CV Mechanika Samochodowego - Jak napisać CV + Wzór

Jesteś mechanikiem i poszukujesz pracy w tym zawodzie? Sprawdź nasz poradnik, wykorzystaj nasze rady i napisz profesjonalne CV dla mechanika.
cv mechanika
Share

CV MECHANIKA - JAK NAPISAĆ CV? 

Każdy właściciel samochodu zna uczucie niepokoju, kiedy z jego pojazdem dzieje się coś niedobrego, a on nie jest w stanie samodzielnie zdiagnozować problemu. Wtedy zaczyna się nerwowe poszukiwanie warsztatu i fachowej osoby, która szybko pomoże w naprawie usterki.
Wyspecjalizowani mechanicy mogą liczyć na bardzo wysokie zarobki i nie muszą martwić się o brak klientów.

Jak zatem wygląda praca mechanika samochodowego i jakie trzeba mieć kwalifikacje, żeby zacząć pracę w tym zawodzie – na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.


W tym artykule dowiesz się między innymi:
  • Jak napisać CV dla Mechanika 
  • Przedstawimy wzór CV dla Mechanika + Praktyczne porady 
  • Umiejętności i atuty pożądane w CV na stanowisko Mechanika
  • Odpowiemy na pytanie: Czy warto opisywać zainteresowania? 
  • Klauzula zgodna z RODO - skopiuj formułkę do swojego CV 


Zawód mechanika wiąże się z naprawą i montażem części różnego rodzaju maszyn. Najpopularniejszą specjalizacją w tym zawodzie jest mechanik samochodowy. Zajmuje się on naprawą pojazdów samochodowych oraz konserwacją i kontrolą ich stanu technicznego.

Ze względu na bardzo szybki rozwój rynku motoryzacyjnego mechanicy mają coraz węższe specjalizacje, dlatego wyróżnia się mechaników, którzy zajmują się tylko konkretnymi rodzajami pojazdów (pojazdy ciężarowe, samochodowe, autobusowe, ciągniki rolnicze) oraz pojazdami konkretnych marek.

WZÓR CV MECHANIK


Szablon CV Mechanika Samochodowego powinien być dość prosty, przyciągający wzrok do podsumowania i Twojej praktyki. Z pomocą naszego kreatora bez trudu utworzysz atrakcyjne i nowoczesne dokumenty szybko i wygodnie.

cv mechanika

Już wiesz, jak wygląda profesjonalne CV dla mechanika samochodowego. Teraz omówimy jego poszczególne sekcje, abyś nie miał wątpliwości, jak napisać skuteczny życiorys zawodowy.


CEL ZAWODOWY W CV MECHANIKA SAMOCHODOWEGO

W podsumowaniu zawodowym przedstaw swoją kandydaturę. Napisz kim jesteś, jakie masz doświadczenie i co chcesz osiągnąć, a także jakiej pracy szukasz. Pokaż pracodawcy, że nie wysyłasz hurtowo CV, powielając informacje znalezione w Internecie, ale, że zapoznałeś się z ofertą pracy i odpowiadasz na ogłoszenie pracodawcy. 


Pamiętaj, aby pisać zwięźle i rzeczowo. Dobre podsumowanie zawodowe zawiera kilka kluczowych zdań, które mają przekonać pracodawcę do zatrudnienia właśnie ciebie. 


Aby ułatwić ci zadanie, poniżej przedstawiamy przykłady podsumowania zawodowego na stanowisko mechanika:

Ukończyłem Technikum Samochodowe i od trzech lat pracuję jako mechanik w salonie X. Specjalizuję się przede wszystkim w naprawie i konserwacji samochodów. Stale podnoszę swoje umiejętności i obecnie uczestniczę w kursie pn. „Diagnostyka czujników silnika”. Poszukuję pracy na stanowisku mechanika w Państwa firmie.


Jestem absolwentem Technikum Samochodowego i od roku zdobywam doświadczenie pracując jako asystent mechanika w warsztacie samochodowym. Stale się uczę i jestem zmotywowany do pracy. Dzięki mojemu zaangażowaniu i cierpliwości mam już wielu stałych klientów. Obecnie poszukuję pracy jako samodzielny mechanik.


