Kursy i szkolenia w CV - gdzie je wpisać? Które kursy wybrać?

Szkolenia w CV - kiedy należy o nich pisać? Jak opisać Kursy w CV? - Porady i Wskazówki. Zobacz gdzie wpisać sekcję ze szkoleniami aby Twoje CV było skuteczne.
szkolenia w cv
Share
Szkolenia w CV - kiedy należy o nich pisać? Jak opisać Kursy w CV? Zobacz gdzie wpisać sekcję ze szkoleniami aby Twoje CV było skuteczne.

Z artykułu dowiesz się: 

Kursy i szkolenia to możliwość dokształcenia się i rozwinięcia umiejętności przydatnych w pracy. Rynek szkoleniowy proponuje masę seminarium i warsztatów. Udział w nich dodaje potencjalnemu pracownikami atutów.

Jak opisać te formy kształcenia, w których wzięło się udział, by pokazać swoją przewagę nad innymi kandydatami?


CV przyciągnie uwagę wtedy, gdy będzie miało profesjonalną szatę graficzną oraz gdy będzie przejrzyste. Odpowiednie kolory mogą zwiększyć zainteresowanie czytelnika nawet o 80 procent. Stwórz CV i List Motywacyjny z CraftCv

jakie szkolenia do cv


Czy wiesz, że format CV może mieć wpływ na to, czy otrzymasz pracę? Przeczytaj porady jak wysłać swoje CV, żeby zostało poprawnie odczytane: CV w DOC czy PDF? W jakim formacie przesłać CV? 


SZKOLENIA W CV – KTÓRE WPISAĆ DO CV?


Można by myśleć, że skoro udział w szkoleniach podnosi moją wartość jako potencjalnego pracownika, to warto, żebym wpisała wszystkie, które odbyłam.

No, nie warto.

Jeżeli tych kursów masz odbytych niewiele, to pewnie, wypisz wszystkie. Jeżeli jednak twoja lista jest długa, to szkoda, żebyś zapychał swoje CV.

1. Jak zdecydować, które szkolenia w CV wpisać?


Wpisz te:
  • ostatnie, najnowsze
Żeby pokazać, że stale się kształcisz i twoja wiedza jest aktualna.
Jeśli składasz podanie o posadę np. copywritera, to lepiej, żebyś dał czy dała jedno więcej szkolenie pisarskie niż graficzne.
Jeżeli wybierasz spośród kilku szkoleń tych kilka, które chcesz wpisać, zwróć też uwagę na to, kto je organizował. Trudno ocenić, jak jakościowy był kurs prowadzony przez małą firmę. Co do znanego organizatora rekruter nie będzie wątpliwości.
Dyplom, certyfikat. Pewnie rekruter nie będzie o nie prosił, ale samo to, że takie potwierdzenie zostało przygotowane dla uczestników, pokazuje profesjonalizm organizatorów.
Idąc przykładem copywritera: wiadomo, że podane przez ciebie szkolenia powinny być związane ze stanowiskiem – pośrednio również! Dobrze, jeśli uczyłeś się pisać przekonująco, kreatywnie, poprawie i jeszcze inaczej, to się przyda.

A na przykład umiejętności liderskie? Zarządzania sobą w czasie? 
Też przydatne, jeszcze jak! 


Jeżeli masz za sobą szkolenie z tego typu umiejętności, śmiało wpisz je o CV. Wyróżnią cię na tle konkurencji, bo pokażą, że dbasz nie tylko o kompetencje twarde, ale i miękkie.


2. Jakie przykładowe szkolenia będą dobrze wyglądać w CV?

Jeśli nie brałeś udziału w szkoleniach, które nadają się do wpisania w CV, możesz jakieś odbyć!

3. Jak wybrać ciekawe szkolenie do CV? 

Takie, które będzie pasować do stanowiska, o które się starasz?
Pomyśl:

1. Jakie umiejętności są kluczowe w twoim zawodzie (np. kucharzowi gotującemu dania orientalne przydać się mogą warsztaty kuchni indyjskiej).

2. Czym zajmujesz się - lub będzie się zajmować - w swojej pracy? Jakie inne zadania obok tych „standardowych” będziesz wykonywał? (np. krawcowej czy projektantowi mody może się przydać kurs fotografii modowej)

3. Jak twoja kariera może się rozwinąć? Jakie inne umiejętności mogą ci się przydać? (np. social media managerowi może się też przydać podstawowa znajomość programów graficznych)

Wiemy, jakie wpisać szkolenia / kursy w CV. 

Kolejne pytanie to: ile ich dodać?

Spójrz, ile wolnego miejsca masz w CV (po wpisaniu najważniejszych informacji). Jeśli masz poczucie, że wpisanie jeszcze kilku warsztatów dopełni je (ale nie zapcha), to śmiało to zrób.



Badania pokazują, że na jedno oferowane stanowisko, odpowiada ok. 50 zainteresowanych. Co prawda rekruter poświęca średnio 4 minuty na przeczytanie CV, ale to pierwsze 6 sekund decyduje o tym, czy aplikacja zostanie odrzucona, czy czytana dalej.

kursy i szkolenia w cv

GDZIE I JAK WPISAĆ DO CV KURSY I SZKOLENIA W CV


Warto dla szkoleń wydzielić w CV osobną sekcję. Szablony przygotowane przez nas z CraftCV, z których śmiało możesz skorzystać, mają opcję dodania 5 dodatkowych sekcji i jedną z nich może być właśnie pole na kursy/szkolenia/certyfikaty.

Stworzoną listę szkoleń możesz dowolnie formatować – wypunktować, pogrubić, dodać link do portfolio… Tak, żeby się dobrze czytało.

Sprawdź listę kilkunastu serwisów z ofertami pracy i znajdź pracę szybciej. Sprawdź czy znasz je wszystkie: Jak szybko znaleźć pracę? Wskazówki i porady

NIE TYLKO WARSZTATY – JAKIE FORMY ROZWOJU 
WPISAĆ JESZCZE W CV


Niektóre zawody wymagają posiadania specjalnych uprawnień, które są certyfikowane. Te kwalifikacje też warto wpisać w CV.

Mogą to być np.:

Jeżeli jesteś po technikum czy szkole zawodowej, możesz wpisać tu również kwalifikacje, jakie zdobyłeś (z ich numerem i nazwą).


Porada: W rubryce „kursy i szkolenia” można wpisać też udział w konferencjach. Jeśli jej nazwa mało mówi, możesz w nawiasie dopisać, czego dotyczyła albo jakie tematy były poruszane.


W CV warto traktować poważnie wszystkie rubryki, nie tylko doświadczenie i wykształcenie. Już na tym etapie rekrutacji możesz pokazać przyszłemu pracodawcy, że chcesz się rozwijać i pracować nad sobą – twoim dowodem na to będą odbyte kursy, które umiejętnie wpiszesz w CV.


Pamiętaj: Pamiętaj, aby na dole CV wpisać klauzulę zgodną z przepisami RODO. 
Tutaj dowiesz się, jak powinna brzmieć aktualna klauzula do CV w 2024 roku.


kreator cv



Przeczytaj także inne artykuły: