CV Recepcjonistki - Zobacz poniższy wzór i porady jak napisać skuteczne CV. Jak powinno wyglądać CV przyszłej recepcjonistki?
Stanowisko recepcjonistki (recepcjonisty), spotykamy nie tylko w hotelach, z którymi kojarzone jest najczęściej . Recepcjonistka, jest również „twarzą” firmy, która wita interesantów stanowiąc ważny element pierwszego wrażenia, jakie firma stwarza na zewnątrz.
Co właściwie leży w zakresie jej obowiązków? Jakich cech oczekuje się od recepcjonistek?RECEPCJONISTKA – ZAKRES OBOWIĄZKÓW
Obowiązki recepcjonistki nie stanowią jednolitego katalogu i mogą różnić się w zależności od tego, czy mówimy o pracy w hotelu, czy o dużej firmie, w której recepcja stanowi wizytówkę i miejsce pierwszego kontaktu z klientem.
Zakres obowiązków recepcjonistki w biurze firmy bywa podobny do zadań sekretarki. Osoba prowadząca recepcję często umawia spotkania, zarządza firmową korespondencją, organizuje podróże służbowe. Do jej obowiązków należy również obsługa centrali telefonicznej, dbałość o prawidłowy obieg dokumentów i współpraca z poszczególnymi działami firmy – zwłaszcza w przekazywaniu informacji.
Przede wszystkim jednak recepcjonistka stanowi twarz firmy i odpowiada za pierwsze wrażenie, jakie wynoszą z niej goście.
Recepcjonistka hotelowa również odpowiada za pierwsze wrażenie gości odwiedzających obiekt.
Do jej obowiązków należą też zwykle:
* W HOTELU- obsługa rezerwacji i bieżąca obsługa noclegów
- nadzór nad ewidencją pokoi i miejsc noclegowych (w przypadku hosteli)
- meldowanie gości, dbałość o ochronę ich danych osobowych
- przyjmowanie należności za pobyt
- wystawianie rachunków, faktur VAT
- nadzór nad stanem technicznym i wyposażeniem pokoi, czyli zgłaszanie usterek i uzupełnianie braków
- przyjmowanie i przekazywanie odpowiednim osobom skarg i uwag
* W FIRMACH- Witanie gości i udzielanie im pomocy
- Odbiór korespodencji przychodzącej i wysyłanie wychodzącej
- Obsługa centrali telefonicznej
- Przygotowanie sal konferencyjnych
- Zamawianie biletów, wyposażenia biura w artykuły biurowe i spożywcze
- Przyjmowanie i rozdzielanie pism oraz paczek
- Odpowiadanie za dokumenty i przepustki na terenie firmy
- Dbanie o wizerunek firmy
Przeczytaj także:
List Motywacyjny Recepcjonistki – Jak napisać? [Wzór]
CEL ZAWODOWY KANDYDATKI NA RECEPCJONISTKĘ – PRZYKŁADY
Podsumowanie, inaczej zwane również celem zawodowym, jest doskonałą okazją do zaprezentowania siebie w kilku słowach i przykucia uwagi potencjalnego pracodawcy.
Kim jesteś? Jaki są Twoje mocne strony? Gdzie konkretnie chcesz pracować?
Przykładowe podsumowanie zawodowe w cv recepcjonistki może brzmieć następująco:
Jako absolwentka Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa, pragnę wykorzystać zdobytą w czasie studiów wiedzę w praktyce. Osiągnę to zdobywając doświadczenie w obiekcie, który od lat cieszy się pozytywną opinią gości – takim, jak hotel „Grand”.
lub
Posiadam trzyletnie doświadczenie w pracy na stanowisku pracownika biurowego, gdzie do moich obowiązków należało między innymi przyjmowanie interesantów. Praca na stanowisku recepcjonistki w Państwa firmie, jest dla mnie szansą rozwoju zawodowego i zdobycia cennego doświadczenia w pracy z ludźmi, którą bardzo sobie cenię.WZÓR CV RECEPCJONISTKI
Stanowisko recepcjonistki nie wymaga kreatywności, lecz dokładności i skrupulatności, dlatego klasyczne CV osoby aplikującej na stanowisko w recepcji będzie lepiej odebrane przez osobę je czytającą. CV recepcjonistki przyciągnie uwagę wtedy, gdy będzie miało profesjonalną szatę graficzną oraz gdy będzie przejrzyste.
KWALIFIKACJE ZAWODOWE WYMAGANE
NA STANOWISKU RECEPCJONISTKI
W większości przypadków do pracy na stanowisku recepcjonistki wystarcza wykształcenie średnie. W przypadku recepcjonistek hotelowych jest jednak mile widziane wykształcenie średnie kierunkowe (turystyka, hotelarstwo). W obu przypadkach możliwe jest również ukończenie kursów zawodowych poszerzających kompetencje.
Obsługa komputera – dobra znajomość obsługi komputera jest konieczna zarówno w pracy recepcjonistki administracyjno-biurowej, jak i w prowadzeniu recepcji hotelowej. Jeśli oprócz włączenia, wyłączenia i innych absolutnie podstawowych czynności potrafisz rozwiązać drobne problemy, jakie pojawiają się w trakcie korzystania ze sprzętu komputerowego – napisz o tym. Nie będzie się od Ciebie wymagało znajomości skomplikowanych programów graficznych, czy umiejętności programowania.
Jeśli przypadkiem tego typu zaawansowane zagadnienia związane z obsługą komputera nie są Ci obce, raczej o tym nie wspominaj – pracodawca może odebrać Twoją kandydaturę jako chęć znalezienia pracy na chwilę, dopóki nie trafisz na ofertę bardziej dopasowaną do Twoich kompetencji.
Sprzęt biurowy – w recepcji hotelowej spotkasz się z urządzeniami takimi jak kasa lub drukarka fiskalna, skaner, kserokopiarka, drukarka do dokumentów. Jeśli potrafisz obsługiwać urządzenia tego typu, wymień je w twoim CV. Jeśli nawet nie masz doświadczenia w pracy na recepcji ani w pracy biurowej, obsługa drukarki, czy urządzenia typu 3 w 1 może nie być Ci zupełnie obca, jeśli korzystasz z nich w domu – napisz o tym. Dasz w ten sposób sygnał przyszłemu pracodawcy, że nie przeraża Cię elektronika i nie sprawi problemu nauczenie się obsługi tego sprzętu, który jest dla Ciebie na razie zupełnie nowy.
Jeśli jednak nigdy nie miałaś do czynienia z żadnym urządzeniem, poza komputerem – nie pisz nieprawdy.
Oprogramowanie – znajomość pakietu Microsoft Office jest zwykle warunkiem koniecznym. Jeśli znasz tylko edytor tekstu Word, koniecznie poświęć czas na poznanie funkcji Excela. Arkusze kalkulacyjne są często wykorzystywane zarówno w pracy recepcjonistki hotelowej, jak i w pracy w administracji biurowej.
Jeśli ubiegasz się o pracę w hotelu, w tym punkcie CV masz okazję wykazania znajomości programów do obsługi recepcji hotelowej – na przykład NFHotel, czy izzyHotel.
Recepcja jest wizytówką firmy, niech więc Twoje CV będzie Twoją twarzą i godnie Cię reprezentuje. Nawet jeśli nie potrafisz obsługiwać programów graficznych, dzięki naszemu kreatorowi możesz stworzyć eleganckie CV, które zwróci uwagę pracodawcy i zasugeruje mu, że obsługa komputera i oprogramowania przydatnego w pracy na recepcji nie jest Ci obca.
Języki obce – w recepcji hotelowej nic nie przydaje się tak bardzo, jak dobra znajomość języków obcych. Im więcej ich znasz, tym lepiej, ale bez znajomości przynajmniej języka angielskiego w mowie i piśmie nie dostaniesz pracy w recepcji hotelowej. Mile widziany będą certyfikaty potwierdzające znajomość języka na określonym poziomie – na przykład TOEFL, FCE.