Jeśli nie masz doświadczenia napisz o swoich umiejętnościach i praktykach zawodowych, które odbyłeś podczas nauki.

Ukończyłem Zasadniczą Szkołę Zawodową o specjalizacji mechanik samochodowy. Odbyłem praktykę w serwisie samochodowym X, gdzie miałem okazję wykonywania drobnych napraw, diagnozowania usterek oraz dokonywania przeglądów technicznych. Potrafię pracować w zespole i chcę stale podnosić swoje umiejętności. Jestem osobą dyspozycyjną i chętnie podejmę pracę w warsztacie samochodowym na stanowisku mechanika samochodów osobowych.

cel zawodowy mechanika

Przeczytaj także: Podsumowanie zawodowe w CV - co napisać? 

MECHANIK, A WYKSZTAŁCENIE

Oczywiste jest, że nie każdy może podjąć pracę mechanika samochodowego. Do pracy w tym zawodzie trzeba mieć odpowiednie wykształcenie kierunkowe. Mechanik powinien mieć wykształcenie zawodowe lub średnie techniczne. Warunkiem koniecznym do otrzymania pracy jest także posiadanie prawa jazdy kat. B.

Dodatkowo pracodawcy najczęściej wymagają, aby osoba, która rozpoczyna pracę w tym zawodzie posiadała podstawowe umiejętności, jak zmiana opon, oleju lub naprawa podstawowych usterek.

Wykształcenie w CV Mechanika jest znaczącym elementem, które powinno być dobrze zaprezentowane. Ogłoszenia o pracę wymagają zazwyczaj od kandydatów określenia ich wykształcenia.

wyksztalcenie mechanika

W sekcji Wykształcenie powinny znaleźć się następujące elementy:
  • Data rozpoczęcia i zakończenia szkoły (format: miesiąc i rok lub sam rok)
  • Pełna nazwa uczelni
  • Wydział i specjalizacja, jakie ukończyliśmy (jeśli dotyczy)
  • Temat pracy dyplomowej (jeśli jest spójny ze stanowiskiem pracy, na jakie aplikujemy)
  • Uzyskany tytuł lub rodzaj studiów np. Magister, uzupełniające magisterskie, licencjackie, podyplomowe itd. (jeśli dotyczy)

Wykształcenie w CV mechanika samochodowego — wzór:
03.2019-10-2021
Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Olsztynie
Uzyskany zawód: Mechanik pojazdów samochodowych


kursy w cv

KURSY I SZKOLENIA 

Zanim umieścisz w swoim CV informację o odbytym szkoleniu, kursie i zdobytym certyfikacie zadbaj o kilka elementów:

1. Spójność ukończonego szkolenia ze stanowiskiem, o które się ubiegasz
2. Aktualność szkolenia (zamieść w CV datę ukończenia kursu lub zdobytego certyfikatu)
3. Zadbaj o to, by poziom Twoich realnych kompetencji nie odbiegał od tych zadeklarowanych w certyfikatach
4. Lepiej ukończyć mniej, ale wartościowych kursów
5. Rynek pracy ceni specjalizację

Przeczytaj także: Kursy w CV - które wpisać do życiorysu 


Dobrym miejscem na dokładniejsze opisanie swoich osiągnięć jest list motywacyjny. Przeczytaj przygotować List motywacyjny dla Mechanika. W naszym Kreatorze stworzysz CV i List motywacyjny pasujący do siebie graficznie.
cv mechanika wzor

DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE W CV DLA MECHANIKA

Jeśli chcesz pracować w tym zawodzie i przygotowujesz swoją aplikację, pamiętaj o tym, aby odpowiadać na ofertę pracodawcy i wymagania zawarte w ogłoszeniu. Zazwyczaj pracodawcy poszukują osób, które mogą pochwalić się konkretnymi umiejętnościami.


Pisząc CV nie używaj ogólników. Skup się na tym, co rzeczywiście potrafisz i przedstaw to w przejrzysty sposób. Nie pisz sformułowań, które nie są jasne dla pracodawcy, na przykład: „naprawa pojazdów”, napisz: „naprawa i serwis pojazdów, w szczególności pojazdów samochodowych marki X”. Chodzi o to, aby pracodawca mógł ocenić, czy posiadane przez ciebie umiejętności przydadzą się w pracy i czy takiej osoby szuka.



Pamiętaj, aby doświadczenia zawodowe uporządkować od najnowszych do najstarszych.

cv dla mechanika


NAJCZĘSTSZE OBOWIĄZKI
W ZAWODZIE MECHANIKA SAMOCHODOWEGO:

  • Kompleksowa, samodzielna naprawa i diagnostyka pojazdów samochodowych
  • Analizowanie, usuwanie usterek i błędów
  • Wykonywanie przeglądów zgodnie ze standardami marki
  • Wykonanie napraw zgodnie z dokumentacją techniczną producenta
  • Zamawianie części zamiennych niezbędnych do przeglądów i napraw pojazdów samochodowych
  • Współpraca z biurem obsługi klienta w zakresie obsługi zleceń
  • Dbanie o swoje stanowisko pracy


Na pierwszym miejscu wskaż te czynności, które pojawiają się w wymaganiach w ofercie pracy. Unikaj bloków tekstu, stosuj punktory i pogrubienia – to sprawi że Twoje CV będzie bardziej czytelne.


doświadczenie mechanika


CECHY POŻĄDANE W ZAWODZIE  MECHANIKA SAMOCHODOWEGO

Jak wiadomo, oprócz posiadanego wykształcenia, mechanik powinien posiadać cechy, które znacznie ułatwią mu pracę w tym zawodzie. Wśród nich należy wymienić:

  • Umiejętność analitycznego myślenia
Mechanik musi umieć diagnozować problem i szukać jak najkrótszej drogi do jego rozwiązania.

  • Cierpliwość
Często diagnostyka usterki lub jej naprawa wiąże się z koniecznością sprawdzenia wielu elementów. Na przykład w przypadku awarii silnika, który stanowi „system naczyń połączonych”, niekiedy trzeba spędzić wiele godzin w poszukiwaniu problemu.

  • Odporność na stres
Praca z ludźmi i kontakt z klientem wiąże się z dużym obciążeniem psychicznym. Zdarza się, że klienci są zdenerwowani usterką i kosztami, jakie będą musieli ponieść. Ponadto mechanik często pracuje pod presją czasu, na podstawie wyznaczone mu terminy, co może wiązać się z uczuciem frustracji. Osoba pracująca w tym zawodzie musi umieć radzić sobie ze stresem i być odporna na różnego rodzaju obciążenia psychiczne.

  • Sprawność fizyczna
Należy pamiętać, że jest to praca fizyczna i nie każdy się do niej nadaje. Osoby, które przewlekle chorują lub są w złej kondycji fizycznej będą mieć problem z codzienną pracą.

  • Samodzielność i odpowiedzialność
Mechanik odpowiada za powierzony mu pojazd i jego stan. Wyobraźmy sobie, z jakimi skutkami może wiązać się źle założone koło lub niezauważona usterka układu hamulcowego. Osoba pracująca w tym zawodzie musi umieć samodzielnie zdiagnozować problem techniczny i umieć go odpowiednio rozwiązać.

  • Umiejętność pracy w zespole
Jeśli nie będziesz prowadzić działalności gospodarczej, najprawdopodobniej będziesz pracować w zespole. Konieczna jest zatem umiejętność współpracy z innymi, komunikatywność i chęć rozwiązywania konfliktów, tak aby codzienna praca była efektywna i łatwiejsza.

umiejetnosci w cv zawodzie mechanika

Najpopularniejsze umiejętności, które możesz wpisać do swojego życiorysu:
  • umiejętność posługiwania się przyrządami pomiarowymi, narzędziami specjalnymi
  • znajomość podstaw rysunku technicznego
  • wiedza odnośnie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
  • wiedza dotyczącą przepisów ruchu drogowego
  • znajomość budowy i zasadę działania silników spalinowych
  • znajomość budowy pojazdów samochodowych i ich podzespołów
  • umiejętność sprawdzania i ustawiania zbieżności kół pojazdu
  • wykonywanie rozliczeń kosztów obsługi i napraw
  • sprawdzanie jakości wykonanych prac obsługowo-naprawczych poprzez jazdę próbną oraz za pomocą urządzeń diagnostycznych


