ WADY I ZALETY?

+ Oszczędność
Nie musisz poświęcać czasu i pieniędzy na dojazdy czy drugie śniadanie na mieście.

+ Łatwo o flow
Gdy pracujesz w biurze i już uda ci się wkręcić w pracę, za chwilę może przyjść koleżanka czy szef z pytaniem wybić cię z rytmu. W pracy z domu, jeśli wyciszysz telefon i zajmiesz dzieci (jeśli masz), łatwiej ci wejść w stan flow.

+ Brak nadzoru i kontroli
Tylko Ty decydujesz, co i jak zrobisz. To twoja sprawa, czy zrobisz sobie w pracy jedną czy trzy kawy oraz na jakie etapy podzielisz pracę. Nikt nie pyta cię, czy dany projekt jest już rozpoczęty i dlaczego jeszcze nie – pracodawcę interesuje tylko i wyłącznie gotowy efekt.

+ Poczucie wolności 
Zwykle nie musimy pracować w ściśle określonych ramach czasowych, możemy sobie pozwolić na elastyczny czas pracy;

+ Praca z każdego miejsca na ziemi 
Pracę zdalną można wykonywać w domu lub z dowolnego miejsca na ziemi! Wystarczy że zadbamy o dobry sprzęt oraz dostęp do bezpiecznego i chronionego łącza internetowego

+ To nie dla każdego
Jeżeli jesteś w stanie pracować zdalnie, to twój duży atut – nie tylko w czasach pandemii, ale i każdych innych.

- …to nie dla każdego; produktywność może spadać
Teoria facylitacji społecznej mówi, że obecność innych osób może działać na nas stymulująco – po prostu bardziej nam się chce i bardziej się staramy, jeśli mamy dokoła siebie innych. Inni ludzie są nam też potrzebni do rozmów - dlatego tu wygrywa praca stacjonarna. 
Inaczej działa zrobienie sobie przerwy na pogaduszki przy kawie niż ta w domu, w której np. powiesisz pranie. Można sobie z tym poradzić – ale jest to wyzwanie. Ekstrawertycy mają zdecydowanie trudniej, by pracować wydajnie w pracy zdalnej (co potwierdzają badania).

- Czas przeciekający przez palce
Pracując zdalnie, możesz mieć poczucie, że czas leci za szybko. Tak dzieje się, gdy nie mamy ściśle określonego planu; gdy nie zachowujemy się… jakbyśmy byli w pracy. A przecież jesteśmy!

- Pokusa przerw na „tylko to ogarnę”
Włączysz pralkę – pracujesz, pracujesz – o, pika, że się wyprało! Nie da się wytrzymać tego dźwięku, otwierasz bęben, wracasz do komputera, „Nie no, szybko to powieszę”. Tak samo z załadowaniem zmywarki, zrobieniem obiadu, wyprowadzeniem psa…
W „zwykłej” pracy kuszą przerwy na kawę – tu: przerwy na obowiązki domowe.

- Pomieszanie sfer
Wychodzi z biura, zamykasz drzwi – i wiesz, że praca się na dziś skończyła. Natomiast w domu, gdy zamykasz komputer, to… niby praca się skończyła, ale TEN komputer wciąż jest w twojej sypialni. Albo kuchni. Albo praca się skończyła, ale chcesz obejrzeć na nim film.
To trudne zwłaszcza dla osób mających wolny zawód – kusi, by sprawdzić mail albo dokończyć zlecenie.

- Dbanie o siebie
Praca zdalna ma to do siebie, że pozwala nam na całkowity luz. Dresowe spodnie, stara bluzka - nie ma problemu, byleby tylko byłoby nam wygodnie. Cały dzień w piżamie - czemu nie? Jednak taki tryb pracy i życia może sprawić, że zupełnie przestaniemy o siebie dbać. Kiedy wychodzimy każdego ranka do biura, siłą rzeczy musimy zwrócić uwagę i na swój ubiór i na swój wygląd. W związku z tym poświęcamy czas na dbanie o siebie i często przez to czujemy się lepiej. 

- Brak stałego zatrudnienia
Osoby pracujące zdalnie zazwyczaj podpisują umowy o dzieło bądź umowy zlecenia. Niestety, umowy te można błyskawicznie zerwać, co oznacza brak pewnej stabilności, a u niektórych – poczucia bezpieczeństwa.Na wszystkie trudności można znaleźć sposób. Techniki zarządzania sobą w czasie, planowania… Jest cała masa porad, jak się zorganizować w pracy zdalnej – blogów, filmików, książek… Więc nawet jeśli na początku ci trudno pracować z domu, to znajdziesz sposób na samego siebie – albo sposób, jak znaleźć dobry sposób. :)

praca w domu


KTO MOŻE PRACOWAĆ ZDALNIE? 
KILKA POMYSŁÓW NA PRACĘ Z DOMU


Pracować zdalnie mogą:
- freelancerzy (osoby wykonujące wolny zawód lub samozatrudnione)
- pracownicy naprawdę wielu zawodów

W przypadku tych pierwszych praca zdalna zdaje się oczywista. 

