CV Trenera Personalnego / Instruktora Fitness - jak napisać CV?

Dobrze napisane CV trenera personalnego daje gwarancję szybkiego znalezienia pracy na siłowni i nie tylko. Oto jak powinien wyglądać życiorys trenera, aby dostał jak najwięcej zaproszeń na rozmowę kwalifikacyjną.
cv dla trenera
Share
Dobrze napisane CV trenera personalnego daje gwarancję szybkiego znalezienia pracy na siłowni i nie tylko. Oto jak powinien wyglądać życiorys trenera, aby dostał jak najwięcej zaproszeń na rozmowę kwalifikacyjną.


TRENER PERSONALNY– ZAWÓD I PASJA

Zawód trenera personalnego staje się coraz bardziej popularny i coraz więcej osób łączy swoją pasję, jaką jest zdrowy styl życia z codzienną pracą. Jeśli więci ty lubisz aktywny tryb życia i chętnie odwiedzasz siłownię, a do tego marzysz o pracy z ludźmi – to może być idealny zawód dla ciebie.

Z tego artykułu dowiesz się:

CZYM ZAJMUJE SIĘ TRENER PERSONALNY?

Większość z nas utożsamia trenera personalnego z osobą, która układa indywidualne plany treningowe i nadzoruje wykonywanie ćwiczeń na siłowni. Jednakże zakres zadań trenera personalnego jest o wiele szerszy. 

Trener personalny nie tylko przeprowadza treningi sam na sam ze swoim klientem, ale także pomaga mu w osiągnięciu zamierzonego efektu – zarówno, gdy chodzi o zrzucenie wagi, jak i wymodelowanie sylwetki. 

Trenerzy zajmują się swoimi podopiecznymi w sposób kompleksowy, m.in.: układają plany dietetyczne, dobierają odpowiednie metody treningowe, a także wspierają i motywują klientów w dążeniu do wymarzonego celu.


Jakie są przykładowe obowiązki trenera personalnego / instruktora fitness ?

CV I LIST MOTYWACYJNY TRENERA PERSONALNEGO 
DO WYPEŁNIENIA W KREATORZE CV 


CV Trenera Personalnego będzie skuteczne wtedy, gdy będzie miało 
profesjonalną szatę graficzną oraz gdy będzie przejrzyste. 

cv trenera personalnego

Jak napisać CV, dzięki któremu odniesiesz sukces? Wszystko co musisz wiedzieć, aby napisać skuteczne CV dla trenera znajdziesz w naszym artykule: Przepis na Dobre CV w 2024 roku.


DANE PERSONALNE 

Jednym z elementów struktury, a zarazem pierwszym punktem, który musi zostać zachowany w CV to dane personalne. Tutaj powinno się stosować typową regułę: Imię i nazwisko, dane kontaktowe (telefon/ e-mail), data urodzenia

Dane osobowe należy ograniczyć do tych podstawowych, które umożliwią rekruterowi skontaktowanie się z kandydatem. Stan cywilny w CV jest zbędny, dla pracodawcy angielskiego wręcz nie można go podawać, ponieważ w Anglii są to dane wrażliwe.

Przykład:
Imię i nazwisko: Mariusz Nowak
E-mail: imie.nazwisko@gmail.com
Telefon: +48 65445000
Data urodzenia: 23.03.1983

Przeczytaj: Jakie dane personalne w CV są istotne dla pracodawcy w 2024 roku? W artykule podpowiemy Ci, jakie dane personalne w CV umieścić, a jakie lepiej z niego wyrzucić.  

Nie zapomnij dołączyć do CV atrakcyjnego zdjęcia. Ważne, abyś budził na nim zaufanie i sprawiał wrażenie osoby otwartej – nie musi więc być bardzo oficjalne i możesz się na nim szeroko uśmiechać.

CEL ZAWODOWY W CV DLA 
TRENERA PERSONALNEGO / INSTRUKTORA FITNESS 

Konkurencja na rynku pracy wymaga od kandydatów umiejętności wyróżnienia się na tle innych osób aplikujących na to samo stanowisko.

Jak to zrobić? 

Jedną z metod jest jasne sprecyzowanie celu zawodowego. 

W kilku zdaniach możesz opowiedzieć pracodawcy kim jesteś, jakie masz doświadczenie, sukcesy zawodowe i gdzie obecnie szukasz pracy.


Wpisując w CV swój cel zawodowy masz możliwość zainteresowania pracodawcy i zwiększenia swoich szans na uzyskanie pracy.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów celu zawodowego na stanowisko trenera personalnego:

1. Jestem absolwentem kierunku wychowanie fizyczne Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Od dwóch lat pracuję jako instruktor fitness. Brałem udział w kilku edycjach programu pn. „Metamorfoza sylwetki w sześć miesięcy”, który był realizowany w moim miejscu pracy. Za każdym razem osiągałem zamierzony cel i zadowolenie klientów, co poświadczają ich liczne rekomendacje. Obecnie poszukuję pracy jako samodzielny trener personalny w firmie o ugruntowanej pozycji na rynku.

2. Jestem absolwentem kierunku fizjoterapia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i od trzech lat pracuję jako trener personalny. W swojej codziennej pracy odpowiadam za ustalanie indywidualnych treningów sportowców. Interesuje mnie także odnowa biologiczna i zasady regeneracji po treningu. Potrafię pracować w zespole i jestem osobą bardzo komunikatywną. Obecnie poszukuję pracy w Polskim Związku Piłki Nożnej, gdzie mógłbym trenować najlepszych piłkarzy w kraju.

Jeśli nie masz doświadczenia zawodowego nie rezygnuj z umieszczania celu zawodowego w swoim życiorysie. Nawet jeśli nie wspomnisz o swoim dotychczasowym doświadczeniu zawodowym, to pochwal się innymi umiejętnościami. Napisz o praktykach, które odbyłeś lub o zainteresowaniach związanych ze stanowiskiem, na które aplikujesz. 

1. Jestem absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, gdzie ukończyłem kierunek wychowanie fizyczne. Wyspecjalizowałem się w dziedzinie integracji sensorycznej i kinezjologii edukacyjnej w wychowaniu fizycznym. Moja praca magisterska oparta była na licznych i ciekawych badaniach w tym zakresie, a podczas studiów odbyłem praktyki w ośrodku zajmującym się integracją sensoryczną dzieci w wieku przedszkolnym. Chciałbym nadal rozwijać swoją wiedzę i poszukuję pracy jako trener integracji sensorycznej.

podsumowanie zawodowe trener


JAK ZOSTAĆ TRENEREM PERSONALNYM?

Aby zostać trenerem personalnym nie jest wymagane konkretne wykształcenie kierunkowe. Z pewnością ukończenie studiów związanych z wychowaniem fizycznym lub dietetyką stanowiłoby dodatkową zaletę i ułatwienie dla kandydata na takie stanowisko.
Aktualnie nie istnieją żadne obostrzenia, które nakazują zdobycie określonych kwalifikacji, aby zostać trenerem osobistym. Oznacza to, że jest to zawód wolny. 

Należy jednak zaznaczyć, że nie jest to zawód dla każdego. Ponieważ pomimo braku prawnych wymogów odnośnie ukończenia określonych studiów lub kursów, wiele firm i ośrodków oczekuje tego od kandydatów na trenerów. W związku z tym, od strony praktycznej, osoba która chce zostać trenerem personalnym powinna uzyskać określone kompetencje i zdobyć niezbędną wiedzę w tym zakresie. 


Wskazówka - Niby sprawa wiadoma, ale jak się okazuje nie każdy Instruktor jest tego świadom. Po pierwsze wykup ubezpieczenie dla Instruktora jeśli nie zapewnia Ci go pracodawca. Po drugie przygotuj sobie regulamin zajęć wraz z oświadczeniem zdrowotnym swojego podopiecznego. Jeśli podopieczny stwierdzi że nie wie czy jest zdrowy, to niech przyniesie zaświadczenie od lekarza.Jakie informacje powinny znaleźć się w opisie kursu / szkolenia? 

Najlepiej pokażę Ci to na przykładzie:

Data ukończenia szkolenia - Nazwa szkolenia / Organizacja prowadząca szkolenie

Czerwiec 2018 - Kurs trenera personalnego / Organizator szkoleń: ProfiFitness

Sierpień 2017 - Żywienie oraz suplementacja w sporcie i odchudzaniu / Organizator szkoleń: FitAcademy

Sierpień 2017 - Wzorce ruchowe + core (prawidłowa technika, diagnostyka oraz korekcja błędów) Organizator szkoleń: FitAcademy


szkolenia w cv instruktora

Lista placówek gdzie można zdobyć uprawienia oraz odbyć kursy doszkalające:

Zanim umieścisz w swoim CV informację o odbytym szkoleniu, kursie i zdobytym certyfikacie zadbaj o kilka elementów:

1. Aktualność szkolenia (zamieść w CV datę ukończenia kursu lub zdobytego certyfikatu)
2. Zadbaj o to, by poziom Twoich realnych kompetencji nie odbiegał od tych zadeklarowanych w certyfikatach
3. Lepiej ukończyć mniej, ale wartościowych kursów
4. Rynek pracy ceni specjalizację


Ważne! Uczestnicz w konferencjach, wydarzeniach fitness, czytaj prasę oraz artykuły branżowe, ucz się nieustannie pogłębiać wiedzę i kompetencje, żeby od początku budować sobie nawyk ciągłego doskonalenia się i samorozwoju.DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE W CV TRENERA
 – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ

Jak wspomnieliśmy, trener personalny to zawód coraz częściej wybierany przez wiele osób. Daje możliwość pracy z ciekawymi ludźmi i łączy ze sobą cechy wolnego zawodu z pracą „na etacie”. Ponadto pozwala na codzienne dbanie o swoją sylwetkę i zdrowe odżywanie.
Jeśli chcesz dostać wymarzone stanowisko w wybranym przez ciebie klubie fitness zadbaj o schludny wygląd twojego CV. Zanim przekażesz je pracodawcy sprawdź, czy twój życiorys nie zawiera błędów i czy wpisałeś wszystkie istotne informacje dotyczące twojego doświadczenia i wiedzy, jaką posiadasz. 

Koniecznie uwzględnij wszystkie ukończone przez ciebie kursy i wypisz umiejętności, jakie posiadasz. 

Na koniec dopasuj swoje CV do konkretnych oczekiwań pracodawcy. Pamiętaj, że liczy się jakość podanych przez ciebie informacji, a nie ich ilość. 

Unikaj bloków tekstu, stosuj punktory i pogrubienia – to sprawi że Twoje Cv będzie bardziej czytelne.

Przykład:
01/2020 - 12/2020
Klub Fitness BodyArt, Poznań
Stanowisko: Trener Personalny

Obowiązki:

doswiadczenie w cv dla trenera

Przeczytaj ten artykuł, aby uzyskać dodatkowe wskazówki i przykłady, jak dobrze opisać swoje doświadczenie w CV: Doświadczenie w CV - jak je skutecznie opisać?

W liście motywacyjnym trenera skup się na dotychczasowych sukcesach, używając wyliczeń, cyfr i pogrubień. Staraj się nie kopiować informacji z CV, ale rozbudować je o najistotniejsze kwestie. Sprawdź jak napisać skuteczny list motywacyjny TUTAJ


JAKIE UMIEJĘTNOŚCI W CV TRENERA OSOBISTEGO 
SĄ POŻĄDANE?

W przypadku trenerów i instruktorów umiejętności są bardzo ważne. Wpisując umiejętności do CV, pomyśl nie tylko o tym, co faktycznie umiesz, ale przede wszystkim o tym, jak te kompetencje czynią cię potencjalnie lepszym pracownikiem od innych kandydatów.

Poniżej lista przykładowych umiejętności w CV dla trenera:

Umiejętności twarde:

Umiejętności miękkie:

umiejetnosci w cv trenera osobistego


Pamiętaj: Im więcej pracodawca znajdzie podobieństw w ogłoszeniu i umiejętnościach w Twoim CV, tym większa szansa, że zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Lista Twoich najważniejszych umiejętności powinna znaleźć się już na pierwszej stronie CV.
WZÓR CV DLA TRENERA


CV dla trenera personalnego możesz stworzyć w naszym Kreatorze CV. Łatwo, szybko i wygodnie stworzysz atrakcyjne i nowoczesne CV. Zobacz przykładowe CV dla Trenera Personalnego poniżej.

cv instruktora fitness

Kreator CV jest bardzo prosty w obsłudze i nie wymaga żadnej dodatkowej wiedzy graficznej ani ściągania dodatkowych aplikacji. Program działa w Twojej przeglądarce, dzięki czemu w każdej chwili i z każdego miejsca możesz go bezproblemowo otworzyć i dokończyć pracę nad swoim CV.

Chcesz napisać CV, które spełni wymagania pracodawców? Zajrzyj do naszego poradnika: Jak długie powinno być Twoje CV? [2024]


JAKIE CECHY POWINIEN POSIADAĆ TRENER PERSONALNY? 

Dobry trener personalny to nie tylko osoba, która wie jak poprawnie wykonywać ćwiczenia, ale przede wszystkim przewodnik, którego zadaniem jest pomóc klientowi w osiągnięciu upragnionego celu. W związku z tym, osobę ubiegającą się o to stanowisko powinny cechować:

1. Empatia i cierpliwość

Trener personalny przede wszystkim powinien uważnie słuchać swojego klienta i brać pod uwagę jego potrzeby. Musi zawsze dostrzegać człowieka po drugiej stronie. Dlatego trener wszystkie plany dotyczące treningu, musi najpierw skonsultować z klientem. Wpływa to na kształtowanie się ich dalszej współpracy.

Trzeba pamiętać, że każdy podopieczny jest inny, dla niektórych zmiana dotychczasowego trybu życia stanowi wyzwanie, dlatego dobry trener personalny powinien dobierać środki, uwzględniając warunki osobiste swoich klientów. Dzięki temu będzie mógł odpowiednio ich wspierać i motywować. 

Stałe rozwijanie tzw. kompetencji miękkich takich, jak aktywne słuchanie czy umiejętność właściwego doradzenia, pozwoli na rozpoznanie przeszkód, które mogą wpływać na negatywne nastawienie klientów i osiąganie gorszych efektów.

2. Komunikatywność

Trener personalny na co dzień pracuje z ludźmi, więc na tym stanowisku nie odnajdzie się osoba zamknięta w sobie, która ceni wykonywanie zadań w samotności. Trenerzy współpracują z różnymi osobami i z każdym muszą umieć znaleźć wspólny język

3. Dobra organizacja czasu

Trener personalny musi umieć zorganizować swój czas pracy w odpowiedni sposób. Często prowadzi różne zajęcia na siłowni, a także treningi z wieloma klientami w ciągu dnia, stąd konieczność bycia dobrze zorganizowanym. 

4. Dyscyplina

Dobry trener personalny słucha klientów, ale także od nich wymaga. Przede wszystkim musi umieć odpowiednio zmotywować swojego podopiecznego, zarówno do regularnych ćwiczeń, jak i przestrzegania ustalonej diety. Co więcej, powinien wymagać od swoich klientów, aby wykonywali ćwiczenia dokładnie i prawidłowo tak, aby trening przynosił oczekiwane efekty.

5. Wiedza i chęć rozwoju
Trener personalny powinien posiadać wiedzę sportową. Praca trenera związana jest często z ingerowaniem w zdrowie klientów, więc musi on posiadać odpowiednią wiedzę merytoryczną i przygotowanie praktyczne. Poprawne wykonywanie ćwiczeń to niezwykle ważna kwestia podczas treningów. Ćwiczenie w niewłaściwy sposób nie tylko przyniesie gorsze efekty, ale z czasem może doprowadzić do problemów ze zdrowiem. 

Trener osobisty musi być świadomy nie tylko możliwości ludzkiego organizmu, ale również jego ograniczeń. Powinien znać „fizjologię sportu”, wiedzieć jak konkretne ćwiczenia wpływają na ciało człowieka, które mięśnie oraz stawy angażują, a także jak uniknąć kontuzji podczas trenowania. 

Ponadto trenerzy powinni stale się rozwijać, poszerzać swoją wiedzę. Mogą to sobie zapewnić poprzez branie udziału w szkoleniach, kursach doszkalających lub wykładach. Cenne mogą się okazać także spotkania z innymi trenerami, co pozwoli na wymianę poglądów i doświadczeń.

6. Wszechstronność
Trener personalny to więcej niż instruktor fitness bądź trener jednej dyscypliny sportu. Trener osobisty powinien posiadać wiedzę z różnych kategorii tak, aby móc dostosować trening odpowiednio do konkretnego klienta. Trener personalny prowadzi zajęcia nie tylko z jednej, wybranej dyscypliny. Poza tym, treningi często odbywają się poza przygotowaną salą, ale mogą polegać np. na bieganiu w plenerze lub treningu na basenie. 


cv trenera

ZNAJOMOŚĆ PROGRAMÓW KOMPUTEROWYCH 
– CZY JEST WYMAGANA?

Na tym stanowisku nie wymaga się znajomości programów komputerowych. Trener personalny musi wykazywać się przede wszystkim wiedzą i umiejętnościami komunikacyjnymi, pozwalającymi mu na pracę z klientami.


CZY TRENER OSOBISTY MUSI ZNAĆ JĘZYKI OBCE?

Znajomość języka obcego nie jest warunkiem niezbędnym, aby zostać trenerem osobistym. Jednak może okazać się dodatkowym atutem i cenną umiejętnością w kontaktach z klientami, którzy nie posługują się językiem polskim.

Żeby wiedzieć gdzie i jak najlepiej napisać o swojej znajomości języka przeczytaj artykuł:
Języki obce w CV - jak opisać znajomość języków w CV? 


ZAINTERESOWANIA W CV TRENERA – PRZYKŁAD

W tej branży poszukiwani są kandydaci, dla których zdrowy styl życia i dbałość o sylwetkę to po prostu sposób na życie. Dlatego koniecznie wspomnij o ulubionej dyscyplinie sportu lub innych aktywnościach, jakie podejmujesz, a które są związane z twoim zawodem.

Może dodatkowo prowadzisz bloga o zdrowym odżywianiu lub jesteś aktywny w mediach społecznościowych?  Nie zapomnij o tym wspomnieć swojemu przyszłemu pracodawcy. 

Wszystkie argumenty, które przemawiają za tym, że jesteś człowiekiem z pasją, chęcią i motywacją do działania, będą działać na twoją korzyść przy poszukiwaniu pracy.

Chcesz wpisać zainteresowania w swoje CV? Sprawdź jak zrobić to dobrze. Przeczytaj ten artykuł: Zainteresowania w CV - 6 porad jak opisać hobby w CV


KLAUZULA O OCHRONIE DANYCH OSOBOWYCH 
W CV DLA TRENERA

Na dole CV Trenera dla dopełnienia formalności należy zamieścić zgodę na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby rekrutacji.

Aktualna klauzula CV na 2024 rok:

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko."

Jeżeli chcesz, żeby Twoje dane osobowe były przetwarzanie również na potrzeby przyszłych rekrutacji, do CV dodaj następującą formułkę:

"Wyrażam również zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu prowadzenia przyszłych rekrutacji przez wyżej wskazaną firmę."


Pamiętaj: RODO obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Dlatego klauzulę powinieneś dodać również do CV, które wysyłasz do zagranicznych pracodawców.Klauzula w CV jest wymogiem formalnym i nie musisz jej eksponować (w przeciwieństwie do swojego doświadczenia i umiejętności). Ważne, aby zachować wymóg i po prostu pamiętać, że w stopce w CV ta klauzula musi się znaleźć.

Kilka rad na koniec

Zanim wyślesz swoją wymarzoną aplikację, daj sobie czas. Wróć do CV następnego dnia – albo przynajmniej za kilka godzin. A potem...

 • Sprawdź koniecznie, czy nie ma niezgodności ani literówek.
 • Usuń wszystkie zbędne informacje, jak stan cywilny, adres czy imiona rodziców.
 • Dodaj zdjęcie, które będzie stanowić twoją wizytówkę;
 • Napisz treściwe podsumowanie zawodowe. To najważniejszy element Twojej aplikacji – musi być konkretne i przekonujące.
 • Tworząc profesjonalne CV zawsze stosuj następującą zasadę: to, co najważniejsze umieść najwyżej w CV (najlepiej na górze pierwszej strony).
 • Użyj pogrubień, by przyciągnąć uwagę pracodawcy do tych części CV, które najbardziej odnoszą się do ogłoszenia. Pamiętaj tylko, by tego nie nadużywać.
 • Nie dodawaj niepotrzebnych informacji, żeby zająć więcej miejsca w CV.
 • Jeżeli masz jakieś ciekawe i nietypowe zainteresowania - konieczne o nich napisz. Unikaj ogólników.
 • Koniecznie zapisz swoje CV w formacie .pdf, który jest stabilny.
 • Zastanów się, jak możesz zatytułować plik. Samo „CV” jako nazwa niewiele mówi a ryzykujesz, że utonie w stosie odrzuconych podań. Uzupełnione imieniem i nazwiskiem brzmi o wiele lepiej.
 • Poświęć chwilę na zredagowaniu wiadomości do pracodawcy. Przemyśl też tytuł maila – nawet w taki sposób możesz się wyróżnić z tłumu.
 • Pisząc CV staraj się nie przekraczać dwóch stron formatu A4. Umieść informacje, które mogą być szczególnie interesujące dla danego pracodawcy i spraw, aby chciał się dowiedzieć o Tobie czegoś więcej.  

kreator cv

Magdalena Światłowska
Współtwórczyni CraftCv. Z wykształcenia Grafik Komputerowy. Odpowiada za identyfikacje wizualną CraftCv oraz projekty szablonów. Uwielbia testować, analizować różne rozwiązania i strategie marketingowe. Jest zwolenniczką sumiennego budżetowania, organizacji i planowania :)

W przerwach od CraftCv aktywnie spędza czas na siłowni, biega i jeździ na rowerze. Ostatnio jej pasją stał się taniec (bachata) i to tej aktywności poświęca najwięcej czasu. Wielka miłośniczka kotów!