Pamiętaj: Warto wymienić te umiejętności w CV, które mają pośredni lub bezpośredni związek z zawodem, na który aplikujemy.

cv mechanika


CZY MECHANIK MUSI ZNAĆ KONKRETNE PROGRAMY KOMPUTEROWE?

Do pracy w tym zawodzie nie jest konieczna obsługa komputera i znajomość specjalistycznych programów. Pracując w warsztacie mechanicy często posługują się programami służącymi do diagnostyki pojazdów. Zazwyczaj zostają w tym zakresie odpowiednio przeszkoleni już po otrzymaniu pracy.

Przeczytaj także: Jak opisać w CV znajomość programów komputerowych?

ZAWÓD MECHANIKA, A ZNAJOMOŚĆ JĘZYKÓW

Do pracy w tym zawodzie nie jest konieczna znajomość języków obcych. Liczą się umiejętności techniczne, jakie posiadasz. Jeśli jednak myślisz o pracy za granicą, wówczas musisz opanować język obcy w stopniu co najmniej podstawowym, tak aby móc się porozumiewać z pracodawcą i klientami.

Przeczytaj także: Jak poprawnie opisywać znajomość języka w CV?

ZAINTERESOWANIA W CV MECHANIKA

Hobby w CV - czy warto o nich wspominać w swoim życiorysie? Odpowiedź brzmi tak! Szczególnie jeśli twoje zainteresowania wiążą się z motoryzacją. W tym zawodzie pracodawcy bardzo zwracają uwagę na posiadanie umiejętności technicznych. Zatem, jeśli ta praca to element twojej pasji nie zapomnij o tym wspomnieć! Jeśli posiadasz inne hobby, niezwiązane z tym stanowiskiem, także wpisz to w swoim CV.

Często jest to dobry sposób na nawiązanie rozmowy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem i umiejętne wprowadzenie do dalszych negocjacji związanych z podjęciem pracy.



Jak zatem pisać o zainteresowaniach w swoim CV?
  • postaraj się, by zainteresowania, którymi chcesz się podzielić pokazały, jaką jesteś osobą
  • unikaj zainteresowań, które mogą być kontrowersyjne
  • jeśli masz wiele pasji – wybierz 2-3 najsilniejsze i najczęściej realizowane
  • postaraj się podkreślić zainteresowaniami swoje kompetencje

zainteresowania mechanika

Ważne: wpisz do CV tylko rzeczy, o których chcesz i lubisz rozmawiać – aby to lekkie pytanie nie zamieniło się w kolejny powód do zdenerwowania.


KLAUZULA O OCHRONIE DANYCH OSOBOWYCH W CV MECHANIKA


Na dole CV Mechanika dla dopełnienia formalności należy zamieścić zgodę na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby rekrutacji.

Aktualna klauzula CV na 2024 rok:

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko."

Jeżeli chcesz, żeby Twoje dane osobowe były przetwarzanie również na potrzeby przyszłych rekrutacji, do CV dodaj następującą formułkę:

"Wyrażam również zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu prowadzenia przyszłych rekrutacji przez wyżej wskazaną firmę."

 
kreator cv

Magdalena Światłowska
Współtwórczyni CraftCv. Z wykształcenia Grafik Komputerowy. Odpowiada za identyfikacje wizualną CraftCv oraz projekty szablonów. Uwielbia testować, analizować różne rozwiązania i strategie marketingowe. Jest zwolenniczką sumiennego budżetowania, organizacji i planowania :)

W przerwach od CraftCv aktywnie spędza czas na siłowni, biega i jeździ na rowerze. Ostatnio jej pasją stał się taniec (bachata) i to tej aktywności poświęca najwięcej czasu. Wielka miłośniczka kotów!