[PODSUMOWANIE]
JAKIE UMIEJĘTNOŚCI WARTO WPISAĆ
W CV RECEPCJONISTKI?
- język angielski – komunikatywny w mowie i piśmie
- znajomość pakietu Office
- znajomość programów do obsługi recepcji (NFHotel, czy izzyHotel)
- umiejętność pisania bezwzrokowego
- bardzo dobra znajomość Excela
- obsługa urządzeń biurowych
- obsługa programów pocztowych
- znajomość Google Docs
DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE W CV DLA RECEPCJONISTKI
Poszukując pracy pamiętajmy, że nie jesteśmy jedynymi kandydatami.
Średnio 250 kandydatów zgłasza się na jedno stanowisko pracy. Już wiesz, dlaczego rekruter poświęca około 6 sekund na jedno CV. Najważniejsze są więc twarde dane.
Oczywiście idealnie jest, kiedy masz doświadczenie zawodowe na stanowisku recepcjonistki w firmie o zbliżonym profilu, bądź hotelu tej samej klasy. Jeśli jednak pierwszy raz ubiegasz się o pracę na recepcji w ogóle, bądź na recepcji obiektu o określonym profilu, podkreśl to doświadczenie, które najbardziej odpowiada zakresowi obowiązków, jakie będą od Ciebie oczekiwane w przyszłości.
Liczy się również to doświadczenie, które pozwoliło Ci na rozwinięcie talentów organizacyjnych, czy też ugruntowało znajomość zasad profesjonalnej obsługi klienta.
Jeśli pracowałaś jako hostessa na promocji, podkreśl, że współtworzyłaś wizerunek marki, lub firmy poprzez bezpośredni kontakt z potencjalnymi klientami – to jest jedna z ważniejszych funkcji, jakie w firmie spełnia właśnie recepcjonistka.
Przeczytaj ten artykuł, aby uzyskać dodatkowe wskazówki i przykłady, jak dobrze opisać swoje doświadczenie w CV recepcjonistki: Doświadczenie w CV
Dobrym miejscem na dokładniejsze opisanie swoich osiągnięć jest list motywacyjny. W naszym Kreatorze stworzysz CV i List motywacyjny pasujący do siebie graficznie.
ZALETY POŻĄDANE U PRZYSZŁYCH RECEPCJONISTEK
Jeśli znasz bardzo dobrze przynajmniej jeden język obcy i masz zestaw szczególnych cech pożądanych u przyszłych recepcjonistek, Twoja kandydatura ma duże szanse nawet, jeśli pierwszy raz aplikujesz na to stanowisko.
Oto 6 zalet poszukiwanych przez przyszłych pracodawców:
1. Dobra organizacja pracy
Jeśli aplikujesz na stanowisko recepcjonistki, lepiej żebyś była osoba dobrze zorganizowaną. W tej pracy nie ma miejsca na chaos i przypadkowe działania – bez względu na to, czy aplikujesz do pracy w administracji firmy, czy w hotelu.
2. Samodzielność
Recepcjonistki zwykle pracują na stanowisku pojedynczo, musisz więc przygotować się na samodzielne radzenie sobie z powierzonymi zadaniami i podejmowanie decyzji w ramach Twoich kompetencji.
3. Komunikatywność i nienaganna prezencja
Będziesz twarzą firmy, więc wymagana będzie od Ciebie nienaganna prezencja. Wiele firm i hoteli zapewnia recepcjonistkom eleganckie uniformy służbowe, bądź funduje odzież do pracy zgodną z określonym dress code. Zadbaj o to, by nie zepsuć dobrego wrażenia na rozmowie zbyt swobodnym strojem, niestosowną biżuterią lub dodatkami. Jeśli pochwalisz się w CV nienaganną prezencją, właśnie tego będzie oczekiwał na rozmowie o pracę Twój przyszły pracodawca.
Łatwość nawiązywania kontaktów i uśmiech na twarzy potrafią łagodzić nawet najbardziej napięte sytuacje i z pewnością wpływają w dużej mierze na pozytywny wizerunek firmy. Recepcjonistka nie może być osobą naburmuszoną i żyjącą we własnym świecie. 4 Umiejętność pracy pod presją czasu i odporność na stresPraca recepcjonistki wymaga czasem wykonywania kilku zadań naraz, podczas gdy stoi przed Tobą podenerwowany klient. Zimna krew jest wtedy na wagę złota, jeśli więc odporność na stres jest Twoją mocną stroną, masz spore szanse na sprawdzenie się w zawodzie recepcjonistki. 5 Dyspozycyjność do pracy zmianowejCecha ta jest niezbędna w recepcji hotelowej, która często bywa czynna przez całą dobę. Kiedy podkreślasz ją w swoim CV, pracodawca oczekuje, że będziesz gotowa do pracy zmianowej nie tylko pod względem organizacyjnym, ale też psychicznym i fizycznym. Masz być równie miła, komunikatywna i kompetentna w dzień, jak i na zmianie nocnej. 6. OdpowiedzialnośćOd Twojej pracy zależy, jak będzie postrzegana firma, którą reprezentujesz. Recepcjonistka nie może sobie pozwolić na zaniedbania w jakiejkolwiek dziedzinie. Zwłaszcza na odkładanie pilnych zadań na później
HOBBY I ZAINTERESOWANIA MILE WIDZIANE
W CV RECEPCJONISTKI
Lubisz podróżować? Doskonale!
Najprawdopodobniej jesteś osobą, która lubi poznawać nowych ludzi i zna języki obce nie tylko z poziomu ławki szkolnej.
Literatura? Film?
Świetnie poszerzają horyzonty i ułatwiają nawiązywanie kontaktów z ludźmi o innej kulturze, sposobie bycia, ekscentrycznym wyglądzie. Recepcjonistka spotyka w pracy naprawdę różne osoby, a oczytanie pomaga nawiązać z nimi nić porozumienia.
Jeśli prowadzisz blog, lub masz interesujący kanał na Youtube, gdzie opowiadasz o swoich pasjach, można powiedzieć, że masz wprawę w reprezentowaniu na zewnątrz...siebie. Wykorzystaj to w profesjonalnym CV recepcjonistki stworzonym w naszym kreatorze CV.
Wskazówka: wpisz do CV tylko rzeczy, o których chcesz i lubisz rozmawiać!
Tak, aby to lekkie pytanie nie zamieniło się w kolejny powód do zdenerwowania...
Dobrym pomysłem jest umieszczenie zainteresowań, które nawiązują do specyfiki danej firmy. Niektórzy pracodawcy wybierają pracowników pod kątem dopasowania do charakteru swojej organizacji.
KLAUZULA O OCHRONIE DANYCH OSOBOWYCH
W CV RECEPCJONISTKI
Na dole CV dla dopełnienia formalności należy zamieścić zgodę na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby rekrutacji.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.
Jeżeli chcesz, żeby Twoje dane osobowe były przetwarzanie również na potrzeby przyszłych rekrutacji, do CV dodaj następującą formułkę: Wyrażam również zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu prowadzenia przyszłych rekrutacji przez wyżej wskazaną firmę.
Pamiętaj: RODO obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Dlatego klauzulę powinieneś dodać również do CV, które wysyłasz do zagranicznych pracodawców
Klauzula CV jest wymogiem formalnym i nie musisz jej eksponować (w przeciwieństwie do swojego doświadczenia i umiejętności). Ważne, aby zachować wymóg i po prostu pamiętać, że w stopce w CV ta klauzula musi się znaleźć.Przeczytaj także inne artykuły:
Magdalena Światłowska
Współtwórczyni CraftCv. Z wykształcenia Grafik Komputerowy. Odpowiada za identyfikacje wizualną CraftCv oraz projekty szablonów. Uwielbia testować, analizować różne rozwiązania i strategie marketingowe. Jest zwolenniczką sumiennego budżetowania, organizacji i planowania :)
W przerwach od CraftCv aktywnie spędza czas na siłowni, biega i jeździ na rowerze. Ostatnio jej pasją stał się taniec (bachata) i to tej aktywności poświęca najwięcej czasu. Wielka miłośniczka kotów!