W przypadku tych drugich – też się da!

  • Tłumacz pracujący zdalnie? albo korektor, redaktor? Pewnie!
  • Zdalnie pracujący radca prawny? Tak!
  • Nauczyciel online? Dziś widzimy, że da się prowadzić lekcje z domu – nie tylko korepetycje dla jednego ucznia, ale też zajęcia dla całej klasy.
  • Dietetyk pracujący przez internet? No pewnie.
  • Lekarz? W ograniczonym stopniu, ale tak (pomagający chorym przewlekle, udzielający konsultacji, wypisujący recepty).


Są też zawody, które nie są w stanie wprost pracować zdalnie. Pielęgniarka, kucharz… Mogą oni prowadzić np. blogi czy kursy online, ale nie a się zrobić zastrzyku czy dać czegoś do powąchania na odległość.Są zawody czy zadania, które szczególnie łatwo wykonywać z domu. Wystarczy mieć komputer z internetem, podstawową umiejętność obsługi pakietu MS Office i kilka innych umiejętności.

praca w domu

JAK PRACOWAĆ ZDALNIE – ZADANIA I ZAWODY

PRACA Z DOMU – GDZIE SZUKAĆ ZLECEŃ?

Polskie serwisy:

Zagraniczne serwisy:


Pracę zdalną w Polsce wykonuje około 6 proc. pracowników (według Banku Światowego) i są to najczęściej osoby zajmujące się nowymi technologiami bądź mediami, np. programiści, graficy, dziennikarze czy designerzy. Według ekspertów, biorąc pod uwagę ogromny rozwój technologii związanych z komunikacją, ten trend będzie się rozszerzał.

praca przez internet

PRACA ZDALNA – JAK NAPISAĆ CV

Jeśli chcesz pracować jako freelancer, na zlecenie, najprawdopodobniej nie zostaniesz poproszony o CV – raczej o portfolio. W przypadku rekrutacji do pracy na umowę zlecenie czy umowę o pracę obowiązują standardowe zasady, czyli podstawą jest CV, czasem też list motywacyjny. [jak napisać dobry list motywacyjny -> przeczytasz TU].

Jak przygotować CV, by dostać pracę zdalną?

Wpisz te, które pokażą, że będziesz sprawnie pracował z domu, np.:
- zorganizowanie
- silna motywacja do pracy
- umiejętność zarządzania sobą w czasie
- samodyscyplina
- elastyczność 
- znajomość technik planowania i organizacji czasu


Czy po prostu:
- umiejętność pracy zdalnej (choć to jest dość ogólne – wykorzystaj to stwierdzenie, jeśli twoje CV nie zmieści już całej listy cech [ dlaczego twoje CV powinno być na 1 stronie -> przeczytasz TU ] i pewnie zostaniesz zapytany, co dokładnie sprawia, że sobie radzisz w takiej pracy).

Jeśli masz za sobą kurs zarządzania sobą w czasie, planowania czy o podobnej tematy – śmiało wpisz do w CV.

Jeśli chcesz pracować z domu, zadbaj, by twoje CV było ładne (uporządkowane) i o estetycznej oprawie graficznej. Praca z domu wymaga korzystaniu z różnych programów – nawet jeśli nie będziesz grafikiem, to warto pokazać, że umiesz jakoś ten komputer obsłużyć i przygotować CV ciekawsze niż takie na pustawej kartce w Wordzie.Nie masz cierpliwości do robienia grafik albo po prostu się na tym nie znasz? 
Spieszymy z pomocą! CraftCV wybierasz szablon CV spośród wielu wzorów (a każdy 
z nich ma kilka wersji kolorystycznych), uzupełniasz go swoimi danymi i gotowe. 
Zapisujesz plik – i masz go już w formacie PDF, gotowy do wysłania!

cv praca w domu

Oprócz standardowych, wpisz te do zdalnej pracy grupowej.
[Jeśli będziesz pisał CV w szablonie od nas, CraftCV, podsuniemy ci listę programów, które jeszcze warto wpisać]

Nie zapomnij napisać, czym się interesujesz. Pokażesz w ten sposób, że masz co robić poza pracą. [ Jak opisać hobby w CV -> podpowiadamy w TYM artykule ]


Praca zdalna może być trudna, ale i bardzo satysfakcjonująca. Najważniejsze, żebyś ty odnajdywał się w tej pracy. 
Jeśli lubisz tak pracować – super!; jeśli nie – też w porządku! 

Życzę Ci powodzenia w szukaniu najlepszej dla siebie posady czy najlepszych zleceń. 

kreator cv


Przeczytaj także inne artykuły: