CV Agent Nieruchomości - Jak napisać CV + Praktyczne Porady

CV Agenta Nieruchomości - Zobacz poniższy wzór i porady jak napisać skuteczne CV. Jak powinno wyglądać CV pośrednika / agenta nieruchomości?
cv agent nieruchomosci
Share

CV AGENTA NIERUCHOMOŚCI 

Zakup mieszkania to jedna z poważniejszych transakcji, jakiej dokonujemy w ciągu naszego życia. Chyba każdy z nas marzy o własnym „m”, ale decyzja o jego zakupie często bywa trudna do podjęcia, wiąże się bowiem z dużą odpowiedzialnością i wieloma formalnościami. Dlatego wiele osób szuka pomocy u agentów nieruchomości. 

Jak wygląda ten zawód i czy jest opłacalny odpowiadamy w tym artykule.

JAK WYGLĄDA PRACA AGENTA NIERUCHOMOŚCI?

Zacznijmy od tego, że zarówno zakup mieszkania, jak i sprzedaż mieszkania wiąże się często z dużym stresem. Zaufanie obcej osobie i powierzenie jej poszukiwania idealnego mieszkania lub klientów, którzy kupią nasz lokal w atrakcyjnej cenie często nie jest łatwe. Dlatego osoba, która chce pracować w zawodzie agenta nieruchomości musi nie tylko wzbudzać zaufanie, ale niekiedy być dobrym psychologiem. 

Agent nieruchomości ma dostęp do wielu naszych danych, a ponadto wielokrotnie się z nami kontaktuje. Pomimo dużej odpowiedzialności, jaka ciąży na agencie nieruchomości, wiele osób chce pracować w tym zawodzie. Wynika to z bardzo wysokich zarobków w tej branży.

Nie od dziś wiadomo, że transakcje na rynku nieruchomości są jednymi z najbardziej opłacalnych. Ponadto ceny nieruchomości z roku na rok są coraz wyższe, a co za tym idzie agenci, którzy pobierają prowizje od sprzedaży mogą liczyć na naprawdę dobre zarobki.

Kim właściwie jest agent nieruchomości? 


Mówiąc najprościej, jego praca wiąże się z obsługą klienta. Ma za zadanie pośredniczyć w transakcji kupna, sprzedaży, wynajmu lokalu. W swojej pracy często musi dążyć do zadowolenia obu stron, które biorą udział w zakupie nieruchomości.



Agent nieruchomości ma za zadanie w szczególności:
  • opracowywać oferty dla klientów, przeprowadzać prezentacje lokalu;
  • pozyskiwać oferty sprzedaży;
  • aktywnie pozyskiwać klientów i budować z nimi dobre relacje;
  • opracowywać dokumentację dotyczącą sprzedaży lokalu, wykonywanie zdjęć nieruchomości;
  • przygotować umowy zakupu/sprzedaży, dokładnie sprawdzić stan prawny nieruchomości;
  • analizować rynek i doradzać klientom
Warto dodać, że agenci nieruchomości często mają nienormowany czas pracy. Ich dzień nie kończy się o określonej godzinie. Spotkania z klientami często odbywają się późnym wieczorem, a także w weekendy. Zanim zdecydujesz się na pracę w tym zawodzie, przemyśl, czy taki rodzaj pracy ci odpowiada.

CV I LIST MOTYWACYJNY KIEROWCY DO WYPEŁNIENIA W KREATORZE CV 



CV agenta nieruchomości przyciągnie uwagę wtedy, gdy będzie miało profesjonalną szatę graficzną oraz gdy będzie przejrzyste. Stwórz CV i List Motywacyjny z CraftCv.

agent-cv


DANE PERSONALNE 

Jednym z elementów struktury, a zarazem pierwszym punktem, który musi zostać zachowany w CV to dane personalne. 

Tutaj powinno się stosować typową regułę: Imię i nazwisko, dane kontaktowe (telefon/ e-mail), data urodzenia

Dane osobowe w CV należy ograniczyć do tych podstawowych, które umożliwią rekruterowi skontaktowanie się z kandydatem. Stan cywilny w CV jest zbędny, dla pracodawcy angielskiego wręcz nie można go podawać, ponieważ w Anglii są to dane wrażliwe.

Przykład:
Imię i nazwisko: Andrzej Kowalski
E-mail: imie.nazwisko@gmail.com
Telefon: +48 000 000 000
Data urodzenia: 15.04.1989

Zdjęcie to ważny element w CV agenta nieruchomości. Jeśli dołączysz fotografię zadbaj o to, aby pracowało na twoją korzyść, a nie przeciwko Tobie. Sprawdzone porady znajdziesz w naszym artykule: Zdjęcie do CV - jakie powinno być? Czego unikać? [4 Wskazówki]


CEL ZAWODOWY W CV AGENTA NIERUCHOMOŚCI

Podsumowanie zawodowe to informacja dla pracodawcy, która w kilku zdaniach przedstawia twoją sylwetkę. Odpowiadasz w nim na pytania: kim jesteś, jakie są twoje największe osiągnięcia/doświadczenie oraz gdzie chcesz pracować. 

Jeśli posiadasz już jakieś doświadczenie w branży nieruchomości, przykładowy cel zawodowy może brzmieć następująco:


Moje pięcioletnie doświadczenie jako doradcy klienta w biurze nieruchomości pozwoliło mi na nawiązanie wielu kontaktów w tej branży. Dzięki umiejętnościom sprzedażowym dwukrotnie zostałem wyróżniony przez pracodawcę za realizowanie wyznaczonych planów sprzedażowych. Obecnie poszukuję pracy jako samodzielny agent nieruchomości. Jestem gotowy do założenia działalności gospodarczej i pracy w państwa firmie.

lub

Od trzech lat pracuję jako agent nieruchomości. Odbyłem wiele kursów sprzedażowych i płynnie posługuję się językiem angielskim. Łatwość nawiązywania kontaktów i umiejętność szybkiej analizy potrzeb klienta to cechy, które wyróżniają mnie w pracy. Obecnie poszukuję pracy jako agent nieruchomości na samodzielnym stanowisku.

Jeśli nie masz doświadczenia i dopiero chcesz rozpocząć pracę w zawodzie pośrednika nieruchomości, zainteresuj pracodawcę posiadanymi umiejętnościami, które ściśle wiążą się z pożądanym przez ciebie stanowiskiem, na przykład:

Obecnie pracuję jako sprzedawca w ogólnopolskiej sieci odzieżowej. Codziennie obsługuję wielu klientów i szybko zdobywam ich zaufanie. Jestem osobą otwartą na innych i szybko zdobywam nową wiedzę. Poszukuję pracy jako agent nieruchomości i chcę nadal rozwijać swoje umiejętności sprzedażowe i negocjacyjne.


Przeczytaj także: 
List Motywacyjny Agenta Nieruchomości – Jak napisać? [Wzór] 



Wskazówka: Streść najważniejsze informacje i postaraj się, aby tekst 
nie był dłuższy niż 50 słów (ok.3-4 linijki tekstu)


cv dla agenta nieruchomosci

DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE W CV DLA AGENTA

Jeśli czujesz, że praca w zawodzie agenta nieruchomości jest dla ciebie, interesuje cię rynek nieruchomości a do tego masz zdolności negocjacyjne, podpowiemy ci, na co zwrócić uwagę aplikując na to stanowisko. 

Przede wszystkim przykuj uwagę pracodawcy opisując swoje umiejętności miękkie. W tym zawodzie mniejszy nacisk kładzie się na wykształcenie, a duże znaczenie mają posiadane szkolenia, doświadczenie, które wskazuje na to, że miałeś bezpośredni kontakt z klientem, posiadasz umiejętności sprzedażowe i jesteś osobą zmotywowaną do osiągania wyznaczonych celów. 


Zadbaj o to, aby twoje CV było czytelne i przejrzyste. W tej branży konkurencja jest duża, szczególnie w większych miastach, dlatego musisz zwrócić uwagę pracodawcy, tak aby wybrał właśnie twoją ofertę. 


Starając się o pracę w nieruchomościach dopasuj swoje umiejętności tak, by pracodawca nie miał wątpliwości, że poradzisz sobie na danym stanowisku.

Przykład:

01/2020 - 12/2020
Budsol Real Estate, Kraków
Stanowisko: Młodszy Agent Nieruchomości

Najważniejsze obowiązki:
  • Poszukiwanie lokali mieszkalnych i użytkowych
  • Badanie potrzeb klientów
  • Przygotowywanie ofert prezentujących nieruchomości
  • Pokazywanie klientom wybranych lokali
  • Wspieranie stron w doprowadzeniu do transakcji
  • Badanie sytuacji prawnej nieruchomości
  • Weryfikacja wycen lokali
  • Indywidualna obsługa klientów anglojęzycznych
  • Przeprowadzanie transakcji sprzedaży/zakupu i najmu

01/2018 - 01/2020
Biuro Nieruchomości „Nasz nowy Dom”, Warszawa
Stanowisko: Doradca ds. Sprzedaży Mieszkań

Najważniejsze obowiązki:
  • Przygotowywanie ofert sprzedaży i wynajmu lokali dla potencjalnych klientów;
  • Pozyskiwanie ofert sprzedaży, wynajmu etc. (bezpośrednie i telefoniczne)
  • Analiza rynku nieruchomości i działań konkurencji
  • Bieżąca aktualizacja bazy danych Klientów;
  • Zawieranie i rozwiązywanie umów;
  • Prezentacja mieszkań/domów
  • Współpraca z innymi działami oraz przygotowywanie raportów.

Przeczytaj ten artykuł, aby uzyskać dodatkowe wskazówki i przykłady, jak dobrze opisać swoje doświadczenie w CV: Doświadczenie w CV - jak je skutecznie opisać?


Dobrym miejscem na dokładniejsze opisanie swoich osiągnięć jest list motywacyjny. 
W naszym Kreatorze stworzysz CV i List motywacyjny pasujący do siebie graficznie.

cv agenta nieruchomosci


ATUTY W CV. POŻĄDANE CECHY W  CV AGENTA NIERUCHOMOŚCI

W tym zawodzie pożądanych jest wiele cech, w tym także schludny wygląd i miła aparycja. Jednak oprócz cech zewnętrznych, które wpływają na kontakt z klientem i jego pierwsze wrażenie, ważne są także inne cechy, które wymieniamy poniżej:

1. Cierpliwość, empatia

Dobry agent nieruchomości musi być osobą cierpliwą, umiejąca słuchać innych i szybko rozpoznawać potrzeby klienta. Zdarza się, że klient jest niezdecydowany, często się rozmyśla, zmienia zdanie. Dlatego osoba, która decyduje się na pracę w tym zawodzie musi liczyć się z tym, że praca z ludźmi często wymaga dużo empatii i cierpliwości.

2. Wytrwałość

Na rynku nieruchomości konkurencja jest bardzo duża. Wielu pośredników stara się o pozyskanie klientów, co często wiąże się z uczuciem frustracji i zniechęceniem do działania. Agent nieruchomości musi być wyrwały w dążeniu do celów, aby móc osiągać dobre wyniki sprzedażowe.

3. Komunikatywność, otwartość

Praca agenta nieruchomości to praca z ludźmi. Codzienne spotkania, rozmowy, wymagają od niego otwartości na innych oraz umiejętności komunikacyjnych. Osoba pracująca w tym zawodzie musi umieć znaleźć wspólny język z klientem i dopasować się do rozmówcy.

4. Punktualność

Nikt z nas nie lubi czekać na umówione spotkanie. Szanujemy swój czas i będąc klientem, wymagamy tego od osoby, z którą rozpoczynamy współpracę. Pośrednik nieruchomości odbywa wiele spotkań w ciągu tygodnia, musi umieć tak zaplanować swój czas, aby na każde ze spotkań zdążyć i poświęcić klientowi odpowiednią ilość czasu. 

5. Dokładność, dobra organizacja pracy

Przygotowanie nieruchomości do kupna/sprzedaży wymaga od agenta nieruchomości sprawdzenia wielu dokumentów. Nie ma tu mowy o pominięciu czegokolwiek, ponieważ może się to wiązać z dużymi konsekwencjami. Wyobraźmy sobie, że agent nieruchomości nie sprawdził, czy w lokalu są zameldowane dodatkowe osoby albo zapomniał o sprawdzeniu stanu prawnego sprzedawanej nieruchomości. Dlatego pracując na tym stanowisku trzeba umieć organizować sobie pracę w taki sposób, aby mieć czas na załatwienie wszystkich ważnych formalności.

6. Ambicja

Osoba pracująca w zawodzie agenta nieruchomości stale musi uaktualniać swoją wiedzę z zakresu prawa budowlanego, podatkowego, ekonomii i analizować rynek nieruchomości. Dlatego, aby osiągnąć sukces konieczna jest chęć zdobywania wiedzy i nowych umiejętności.

Chcesz napisać CV, które spełni wymagania pracodawców? Zajrzyj do naszego poradnika:
Jak długie powinno być Twoje CV? [2024] 



CZY AGENT NIERUCHOMOŚCI MUSI POSIADAĆ 
ODPOWIEDNIE WYKSZTAŁCENIE?  
JAKIE KURSY MOGĄ OKAZAĆ SIĘ PRZYDATNE?

Od 2014 roku aby zostać agentem nieruchomości nie jest wymagana licencja pośrednika nieruchomości. Otwiera to szansę na pracę wszystkim osobom, które chcą pracować w tym zawodzie. Ponadto do pracy na stanowisku agenta nieruchomości nie jest potrzebne specjalistyczne wykształcenie. 

Większość pracodawców wymaga jedynie wykształcenia średniego. Oczywiście jeśli ukończyłeś studia, które łącza się z obowiązkami w tym zawodzie to dodatkowo zwiększa twoje szanse na zdobycie pracy. 

Najbardziej polecane kierunki to przede wszystkim prawo, następnie budownictwo i ekonomia. W zawodzie agenta sprawdzić się mogą też absolwenci studiów związanych z marketingiem oraz public relations (socjologia lub komunikacja wizerunkowa). 

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele kursów dla osób, które chcą rozpocząć pracę jako agent nieruchomości (np. kurs "Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami" czy "Zarządca Nieruchomości")

Ważne jest, abyś posiadał czynne prawo jazdy kat. B – jest to najczęściej warunek konieczny do otrzymania pracy. 

Coraz częściej zdarza się, że pracodawca wymaga gotowości do założenia własnej działalności gospodarczej, co znacznie zmniejsza jego koszty związane z zatrudnieniem pracowników.




WAŻNE! Każdy pośrednik handlu nieruchomościami, zanim zacznie pracę, obowiązkowo powinien wykupić polisę OC od następstw szkód, które mogą zostać poczynione w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Od pośredników wymaga się również pełnej zdolności do czynności prawnych, a także zaświadczenia o niekaralności.



JAKIE WARTO DODAĆ UMIEJĘTNOŚCI W CV AGENTA NIERUCHOMOŚCI I JAK JE OPISAĆ?

  • Wysokie umiejętności sprzedażowe i negocjacyjne
  • Zdolności analityczne
  • łatwość w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji z klientami
  • Samodzielność i dobra organizacja czasu
  • Umiejętność wyceniania nieruchomości
  • Umiejętności słuchania, kojarzenia faktów i wyciągania wniosków
  • Umiejętności samodzielnego podejmowania decyzji
  • Znajomość branży, tematyki nieruchomości oraz lokalnego rynku
  • Wiedza z dziedziny kredytów hipotecznych oraz prawa mieszkaniowego
  • Wiedza z zakresu rynku pierwotnego oraz rynku wtórnego
  • Wysoka kultura osobista
  • Nastawienie na osiąganie celów;
  • Prawo jazdy i doświadczenie w prowadzeniu auta
  • Płynne posługiwanie się językiem angielskim w mowie i piśmie
  • Dobra znajomość pakietu Microsoft Office
  • Biegłość w posługiwaniu się narzędziami internetowymi dla biur nieruchomości

Umiejętności to jedna z najważniejszych sekcji w CV! Co wpisać w "umiejętnościach", aby dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Przeczytaj ten artykuł: Umiejętności w CV - co wpisać aby otrzymać pracę? 

cv agent nieruchomosci

CZY AGENT NIERUCHOMOŚCI MUSI ZNAĆ 
SPECJALISTYCZNE PROGRAMY KOMPUTEROWE?

Komputer stanowi jedno z narzędzi pracy agenta nieruchomości, jednak nie jest konieczna specjalistyczna znajomość programów komputerowych. 

Najczęściej pracodawcy wymagają, aby pracownik posługiwał się programami takimi, jak MS Word i Excel oraz obsługiwał skrzynkę e-mail. 

Piszesz CV i wciąż zastanawiasz się, jak najskuteczniej wyróżnić w CV obsługę komputera? Zajrzyj tutaj: Obsługa komputera w CV - 10 porad jak opisać znajomość programów 


CZY WARTO ZNAĆ JĘZYKI, CZY ICH ZNAJOMOŚĆ JEST 
NIEZBĘDNA DO OTRZYMANIA TEJ PRACY?

Znajomość języków obcych nie jest warunkiem koniecznym, ale coraz bardziej pożądanym, szczególnie w większych miastach. W związku z tym, że domów i mieszkań poszukują także obcokrajowcy, warto posługiwać się językiem angielskim, w stopniu co najmniej komunikatywnym. 


CZY WARTO WPISYWAĆ SWOJE ZAINTERESOWANIA? 

Ta niepozorna rubryka w twoim życiorysie bardzo często odzwierciedla twoją osobowość. Warto więc poświęcić jej trochę uwagi. W tym zawodzie najbardziej pożądane hobby związane jest z architekturą, sztuką, marketingiem. 

Pamiętaj tylko, aby podawać konkretne zainteresowana. Zbyt ogólne sformułowania nie przyciągają uwagi i wydają się banalne.


Jak zatem pisać o zainteresowaniach w swoim CV?
  • postaraj się, by zainteresowania którymi chcesz się podzielić pokazały, jaką jesteś osobą
  • unikaj zainteresowań, które mogą być kontrowersyjne
  • jeśli masz wiele pasji – wybierz 2-3 najsilniejsze i najczęściej realizowane
  • postaraj się podkreślić zainteresowaniami swoje kompetencje


Ważne: wpisz do CV tylko rzeczy, o których chcesz i lubisz rozmawiać – aby to lekkie pytanie nie zamieniło się w kolejny powód do zdenerwowania.



KLAUZULA O OCHRONIE DANYCH OSOBOWYCH
W CV AGENTA NIERUCHOMOŚCI

Na dole CV dla dopełnienia formalności należy zamieścić zgodę na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby rekrutacji.

Aktualna klauzula CV na 2024 rok:

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko."

Jeżeli chcesz, żeby Twoje dane osobowe były przetwarzanie również na potrzeby przyszłych rekrutacji, do CV dodaj następującą formułkę:

"Wyrażam również zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu prowadzenia przyszłych rekrutacji przez wyżej wskazaną firmę."



Pamiętaj: RODO obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Dlatego klauzulę powinieneś dodać również do CV, które wysyłasz do zagranicznych pracodawców.



Klauzula CV jest wymogiem formalnym i nie musisz jej eksponować (w przeciwieństwie do swojego doświadczenia i umiejętności). Ważne, aby zachować wymóg i po prostu pamiętać, że w stopce w CV ta klauzula musi się znaleźć.

cv dla agenta nieruchomosci


Przeczytaj także inne artykuły:
Magdalena Światłowska
Współtwórczyni CraftCv. Z wykształcenia Grafik Komputerowy. Odpowiada za identyfikacje wizualną CraftCv oraz projekty szablonów. Uwielbia testować, analizować różne rozwiązania i strategie marketingowe. Jest zwolenniczką sumiennego budżetowania, organizacji i planowania :)

W przerwach od CraftCv aktywnie spędza czas na siłowni, biega i jeździ na rowerze. Ostatnio jej pasją stał się taniec (bachata) i to tej aktywności poświęca najwięcej czasu. Wielka miłośniczka kotów!